EKMi uudised: Kumus avaneb näitus Eesti ajaloost

Uudiskiri 13.03.2018

Reedest, 16. märtsist saab Kumu kunstimuuseumis näha uut näitust „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“, mis võtab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval vaatluse alla kunstnike rolli ajaloomälu ja identiteedi mõjutajana.

Näitusel saab näha, kuidas pildid on läbi aegade aidanud kujundada arusaama Eesti ajaloo tähtsa-matest mälupaikadest – sündmustest, tegelastest ja sümbolitest. Minevikku kujutavate piltide kõrval on mütoloogia- ja pärandiainelised teosed, kuna ajalugu on nii mõnigi kord põimitud rahvaluule ja -kultuuriga. Näitus on osa Eesti Vabariik 100 kunstiprogrammist. Näitusega kaasneb mahukas raamat „Ajalugu pildis – pilt ajaloos. Rahvuslik ja rahvusülene minevik Eesti kunstis“.

Kaljo Põllu (1934–2010). Rukkilill. 1968.
Valmiskujundid, akvatinta.
Eesti Kunstimuuseum

Kolmapäev, 14. märts kell 11.00
“Tasapisi” väikelastehommik: MÄNGURUUM
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtu-mine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad.

Kolmapäev, 14. märts kell 18.00
Antiikmütoloogia kunstis. Trooja sõda

Antiikkirjanduses rohkelt kirjeldamist leidnud Trooja sõda võib pidada üheks kreeka mütoloogia peateljeks. Just Trooja sõja sündmustega seoses tunneme lugusid Parise otsusest, Achilleusest, Agamemnonist ja Odüsseusest. Sõjakeerises tehtud kangelasteod, aga ka moraalsed eksimused on Euroopa kunstis pakkunud rikkalikult ainest arhetüüpide kujunemiseks ning allegoorilisteks kunstiteosteks. Loengut viib läbi Kerttu Männiste.

Neljapäev, 15. märts kell 12.00
Seminar: Leonhard Lapin. Kunst. Arhitektuur. Tekst
Kumu suures saali näitusega “Tühjus ja ruum” kaasneval seminaril analüüsivad erinevad valdkonna-spetsialistid Lapini tegevust kultuuriväljal. Ettekandeid esitavad Sirje Helme, Otso Kantokorpi, Holger Rajavee, Triin Ojari, Epp Lankots, Andres Langemets ja Asko Künnap.

Laupäev, 17. märts kell 12.00
Perehommik. Elukutse: Näitleja
Märtsikuu on teatrikuu ja seetõttu kutsub Mikkeli muuseum avastama imelist teatrimaailma läbi itaalia rahvateatri vaimsuse. Tunnis proovime kehastuda näitlejateks ja elada läbi erinevaid karaktereid, et vastata küsimustele: Kas maski kandev inimene jääb iseendaks, muutub teiseks või näitleb hästi? Kas meil on elus ka maske vaja?

Laupäev, 17. märts kell 14.00
Noored Kumus. Ruumiloome

Leonhard Lapini ruumiloomest inspireeritud töötuba teeb selgeks kompositsiooniõpetuse põhitõed. Iga teos – ükskõik kas pinnaline või ruumiline, liikuv või paigalpüsiv, on ühtlasi kompositsioon, mida vaataja näeb ja tõlgendab. Oskus teose kompositsiooni analüüsida on iga kunstniku töös oluline osa. Samuti on see väärt oskus ka enda elukeskkonna hindamisel ja kujundamisel.  Juhendaja Leena Kuutmaa on Tallinna Kunstikooli vormiõpetuse ja kompositsiooni õppejõud.

Laupäev, 17. märts kell 16.00
Kohtumisõhtu „Kas pildid teevad ajalugu?“

Kohtumisõhtutel on vestlusringis ajaloolased ja kunst-nikud, arutletakse ajaloopiltide sünniloo ja tähenduse üle Eesti ajaloomälus ja identiteedis. On hästi teada, et ajaloopildid peegeldavad kõigepealt oma loomise aega ja alles siis minevikku. Aga kui hästi oskame seda märgata? Ja milline on olnud eri aegadel loodud ajaloopiltide mõju praegustele seisukohtadele ajaloo ja (rahvus)poliitika kohta? Seekordne teema on “Oma ajalugu otsimas: borealismist ja soome-ugrilastest Eesti kunstis “. Kohtutakse prof Ulrike Plathiga Tallinna Ülikoolist.

Pühapäev, 18. märts kell 17.00
Lossimuusika Kadriorus

Seekordsel lossimuusika kontserdil esinevad:
Aureliusz Golinski – viiul (Poola)
Bolette Roed – plokkflööt (Taani)
Imbi Tarum – klavessiin
Kavas Telemann, Händel, C. P. E. Bach
Kontsert toimub koostöös EMTA ja vanamuusika festivaliga “Ceciliana”.

Esmaspäev, 19. märts kell 16.00
Teatrikuu teemaõhtu. Gripenbergi skandaal. Tantsukunsti sünd

Kunstiühing Pallase esimees Enn Lillemets räägib ühest kultuurisündmuseks muutunud vahejuhtumist Tartus aastal 1919. Kahekõne meie (vaba)tantsukunsti lätteist peavad teatriteadlased Lea Tormis ja Heili Einasto.  Tantsulise vahepala esitab Liisa Saaremäel, teda saadab klahvpillil Jaak Jürisson.

KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 01.04.2018: Andres Tolts. Maastik vaikeluga
Kuni 06.05.2018: Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat
Kuni 13.05.2018: Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum