EKMi uudised: Eesti Kunstimuuseum avab Jaapanis Kaljo Põllu näituse

Uudiskiri 13.11.2018
EESTI KUNSTIMUUSEUM AVAB JAAPANIS KALJO PÕLLU NÄITUSE
 
Neljapäeval, 15. novembril avatakse Jaapanis Okuni pühamus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelisse programmi kuuluv eesti kunstniku Kaljo Põllu graafika näitus. Eesti Kunstimuuseumi ning Jaapanis Okuni pühamu, Saku linna ja Saku Linna Kaasaegse Kunsti Muuseumi koostöös valminud erakordne väljapanek avab sugestiivselt eestlaste esivanemate mütoloogilist muinasmaailma ning eesti legende, uskumusi ja loodustunnetust. Näituse avamisel Okuni pühamus esineb rahvusvaheliselt tunnustatud jaapani muusik Kuniko Katȏ.
 
Kaljo Põllu (1934–2010) on üks silmapaistvamaid eesti kunstnikke ning soome-ugri ja Põhjala rahvaste maailmapildi ja muinasmüütide mõtestajaid visuaalses keeles. Tema tegevus kunstiõppejõuna ning eesti ja soome-ugri rahvapärandit uurivate teadusekspeditsioonide juhina on tugevalt mõjutanud Eesti kunstielu. Metsotinto tehnikat ja selle mõjusust kasutades on kunstnik loonud jõulise isikupärase käekirjaga mahukad graafikasarjad „Kodalased“, „Kalivägi“, „Taevas ja maa“, „Eesti maastikud“ ja „Kirgastumine“. Jaapanis toimuva näituse tuumiku moodustab valik nende sarjade töödest. 
 
Näitus on Jaapanis avatud 15.11.2018–17.02.2019 Okuni pühamus ning 8.03.2019–14.04.2019 Saku Linna Kaasaegse Kunsti muuseumis.
Päikesevene. Sarjast „Kodalased“. 
1974. Metsotinto, paber. 
Eesti Kunstimuuseum
 
Kolmapäev, 14. november kell 11.00
Väikelastehommik „Tasapisi”: Looduse jõud
 
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtumine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 
 

 
Kolmapäev, 14. november kell 17.30
Graafikakursus: Fototrükk
 
Fototrükis saab kasutada teoste loomiseks endale meelepäraseid ja isiklikke fotosid. Koopia ülekande tehnika võimaldab prinditud koopia kanda lõuendile, puidule vm valitud pinnale. Teoseid saab täiendada teiste graafika tehnikatega. Juhendaja Lembe Ruben.
 
Kursus on 2-osaline. Toimumisajad:
14.11, 21.11 kell 17.30–19.30
 
 
Neljapäev, 15. november kell 18.00
Kuraatoriekskursioon Eero Epneriga Konrad Mägi näitusel
Konrad Mägi (1878–1925) oli Eesti esimesi modernistlikke maalikunstnikke, kelle looming äratas kohe väga laialdast tähelepanu. Näitus soovib esile tõsta Mägi sügavalt isiklikku kontakti loodusega ja selle kujutamist pühalikult kõikehõlmava müstilise saladusena. Näitust tutvustab kuraator, kunstiajaloolane ja dramaturg Eero Epner, kelle koostatud on ka 2017. aastal ilmunud Konrad Mägi elulooraamat.
 

 
Neljapäev, 15. november kell 17.00

Kitarriõhtu Adamson-Ericu muuseumis
 
Kitarriõhtu toimub koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga ning esinevad EMTA kitarriüliõpilased Saskia Kiting ja Ivo Laanelind.
Kavas: J. S. Bach, W. Matiegka, H. Villa-Lobos jt
 
Laupäev, 17. november kell 12.00
Jõuluehete töötuba
 
Advendiaja eelsel nädalavahetusel kutsume kõiki jõuluehete töötuppa.Teatrikunstnik Mae Kivilojuhendamisel kaunistame jõuluehteid, mis hakkavad ehtima Niguliste jõulupuud. Sel korral on dekoratsioonifirma Shishi loodud jõulukuusk senistest pidulikum ja pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale. Peredel ja lastel on võimalus luua nii Niguliste jõulukuusele kui ka enda kodusele jõulupuule eriline ja meeldejääv ehe.

Loe edasi


 
Laupäev, 17. november kell 12.00
Lastetuur „10 000 aastat ehtimist“
 
Kord kuus laupäeviti kohtutakse Adamson-Ericu muuseumis kunsti keskel koos perega. Erinevatel näitustel ja teemadel juhib lastetuuri armastatud õpetaja ning sütitav jutuvestja Andrus Roos. Igal korral on plaanis teha ka ise pisut kunsti. Tule avastama! Sel korral on lastetuur näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“. Loovtööna valmivad põnevatest materjalidest ehted.
 
Laupäev, 17. november kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.

 
Pühapäev, 18. november kell 13.00
Muinasjutud Mikkeli muuseumis: EGIPTUSE MUINASJUTT
 
Südamlik ja tark muinasjutuvestja ootab 5–9aastaseid lapsi külla muinasjuttu kuulama ja meisterdama. Seekordne lugu avab uksed Egiptuse salamaailma, et tundma õppida muistsete egiptlaste jumalaid, ilmastikuolusid, suurejoonelisi ehitisi, eluviise ja tõekspidamisi. Arheoloogide kombel leiavad lapsed Mikkeli muuseumis Põhja-Aafrikast pärit erilise kunstiteose, nn Faijuumi portree. See väike pilt kätkeb endas palju saladusi ning võib pajatada igasuguseid lugusid. Muinasjutuvestja tutvustab neid.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.12.2018: Muuseum suletud remondi tõttu
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 18.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon