EKMi uudised: Avatakse Eesti kunsti näitus Moskvas ja särav jõulupuu Nigulistes

Uudiskiri 20.11.2018
Moskvas Riiklikus Tretjakovi Galeriis avatakse näitus „Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018“
 
Kolmapäeval, 21. novembril avatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelise programmi raames näitus „Piiride poeetika“. Eesti Kunstimuuseumi ja Riikliku Tretjakovi Galerii koostöös sündinud näitus paneb kahe muuseumi kogude põhjal kokku eesti kunsti mosaiigi läbi saja aasta.
 
Näituse raskuspunkt langeb Teise maailmasõja järgsetele kümnenditele, mil Tretjakovi Galerii alustas eesti kunstikogu loomisega. Neile kesksetele teostele luuakse Eesti Kunstimuuseumi kogude abil regionaalne kunstiajalooline kontekst. Näitust on võimalik käsitleda kui kontsentreeritud sissevaadet eesti kunstiajalukku, mis toob nõukogude perioodi kõrval välja Eesti modernismi seisukohalt olulisi loovisikuid Teise maailmasõja eelsest ajast ja 21. sajandi algusest.
 
Näitus on Moskvas Uues Tretjakovis avatud 22.11.2018–27.01.2019.
Rein Tammik. Poiss fotoaparaadiga. 
1981. Õli, lõuend. 
Riiklik Tretjakovi Galerii. Inv-nr ЖС-2795
 
Kolmapäev, 21. november kell 18.00
Loeng: Materiaalne mõtlemine – Francisco Martinez
 
Niguliste muuseumis näituse “Asjade võim” teemaõhtul esineb loenguga Helsingi ülikooli järeldoktorantuuri teadur Francisco Martínez. Oma ettekandes pakub Martínez mõtlemise abivahenditena välja rea esemeid (artefakte) ning metoodika – materiograafia, mis ühendab omavahel teooria ja füüsilise töö. Asjade valmistamist käsitletakse osana kontseptsiooni uurimise ja üksikasjaliku väljatöötamise eksplitsiitsest praktikast.
 

 
Neljapäev, 22. november kell 17.00
Kuraatori ringkäik näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“
 
Näitust „Eesti ehted läbi aastatuhandete“ Adamson-Ericu muuseumis tutvustab Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu peavarahoidja Ülle Tamla. Ehted on olnud pärandvarana – jõukuse, sotsiaalse staatuse ja võimu atribuutidena – olulised aastatuhandeid. Vaadeldes neid nii suurel ajaskaalal, näeb peegeldust nii vana kui ka uuema aja traditsioonidest ja oskustest.
 
Neljapäev, 22. november kell 17.00
Keraamikakursus: Ülesehitatud suurvorm
Kasutades erinevaid vormi ülesehitamise tehnikaid valmib suurem vorm, mis dekoreeritakse endale meelepärases võtmes nt. templitega musterdades, graveerides või kõrgema peale kleebitud reljeefiga.  Juhendaja Jarõna Ilo.
 
Kursus on 3-osaline. Toimumisajad:
22.11, 29.11, 06.12 kell 17.00–19.00
 

 
Neljapäev, 22. november kell 18.00

Loeng „Kaarel Kurismaa bänd“
 
Novembris on kutsutud Kurismaa näitusega dialoogi astuma Tartu Ülikoolis õppinud semiootik ja kunstiajaloolane Indrek Grigor, kes annab neljapäeval, 22. novembril kell 18.00 loengu „Kaarel Kurismaa bänd“, mis uurib Kurismaa liikuvaid, helendavaid ja ümisevaid objekte eeskätt hingestatud masinatena, mis moodustavad omavahel koostoimiva ansambli.
 
Laupäev, 24. november kell 12.00
Perehommik MUUSIKA LOSSIS: KANNEL
 
Iga kuu ühel laupäeval kell 12.00 ootavad lossidaamid külla 5–9-aastasi lapsi koos ema või isaga, vanaema või vanaisaga, et veeta tore ja muusikaalne hommik kunstimuuseumis. Sellel hooajal keskendume igal kohtumisel kindlale muusikariistale, mis aitab kunstiteoseid uuest küljest avada. Peale temaatilist jalutuskäiku kunsti keskel, tutvustavad noored muusikud oma muusikainstrumente. Teada saab, millest pill on tehtud ja kuidas heli temast välja võluda. Toredat laupäevahommikut jääb meenutama enda valmistatud kunstiteos.

Loe edasi


 
Laupäev, 24. november kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.
 
Laupäev, 24. november kell 16.00
Loeng „Ängid ja ulmad. Sümbolismi irratsionaalne maailm“
 
Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse doktorant Liisa-Helena Lumberg räägib näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ sümbolistide huvist inimese siseilmas peituva vastu. Positivistliku progressiusu asemel leiti sealt eest ängistus, aga ka unenägude varasalv. Tähelepanu pöördus inimeseks olemise irratsionaalsetele külgedele, müstikale ja fantaasiatele.

 
Pühapäev, 25. november kell 12.00
Niguliste jõulukuuse avamine koostöös Shishiga
 
Jõuluaega alustame traditsiooniliselt Niguliste jõulukuuse avamisega pühapäeval, 25. novembril kell 12.00. Dekoratsioonifirma Shishi loodud jõulupuu on Nigulistes juba kolmandat aastat. Sel korral on jõulukuusk senisest pidulikum ja pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Avamispäeval on sissepääs muuseumisse eripiletiga hinnaga 100 senti ehk 1 euro.
Kell 12.00 Jõulukuuse avamine ja orelimuusika
Kell 13.00 Pidulik kontsert. Esineb Estonia Seltsi Segakoor
Kell 15.00 Orelipooltund. Jõuluteemaline kava
Kell 16.00 Orelipooltund. Jõuluteemaline kava
 
 
Pühapäev, 25. november kell 18.00
Lossimuusika “Pariisist Berliini”
 
Seekordse Lossimuusika kontserdil esinevad:
Wilbert Hazelzet – flööt (Holland)
Jacques Ogg – klavessiin (Holland)
Kavas:
Jacques-Martin Hotteterre, Pierre Philidor, Jean-Marie Leclair, Johann Sebastian Bach, Wilhelm Friedmann Bach, Carl Philipp Emanuel Bach
 

 
Teisipäev, 27. november kell 17.30
Teistmoodi teisipäev. Juhendab Harvi Varkki
 
Sügishooaja kolmandas Teistmoodi teisipäeva täiskasvanutele mõeldud kunstistuudios on fookuses ehted. Töötuba juhendab kunstnik Harvi Varkki. Osalemiseks ei ole vajalik eelnev kunstiga tegelemise kogemus.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.12.2018: Muuseum suletud remondi tõttu
MIKKELI MUUSEUM
TULEMAS 01.12.2018! Rahakunst
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon