EKMi uudised: Kumus avaneb Tallinna Graafikatriennaali juubelinäitus

Uudiskiri 17.04.2018
Reedest, 20. aprillist on Kumu kunstimuuseumis avatud tänavu juubelit tähistava Tallinna Graafikatriennaali ajalugu käsitlev väljapanek „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“.

 
Tallinna Graafikatriennaali tutvustab näitusel Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvate, 50 aasta jooksul auhinnatud tööde väljapanek. Preemiate järjepideva väljastamise ja preemiatööde koondamisega Eesti Kunstimuuseumi on kujundatud hindamatu andmepank Balti regiooni graafika, kunstiajaloo ja vahetuvate kultuuripoliitikate mõistmiseks. Nõukogude ajajärgu laureaatide ekspositsiooni täiendavad teemaplokid, mis annavad ülevaate neist triennaalidel esinenud kunstnikest, kes autasusid pälvimata on leidnud väärika koha järgnevas kunstiajaloos.
26. aprillil kell 18.00 toimub näitusel kuraatorituur. Maikuu kolmel pühapäeval leiavad Kumu stuudiotes aset erinevaid graafikatehnikaid tutvustavad töötoad kunstnik Britta Benno juhendamisel.
Laura Pappa, Elisabeth Klement.
Plakat „Mõeldes labürindist.
50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“. 2018
 
Kolmapäev, 18. aprill kell 18.00
Kumu Dokumentaal. Braguino
Filmiõhtu juhatab sisse Filipp Kruusvall.  Siberi taigas, kus lähima teise asustatud külani on rohkem kui 500 kilomeetrit, elavad kaks vanausuliste perekonda Braguinod ja Kilined. Nende juurde pääsemiseks peab ette võtma pika retke mööda Jenissei jõge või lendama sinna helikopteriga. Kuna mõlemal perekonnal on elamiseks omad kombestikud ja reeglid, siis verbaalne suhtlus nende vahel põhimõtteliselt puudub. Lisaks on külla püstitatud ka tara, mis kahte perekonda füüsiliselt eraldab. See on ühiskond, kus osatakse hinnata vabadust, kuid millel on oma hind.

 
Kolmapäev, 18. aprill kell 18.00                           
Kuraatoriekskursioon näitusel „Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust“
 
Ekskursiooni viib läbi Orest Kormašov. Nikolai Kormašov oli kirglik kollektsionäär ja restaureerija. Ikoonide kogumine rikastas tema loomeprotsessi, see oli loomingu uue energia allikas ning lisas dialoogi-võimalusi inimestega suheldes. Ta kogus kunsti, mis oli lähedane tema enda maailmapildile. Kormašovi ikoonikogu, tema looming ja tema elu olid üks tervik. Nii uue loomine kui ka häviva pärandi päästmine olid tema elufilosoofias kesksel kohal.
 
 
Neljapäev, 19. aprill kell 17.00
Teemaõhtu. Kunstiühingu PALLAS taassünd aastail 1988–1999
Tähelepanu keskendub sidepidajatele, järjepidevuse kandjaile, kes elasid ja tegutsesid nii Tartus (Voldemar Vaga, Alfred Kongo, Linda Kits-Mägi, Ann Audova) kui ka paguluses (Eduard Rüga Ameerika Ühendriikides, Karin Luts Rootsis).

 
Laupäev, 21. aprill kell 12.00 ja 13.00
Perehommik. Elukutse: Laevakapten
Vene meremaalija Ivan Aivazovski loomingu näitusel. Tunnis ootab lapsi ja nende vanemaid unustamatu reis kaugele maale – üle Läänemere, edasi Itaalia Vahemere rannikule ja siis läbi Bosporuse väina kuni kunstniku koduni – Krimmis Musta mere ääres asuvasse Feodossijasse.
NB! Osaleda saab vaid Piletilevist ostetud piletiga või varem soetatud sarjapiletiga.
 
 
Laupäev, 21. aprill kell 16.00 
Kohtumisõhtu „Kas pildid teevad ajalugu?“. Teine maailmasõda, valikud ja iroonia
 
On hästi teada, et ajaloopildid peegeldavad kõigepealt oma loomise aega ja alles siis minevikku. Aga kui hästi oskame seda märgata? Ja milline on olnud eri aegadel loodud ajaloopiltide mõju praegustele seisukohtadele ajaloo ja (rahvus)poliitika kohta? Kohtumisõhtud toimuvad valitud laupäevadel algusega kell 16.00 Kumu kunstimuuseumis näitusel „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“. 21. aprillil on külas prof Liina Siib Eesti Kunstiakadeemiast.

 
Laupäev, 21. aprill kell 16.00
Ekskursioon näitusel „Aivazovski. Ideaali otsinguil“
 
Seoses suure publikuhuviga palume ekskursioonile eelnevalt veebis registreeruda. Kuulsa Vene meremaalija Ivan Aivazovski looming ei jäta kedagi ükskõikseks – seda kas imetletakse vaimustunult või peetakse üleolevalt labaseks ja üksluiseks. 62 aastat intensiivselt professionaalse kunstnikuna töötanud meister maalis elu jooksul üle kuue tuhande teose. Ekskursiooni viib läbi atesteeritud giid Külli Kõiv ja/või Urmas Orek.
 
 
KOOLIVAHEAEG KUNSTIMUUSEUMI LAAGRIS!
Eesti Kunstimuuseumi filiaalid kutsuvad koolivaheajal lapsi osalema kunstiteemalistel üritutel ja laagrites.Kumu programm toimub Katja Novitskova kaasaegse kunsti näitusel. Kadrioru kunstimuuseumi programm on aga Aivazovski näitusega seoses mereteemaline: tulemas perehommikud, kunstipäev ja laager. Mikkeli muuseum kutsub aga kuulama Prantsuse muinasjuttu. Ootame osalema!

 
Pühapäev, 22. aprill kell 17.00
LOSSIMUUSIKA. Michael Borgstede
 
Michael Borgstede – klavessiin (Saksamaa)
Kavas L. Couperin, F. Couperin, Aziza Sadikova, Haydn, J.S. Bach
Michael Borgstedet peetakse üheks vaimustavamaks oma põlvkonna klahvpillivirtuoosiks, kes esineb nii orelil, haamerklaveril kui klavessiinil. Oma kontsertidel püüab ta edasi anda kontraste ja draamat, retoorikat ja afekte – ideaale, mis kandusid barokist klassitsismini välja. Kontsert toimub koostöös festivaliga Klavessiinipäevad.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 06.05.2018: Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat
Kuni 13.05.2018: Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum
Kuni 10.06.2018: Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste
Kuni 05.08.2018: Ajalugu pildis – pilt ajaloos
TULEMAS 20.04.2018! Mõeldes labürindist. 50 aastat Talllinna graafikatriennaali
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 08.07.2018: Aivazovski. Ideaali otsinguil
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 03.06.2018: Kunstiühing Pallas 100. Sünd ja taassünd
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 26.08.2018: Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.–19. sajandist
Kuni 26.08.2018: Viis unustatud maali