EKMi uudised: Kumu saab 13!

Uudiskiri 12.02.2019
Kumu saab 13! 
 
16.–17. veebruaril kutsub Kumu kunstimuuseum publikut oma sünnipäevale! Kui Eesti Kunstimuuseum tervikuna tähistab tänavu oma 100. juubelit, siis Eesti Kunstimuuseumi peamaja Kumu saab 13. Teismeline Kumu pidutseb koos publikuga, pakkudes terve nädalavahetuse soodsat sissepääsu, ekskursioone, viktoriini ja töötubasid.
 
Sünnipäeval, 17. veebruaril on Kumu aatriumis ees ootamas kunstiraamatu- ja disainilaat, kus Eesti Kunstimuuseumi kõrval esitlevad oma värskemaid trükiseid Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Ülikool, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Paranoia, Lugemik, Puänt, Knock Knock Books jt. Paljudel raamatutel on Kumu sünnipäeval erihinnad ning kohale tulevad autorid, toimetajad ja kirjastajad. Lisaks toimuvad alates kell 13.00 igal täistunnil Kumu näitusi tutvustavad ekskursioonid – seda nii Konrad Mägi näitusel kui ka viimast nädalavahetust publikule avatud väljapanekul „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“.
 
 
Palju õnne, riikliku kultuuri aastapreemia laureaat kuraator Greta Koppel!
 
Neljapäeval, 7. veebruaril pälvis kuraator ja kunstiteadlane Greta Koppel riikliku kultuuri aastapreemia näituse- ja kontserdikujunduste kategoorias 2018. aasta suvel Kumus avatud olnud näituse “Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades” ning sellesisulise raamatu eest. Palju õnne!

 
Kolmapäev, 13. veebruar kell 11.00
Väikelastehommik „Tasapisi”: Graafilised loomad
 
Veebruaris külastab Tasapisi Agathe Veeberi näitust Kumu projektiruumis, et teha tutvust graafikakunstiga. Otsime näitusesaalist üles Agathe Veeberi vahvad loomad ning uurime graafilistel lehtedel jooni ja musterid. Stuudios avastame teistsuguseid jooni ja teeme omanäolist trükitööd, kasutades trükiplaadina hoopis ootamatut materjali.
 
 
Kolmapäev, 13. veebruar kell 17.30
Graafikakursus: Reservaaž
 
Reservaaž on sügavtrükitehnika. Pilt tekib vaseplaadile maalitud pinna ootamatust söövitusest. Väga täpselt ei ole tulemus ette aimatav, sest suur osa on protsessis juhusel. Juhendaja Lembe Ruben. Kursus on neljaosaline.
 

 
Kolmapäev, 13. veebruar kell 18.00
Kumu Dokumentaal: Kevin Roche: vaikne arhitekt
 
Iiri päritolu Ameerika arhitekt Kevin Roche on oma ala tipptegija, kel puudub huvi tuntuse või staararhitekti staatuse vastu. Roche arhitektuurifilosoofia keskendub kogukonna loomisele moodsas ühiskonnas. Ta kasutas hoonete disainimisel rohelust ammu enne, kui see jõudis üldsuse teadvusesse. Töötanud pikalt koos Eero Saarineniga viis ta peale viimase surma ellu kolleegi 12 poolelijäänud projekti. Kevin Roche tuntuim ehitis on Ford Foundation New Yorgis (1968).
 
 
Kolmapäev, 13. veebruar kell 18.00
Vestlusõhtu: „Kunst ja raha“
 
Kunsti ja raha omavahelistest suhetest vestlevad Mikkeli muuseumi näitusel „Rahakunst“ Eva Sepping ja Vahur Kraft. Vestlusõhtul küsime ja arutame, kuidas on Sepping ja Krafti suhtumine aja jooksul kunsti ja rahasse muutunud, nii ühiskondlikus- kui isiklikus plaanis? Mida mõtleb kunstnik, kui ta astub sisse mõne pangakontori uksest ning mida mõtleb Eesti keskpanga endine president, kui ta astub kunstisaali? Millistena paistavad Eesti ajaloolised kroonid eurotsooni kuuluvas Eestis ja bitcoin`ide maailmas?
 

