EKMi uudised: Kumus avatakse noorte koostatud näitus „Ust ju pole …“

Uudiskiri 24.04.2018
Neljapäeval, 26. aprillil kell 17 avatakse Kumu aatriumis rahvusvahelise koostööprojekti „Forgotten Heritage – European Avant-Garde Art Online“ tulemusena valminud näitus „Ust ju pole …“.

Rahvusvahelise projekti „Forgotten Heritage – European Avant-Garde Art Online“ laiem eesmärk on tutvustada Euroopa avangardkunsti ilminguid, mis on senini ajalookäsitlustes suurema tähelepanuta jäänud. Projekti peamiseks väljundiks on avalikuks kasutamiseks loodud digitaalne andmekogu (www.forgottenheritage.eu), kuhu on koondatud reproduktsioone ning kontekstiavavaid kirjeldusi Euroopas pärast 1945. aastat, eelkõige 1960.–1970. aastatel tegutsenud avangardkunstnike töödest.
Näituse „Ust ju pole …“ koostajad on Eesti noored, kes osalesid ülalmainitud projekti raames toimunud  koolitusel „Digiarhiivist näitusele“. Noored omandasid juhendajate käe all algteadmisi näituse kureerimisest ning töötasid digitaalsele andmekogule toetudes välja enda näituse idee ja kujunduse.
Anna Kutera. Enne ja varem.
1975. Erakogu

Kolmapäev, 25. aprill kell 18.00
Kumu Dokumentaal. HÕFFi eri: Unustatud õudused
Filmi juhatab sisse flaami horror-filmi legend Harry Kümel, kellega vestleb Mart Sander. Eelsoojendusena tänavusele Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivalile HÕFF, mille fookuses seisab põnev ja siin-mail praktiliselt tundmatu flaami õudusfilm, demonstreerib Kumu Dokumentaal linateost, kus lahatakse filmi-tegijatega tehtud intervjuude ja arhiivikaadrite kaudu lahti flaami horror’i fenomeni.

Kolmapäev, 25. aprill kell 18.00
Temaatiline ekskursioon „Jumalaema pühapildid – ikonograafia ja ajalugu“

Näitusel „Päästetud pühadus“ on mitmeid Jumalaema ikoone, osad neist haruldase ikonograafiaga, osad traditsioonilised. Loengul räägitakse Jumalaema erinevatest ikonograafiatest, nende pühapiltide tekkelugudest ja nendega seotud legendidest ja imedest. Ekskursiooni viib läbi kuraator Orest Kormašov.

Neljapäev, 26. aprill kell 18.00
Kuraatorituur näitusel „Mõeldes labürindist. 50 aastat Tallinna Graafikatriennaali“
Näitust tutvustavad kuraatorid Eha Komissarov jaElnara Taidre. Tallinna Graafikatriennaali tutvustab näitusel Eesti Kunstimuuseumi kogudesse kuuluvate,  50 aasta jooksul auhinnatud tööde väljapanek. Preemiatööde koondamisega Eesti Kunstimuuseumi on kujundatud hindamatu andmepank Balti regiooni graafika, kunstiajaloo ja vahetuvate kultuuripoliitikate mõistmiseks.

Neljapäev, 26. aprill kell 17.00
Kitarriõhtu Adamson-Ericu muuseumis

Esinevad EMTA kitarriüliõpilased Heiki Mätliku kitarriklassist Risto Virkhausen, Romet Osipov, Agni-Sandia Hallik
Kavas Bach, Dowland, Hallik, Villa-Lobos jt
Hubases ja hea akustikaga muuseumisaalis kõlab noorte kitarrisolistide ja tulevaste kitarriõpetajate esituses muusika möödunud sajanditest tänapäevani.

Reede, 27. aprill kell 12.00
60+ ekskursioon ja töötuba
Külastatakse näitust “Ajalugu pildis – pilt ajaloos”, mis uurib ajaloopilte ja nende kaudu erinevaid vaatenurki Eesti ajaloole. Töötuba: kalligraafia. Üheks ajalooallikaks on käsikirjad, mis on tihti lahendatud keerukas šriftis, mida täiendab pisigraafika. See on eraldi kunstižanr suuremate ajaloomaalide kõrval, mis kannab edasi ajalugu. Töötoas vaatame lähemalt kalligraafia tehnikaid ja selle kunstilisi väljendusi. Iga osaleja saab luua enda kalligraafilise teose.

Laupäev, 28. aprill kell 14.00
Noored Kumus. Robootika

Töötoas katsetatakse LEGO Mindstorms robotitega ja nende programmeerimisega. Võimalik on lahendada erinevaid ülesandeid, mis kõik on seotud missiooniga Marsile. Näiteks tuleb päästa kinni jäänud marsikulgur või korjata kivinäidiseid teadlastele uurimiseks. Töötuba toimub koostöös Mektory Tehnoloogiakooliga.

Laupäev, 28. aprill kell 16.00
Teemaõhtu: inimkonna elamise võimalikkusest kosmoses

Katja Novitskova kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele ulmelisest nägemusest, mil maailma niisugusena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas. Ka teadlased kinnitavad, et planeet Maa on inimkonnale kitsaks jäämas. Kosmos kutsub end avastama. Tallinna Tehnikaülikooli füüsikainstituudi inseneri ja Tallinna Tähetorni astronoomi Mario Marsi ettekanne kutsub julgelt unistama ning annab ülevaate meid kosmoses ees ootavatest väljakutsetest ja raskustest.

Laupäev, 28. aprill kell 16.00
Ekskursioon näitusel „Aivazovski. Ideaali otsinguil“

Seoses suure publikuhuviga palume ekskursioonile eelnevalt veebis registreeruda. Kuulsa Vene meremaalija Ivan Aivazovski looming ei jäta kedagi ükskõikseks – seda kas imetletakse vaimustunult või peetakse üleolevalt labaseks ja üksluiseks. 62 aastat intensiivselt professionaalse kunstnikuna töötanud meister maalis elu jooksul üle kuue tuhande teose. Ekskursiooni viib läbi atesteeritud giid Külli Kõiv ja/või Urmas Orek.

Pühapäev, 29. aprill kell 12.00
Muinasjutud muuseumis: Prantsuse muinasjutt
Selleks et kujutada ennast ehtsas Prantsuse kuningriigis, tuleb mõelda eelkõige uhkele pidusöögile. Selleks et ka oma kodus pidusöögile suursugusust lisada, valmivad loovtööna rikkalike mustritega kunstitööd, mida igaüks saab koju kaasa võtta. Selle tunni muinasjutt räägib sellest, kas meil on ikka vaja suurt rikkust, kui ka tunded on jahedast väärismetallist.

Pühapäev, 29. aprill kell 17.00
LOSSIMUUSIKA. ERSO solistid Kadriorus

Kontserdil esinevad:
Mari-Liis Vihermäe – flööt
Ye Pan – metsasarv (Hiina)
Kadri-Ann Sumera – klaver
Kavas Ludwig van Beethoven, Carl Reinecke, Robert Schumann
Piletid saadaval Piletilevis ja kohapeal.

KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 06.05.2018: Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat
Kuni 13.05.2018: Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum
Kuni 10.06.2018: Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste