EKMi uudised: Kunstnik Katja Novitskova artist talk oma soolonäitusel Kumus

Uudiskiri 3.04.2018
Neljapäeval, 5. aprillil kõneleb Kumu kaasaegse kunsti galeriis kunstnik Katja Novitskova oma näitusest „Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“ ning tutvustatakse näitusega kaasnevat kataloogi.

Katja Novitskova looming asub visuaalkultuuri, digitaaltehnoloogia ja spekulatiivse fantastika kokkupuutepunktis – teda huvitab, kuidas üha kiiremini arenev planeet tugineb järjest rohkem erisugustele andmevoogudele, mis vahendavad, säilitavad ja muudavad meid ümbritsevat keskkonda. Kõikehõlmava keskkonnana lavastatud näitus mõtestab meie kaasaega, vaadates sellele tagasi ulmelisest tulevikunägemusest, mil maailma niisugu-sena, nagu seda tunneme, ei ole enam olemas.

Tallinnast pärit Novitskova on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal. Aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

Katja Novitskova (1984)
Ligikaudsus (valgu molekulaarstruktuur 5dl5.0, äädikakärbes). 2017
Digitrükk alumiiniumil, pleksiklaas, piltskulptuur
Kunstniku ja ING kunstikogu loal
Foto: Gunter Lepkowski

Kolmapäev, 4. aprill kell 11.00
“Tasapisi” väikelastehommik: MAA JA MUU
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtu-mine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad.

Kolmapäev, 4. aprill kell 18.00
Kohtumine kunstnikuga Aili Vint. Meremaal: lummav ja lõpmatu

Kui Aivazovski on Vene kunstis esimene hiilgav marinist, siis Aili Vint on tänapäeva Eesti kunsti kõige olulisem ja lummavam meremaalija. Aili Vinti seob Aivazovskiga mitte ainult aines, mida mõlemad kunstnikud kujutavad, vaid Vene meistri looming on mänginud Aili Vindi kunstnikuelus märksa olulisemat rolli. Koos kunstnikuga vaatame ka Aivazovski näitusel eksponeeritud teoseid.

Kolmapäev, 4. aprill kell 18.00
Kumu Dokumentaal. Francis Bacon: ängistav pintslitõmme
Režissöör harutab tükk tüki haaval lahti Baconi kunstnikumüüdi taga peituva keerulise ja masohhistliku isiku sõprade, kaasaegsete ja Baconi enda kommen-taaride, loomingu ja omaaegsete filmikatkete abil. Film haarab kaasa nagu Baconi tööd, täie jõu ning jõhkra aususega. Ja korraga saab kõik selgeks, film annab võtme Baconi loomingu mõistmiseks.

Laupäev, 7. aprill kell 15.00
Ekskursioon näitusel “Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.–19. sajandist”
Eesti Kunstimuuseumi hõbedakogus on suurim arv ajaloolisi käsitööliste rippsilte Eestis – ligi 300. Enamikku neist ei ole kunagi näitustel eksponeeritud. Väljapanek tutvustab rippsiltide erinevaid funktsioone ja annab ülevaate nende kunstilisest arengust läbi sajandite.  Ekskursiooni viib läbi Tarmo Saaret.

Laupäev, 7. aprill kell 16.00
Kohtumisõhtu „Kas pildid teevad ajalugu?“Jüriöö ülestõus ja eestlaste suur vabadusvõitlus

On hästi teada, et ajaloopildid peegeldavad kõigepealt oma loomise aega ja alles siis minevikku. Aga kui hästi oskame seda märgata? Ja milline on olnud eri aegadel loodud ajaloopiltide mõju praegustele seisukohtadele ajaloo ja (rahvus)poliitika kohta? Kohtumisõhtud toimuvad valitud laupäevadel algusega kell 16.00 Kumu kunstimuuseumis näitusel „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“. 7. aprillil on külas prof Marek Tamm (Tallinna Ülikool).

Pühapäev, 8. aprill kell 12.00
Kumu perehommik: KUNST JA TEADUS

Näitusel “Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“ . Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval kell 12.00–13.30 ootab Kumu tunnijuht lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Igas kalendrikuus tehakse põgusalt tutvust ühe uue näitusega Kumus ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes.

Pühapäev, 8. aprill kell 17.00
Lossimuusika. ERSO solistid Kadriorus

Seekordsel lossimuusika kontserdil esinevad:
Danae Taamal – viiul
Kristjan Kungla – fagott
Mihkel Poll – klaver
Kavas Edward Elgar, César Franck, Ermanno Wolf-Ferrari
Kontsert toimub koostöös ERSOga.

Teisipäev, 10. aprill kell 17.30
Teistmoodi teisipäev. Kompositsiooni töötuba

Sel korral avastame, kuidas kujutatavat paberile paigutada nii, et tulemuseks oleks tasakaalus komposit-sioon. Mida võtta ja mida jätta? Analüüsitakse näitusel „Kunstiühing Pallas 100. Sünd ja taassünd“ olevate teoste ülesehitust ning avastatakse kui oluline koht on kompositsioonis värvil. Osalejad saavad end väljendada pastellmaalitehnikas. Juhendab kunstnik Kristiina Kaasik.

KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 01.04.2018: Andres Tolts. Maastik vaikeluga
Kuni 06.05.2018: Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat
Kuni 13.05.2018: Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum