EKMi uudised: Kumu sisehoovis avaneb näitus Kristi Kongi ja Kasper Bosmansi dialoogist

Uudiskiri 08.05.2018
Reedest, 11. maist on Kumu sisehoovis avatud näitus „Kristi Kongi dialoogis Kasper Bosmansiga. Alkeemikud, kunstnikud, puhastajad ja teised“, mis viib külastaja seiklema muinasjutulisse keskkonda, kus värvilises kõverpeeglis terenduvad kummalised objektid pakuvad varasemast erinevat käsitlust muuseumis leiduvatest teostest ja esemetest.

 
Projekt on arenenud välja Kristi Kongi huvist Kumu kui omanäolise arhitektuurse ja museaalse keskkonna vastu. Keskendudes alkeemiale kui eelteaduslikule praktikale, mis ometi teaduse arengule oluliselt kaasa aitas, vaatavad kunstnikud sama märksõna abil muuseumi keskkonnas leiduvaid objekte. Töötades kohaspetsiifiliselt, loovad kunstnikud Kumu hoovi uued, tervikliku installatiivse keskkonna moodustavad teosed.
Näitus toimub EV100 Kunstiprogrammi raames ning jääb avatuks 16. septembrini.
Kristi Kongi
Näituseprojekti kavand. 2017
Kunstniku loal
 
Kolmapäev, 9. mai kell 11.00
“Tasapisi” väikelastehommik: OLI KORD…
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtu-mine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 

 
Kolmapäev, 9. mai kell 10.00–19.00
Nigulapäeva ekskursioon ja kontsert ansambel Rondellusega
 
Niguliste muuseum kutsub püha Nikolause sünnipäevale! Päeva tähistatakse temaatilise ekskursiooni (kell 12.00) ja kontserdiga (kell 18.00). Kontsertõhtu jooksul jutustatakse pühakulegende, vanamuusikaansabel Rondellus esitab pühakutele kirjutatud muusikat ning õhtu kulminatsiooniks on Hermen Rode retaabli järk-järguline pidulik avamine.
 
 
Kolmapäev, 9. mai kell 18.00 
Kumu Dokumentaal. Hilisteismeline Jean-Michel Basquiat 
Dokumenataal hõlmab lühikest, ent intensiivset ja olulist perioodi New Yorgi ja Jean-Michel Basquiat (1960–1988) elus. Basquiat toitus kõigest, mis hõljus tollases New Yorgi narkootikumidest läbiimbunud kultuuri-maastikul ning millest film annab kiire ja sisuka ülevaate: kunst, kirjandus (William Burroughs), muusika ja nende ühtesulamine, ööklubid (Mudd Club, Club 57 jt), poliitika, hiphop, punk-rock, tänavakunst, rassiküsimused jne.

 
Kolmapäev, 9. mai kell 18.00                           
Antiikmütoloogia kunstis. Europe müüdi kunstiline ja poliitiline külg
 
Müüt Europest, foiniikia printsessist, kelle röövib imeilusaks valgeks sõnniks muundununa peajumal Zeus, on läbi ajastute inspireerinud kunstnikke ning kirjanikke Europest, müütilisest röövi- ja vägistamis-ohvrist on tänapäeval saanud peaaegu et poolametlik Euroopa Liidu sümbol, Euroopa personifikatsioon, kelle kujutis kaunistab nii mitmete võimuinstitutsioonide hooneid kui ka näiteks Kreeka kaheeurost münti. LektorMadli Vendik (Tallinna Ülikool)
 
 
Neljapäev, 10. mai kell 17.00
Teemaõhtu näitusel. Helikunsti sünd
Kuidas on omavahel seotud muusika, heliloojad ja muusikud ning Kunstiühing Pallas? Näitusel “Kunstiühing Pallas 100. Sünd ja taassünd” on külasRiina Roose (Tallinna Linnateater) ja klaveril esinebJohan Randvere.

 
Laupäev, 12. mai kell 16.00
AINUKORDNE VÕIMALUS! Ringkäik näitusel kunstnik Leonhard Lapiniga
 
Näituse „Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum“ viimasel laupäeval tutvustab Kumu suure saali näitusel oma loomingut kunstnik Leonhard Lapin. See on harukordne võimalus heita näitusele pilk koos teoste autoriga. Enne ekskursiooni, kell 15.00 on nii väikesed kui suured oodatud osalema näitusest inspireeritud arhitektoonide töötuppa.
 
 
Pühapäev, 13. mai kell 14.00 
Graafikatriennaali eri graafikakursus. Kaardistatud masinavärk. Linoollõige
 
Kuidas kujutaksid linna paberil või seletaksid lahti mõne masinavärgi või süsteemi toimimist? Pärast geomeetri-lises keeles enda valitud masinavärgi lahtijoonistamist saame proovida kõrgtrükitehnikat – linoollõiget. Paari tunni töö tulemusena valmivad käsitsi trükitud postkaardisuurused teosed. Graafikastuudiot juhendab graafik Britta Benno.
 

 
Pühapäev, 13. mai kell 12.00
Kumu perehommik: KANGELASED JA ANTIKANGELASED
 
Näitusel “Ajalugu pildis – pilt ajaloos”. Kumu tunnijuht ootab pühapäeval kell 12.00–13.30 lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Tehakse põgusalt tutvust näitusega  ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 13.05.2018: Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum
Kuni 10.06.2018: Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste
Kuni 05.08.2018: Ajalugu pildis – pilt ajaloos
Kuni 26.08.2018: Mõeldes labürindist. 50 aastat Talllinna graafikatriennaali
Kuni 26.04.2018: Ust ju pole …
TULEMAS 11.05.2018! Kristi Kongi dialoogis Kasper Bosmansiga. Alkeemikud, kunstnikud, puhastajad ja teised
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 08.07.2018: Aivazovski. Ideaali otsinguil
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 03.06.2018: Kunstiühing Pallas 100. Sünd ja taassünd
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 26.08.2018: Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.–19. sajandist
Kuni 26.08.2018: Viis unustatud maali