 
Neljapäev, 14. veebruar kell 17.00
Keraamika: Värvilised savimassid ja nerikomi 
 
Nerikomi tehnika on Jaapani päritolu värviliste masside liitmise tehnika. Värvilised massid liidetakse omavahel, millest lõigatakse õhukesed plaadid, edasi vormitakse soovitud ese, mille dekoor on võrdselt nähtav nii eseme sise- kui välispinnal. Osalejad töötavad kursuse käigus nii materjali kui ka glasuuridega ning toonivad ise savi värvilisi pigmente kasutades. Juhendaja Jarõna Ilo. Kursus on kolmeosaline.
 
 
Neljapäev, 14. veebruar kell 18.00
Kuraatoriekskursioon Eero Epneriga Konrad Mägi näitusel
 
Konrad Mägi tööd on sisendusjõulised ja värvirikkad, kujutades peamiselt maastikke Eestis, aga ka Norras ja Itaalias. Näitus soovib esile tõsta Mägi sügavalt isiklikku kontakti loodusega ja selle kujutamist pühalikult kõikehõlmava müstilise saladusena. Tuurile on vajalik eelregistreerumine.
 

 
Laupäev, 16. veebruar kell 12.00
Lastetuur: Toonimeistrid
 
Kord kuus laupäeviti kohtutakse Adamson-Ericu muuseumis kunsti keskel koos perega. Sel korral arutletakse värvide mõju ja nüansside üle Adamson-Ericu maalidel ning kehastutakse Toonimeistriks. Loovtööna valmib värviküllane akrüülmaal. Kaaslaseks sütitav jutuvestja Andrus Roos
 
 
Laupäev, 16. veebruar kell 12.00
Perehommik MUUSIKA LOSSIS: KLAVER
 
Lossidaamid ootavad 5–9-aastasi lapsi koos ema või isaga, vanaema või vanaisaga külla, et veeta tore ja muusikaalne hommik kunstimuuseumis. Sellel hooajal keskendume igal kohtumisel kindlale muusikariistale, mis aitab kunstiteoseid uuest küljest avada. Peale temaatilist jalutuskäiku kunsti keskel, tutvustavad noored muusikud oma muusikainstrumente. Teada saab, millest pill on tehtud ja kuidas heli temast välja võluda. Toredat laupäevahommikut jääb meenutama enda valmistatud kunstiteos.
 

 
Pühapäev, 17. veebruar kell 13.00

Muinasjutud Mikkeli muuseumis: HIINA MUINASJUTT
 
See lugu viib meid kaugele Idamaale – siidi, portselani ja budismi sünnipaika. Mööda kujuteldavat Suurt Hiina müüri astudes kohtame viit püha looma: draakonit, kilpkonna, Bixiet, Qilini ja fööniksit. Mõni neist tuleb meiega kaugelt reisilt muuseumisse tagasi ning leiab koha kunstiteostel – vaaside ornamendil või skulptuurides. Muinasjutuvestja aitab neid kõiki üles leida, et seejärel endale kaitsev amulett meisterdada.
 

Pühapäev,  17. veebruar
Kaarel Kurismaa näituse finissage
Pühapäeval, 17. veebruaril toimub Kaarel Kurismaa näituse pidulik lõpetamine. Päeva jooksul on võimalik osaleda töötubades ning kuraatoriekskursioonil, mida viib läbi kuraator Ragne Soosalu. Sellele järgneb eksperimentaalkunsti õhtu, kus astuvad üles Eesti audiovisuaalkunstnikud ja heliloojad. Sündmuse ideeliseks ja ruumiliseks kontekstiks on Kurismaa värviküllane ja sürrealistlik maailm, mis loob teatud pinnase ekspressiivseks eneseväljenduseks. Õhtu jooksul aset leidvad vabas vormis etteasted loovad omanäolisi helimaastikke ja visuaalseid kogemusi, mis tervikuna moodustavad uue ruumilise ja audiovisuaalse keskkonna. 
Ainult 11.–17. veebruaril saad 5 muuseumi 100-eurose aastapileti sõbrahinnaga 80 eurot ja kolmel korral aasta jooksul sõbra muuseumisse kaasa võtta!
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 01.04.2019: Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 10.03.2019: Rahakunst
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon