EKMi uudised: Nädal täis põnevaid loenguid

Uudiskiri 08.01.2019
Viimast kuud avatud! Rahvusvaheline näitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ Kumu kunstimuuseumis

 
3. veebruarini on Kumu kunstimuuseumis suures saalis avatud kolme Balti riigi koostöönäitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“, mis oli algselt eksponeeritud Pariisis mainekas Orsay Muuseumis. See on ainukordne võimalus näha Eesti, Läti ja Leedu kunstiklassika keskseid töid koos ühel näitusel. Kumu kunstimuuseum palub publikul näitusele aegsasti kiirustada, et vältida viimase nädala järjekordi.
Näitusel on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Läti, Leedu ja Eesti kunsti suurnimede loomingut nelja Balti riigi muuseumi kogudest.
Näituse lühitutvustus igal laupäeval kell 15.00–15.30. Näituse lõpetab rahvusvaheline konverents„Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas 1880–1930“ 31.01.–02.02 ning Maarja Nuut & Ruum eksklusiivkontsert Kumu auditooriumis 2.02.
 
Kolmapäev, 9. jaanuar kell 11.00
Väikelastehommik „Tasapisi”: Lähme reisile
 
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtumine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 
 

 
Kolmapäev, 9. jaanuar kell 18.00
Kumu dokumentaal: „Aquarela“
 
Auhindadega pärjatud Venemaa dokumentalisti, peamiselt Sankt Peterburgis elava ja töötava Viktor Kossakovski uus film viib meid kaunile ja põnevale teekonnale mööda maailma ilusamaid, sügavamaid ja ohtlikumaid veekogusid, olgu selleks maailma sügavaim Baikali järv Burjaatias, võimas Angeli juga Venezuelas või kümneid inimelusid nõudnud orkaan Irmast põhjustatud üleuputused Miamis. Filmi juhatab sisse Eesti loodusfilmide režissöör Joosep Matjus.
 
 
Neljapäev, 10. jaanuar kell 16.00
Viimane kuraatori ringkäik näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“
Ehted võimaldavad mõista kultuurilisi, esteetilisi ning emotsionaalseid seoseid mineviku ja oleviku vahel. Viimase saja aasta jooksul on kunstnikud ammutanud sageli inspiratsiooni varasemast pärandist. Näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“ on nii arheoloogilised leiud Tallinna Ülikooli teaduskogust kui ka nüüdisaja autorite unikaalehted. Ringkäiku juhib kunstiajaloolane Kersti Koll.
 

 
Neljapäev, 10. jaanuar kell 18.00

Loeng “Reklaamindus ja visuaalkultuur Eesti mässulisel aastakümnel”
 
Loovjuht Madis Ots tutvustab näituse „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“ raames Eestis 1990. aastatel tärganud reklaamikultuuri.  Visuaalsete näidete varal vaadeldakse ja meenutatakse, kuidas peeti 90ndatel aktsepteeritavaks reklaamiideid, mis oleksid täna eetiliselt, moraalselt või juriidiliselt lubamatud või vähemalt küsitavad. Huvitava nüansina avaldub, et n-ö probleemsete reklaamide käsitlemisel on toimunud ka üks keeleline muudatus – kui kaasajal öeldakse, et reklaam on “solvav”, siis 90ndatel öeldi, et see on “šokeeriv”. Mis on selle muutuse taga? Suure publikuhuvi tõttu toimub loeng Kumu auditooriumis.
 
 
Neljapäev, 10. jaanuar kell 16.30
Koopiamaalikursus
Koopiate maalimine on läbi aegade olnud klassikalises kunstihariduses olulisel kohal. Vanameistrite töid uurides ja nende laadi järele aimates omandati kunstniku tööks vajalikud oskused. Kumu kunstistuudio kursuse käigus tutvutakse maali kopeerimise teoreetiliste ja praktiliste alustega. Õlivärvidega maalitakse detail või tervikpilt, kasutades originaalile lähedast maalitehnikat. Juhenadaja Malle-Reet Heidelberg.
Kursus on 5-osaline. Toimumisajad:
10.01, 17.01 24.01, 31.01, 07.02 kell 16.30–19.30
 

 
Laupäev, 12. jaanuar kell 15.00

Loeng „Johann Köler – kunstnik keiserliku õukonna teenistuses“
 
Näitusel „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ annab Johann Köleri teenisest keiserlikus õukonnas loengu prof Ljubov Kisseljova (Tartu Ülikool). Loeng on eesti keeles. Loeng on esimene Johann Köleri ja August Weizenbergi elu ja loomingu üle arutlevast loengusarjast.
 
 
Laupäev, 12. jaanuar kell 16.00
Loeng „Otsides Euroopat. Itaalia 20. sajandi alguse Eesti kultuuris“
Itaalia päritolu Eesti semiootik Daniele Monticelli vaatleb loengus kultuurilist konteksti, milles tekkis ja arenes Konrad Mäe kunstitegevus. Eesti noorte modernistide ürituses muuta 20. sajandi alguse eesti kultuuri euroopalikumaks mängis tähtsat rolli prantsuse ja itaalia moodsa kunsti ja kirjanduse avastamine ja jäljendamine. Loeng keskendubki kahele Itaalia mõju aspektile toonases Eesti kultuuris. 
 

 
Pühapäev, 13. jaanuar kell 12.00

Kumu perehommik: Graafikakunst
 
Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval kell 12.00–13.30 ootab Kumu tunnijuht 4–8-aastastele lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Igas kalendrikuus tehakse põgusalt tutvust ühe uue näitusega Kumus ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes. Seekord külastatakse näitust “Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu”.
 

Teisipäev, 15. jaanuar kell 18.00
USA saatkond esitleb: West Side Story
Film linastub sarjas “Vestes Ameerika lugusid”. „West Side Story“ on legendaarne ameerika muusikal, korraga nii komöödia kui tragöödia. Loo aluseks on aegumatu Romeo ja Julia lugu, moodsas kuuekümnendade võtmes. Film võitis nii vaatajate kui kriitikute hulgas kõrge tunnustuse ning üheteistkümnest Filmiakadeemia auhindade nominatsioonist võitis kümnes kategoorias, olles seega muusikalifilmidest rekordiomanik.
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 01.04.2019: Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 10.03.2019: Rahakunst
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon