EKMi uudised: Nädal täis üritusi lastele, noortele, täiskasvanutele, seenioritele

Uudiskiri 23.10.2018
Adamson-Ericu muuseum pälvis Eesti Pimedate Liidu „Aasta tegu 2018“ tunnustuse

 
Adamson-Ericu muuseum rõõmustab: projekt „Kunst nähtavaks!“ pälvis Eesti Pimedate Liidu „Aasta tegu 2018“ tunnustuse. 8. detsembril 2017 esitletud projekti tulemusel valmistati Adamson-Ericu laua intarsiatehnikas plaadis olevatest kujunditest ettekujutuse andmiseks üle 20 reljeefse kujundi; kirjeldati ja varustati helifailidega liikumisjuhis majas, muuseumi maja saamislugu, Adamson-Ericu kunstnikutee ning kolm maali, mööblikomplekt ja vaip. Teoste kirjeldused ja reljeefsed joonised on ka A4-formaadis mapis. Kirjeldusi võib tekstifailina lugeda või helifailina kuulata muuseumi veebilehelt. Kassast saab laenata muuseumis kasutamiseks MP3-mängija ning õhukesed kindad. 
Eesti Pimedate Liidu tunnustus „Aasta tegu 2018“ antakse üle täna, 23. oktoobril tänuseminaril Tallinna Õpetajate Majas.
Adamson-Ericu muuseumi juhendeid erivajadustega külastajatele saab näha siit.
Reljeefsed kujundid Adamson-Ericu intarsiatehnikas laua plaadilt. Foto: Karel Zova
 
Teisipäev, 23. oktoober kell 18.00
USA saatkond esitleb: Kalapoeg Nemo
 
See imeline Walt Disney stuudio ning Pixari Animatsioonistuudio arvutianimatsiooniga loodud film ilmus filmilinadele üle maailma 2003. aastal. Kohe peale avaldamist sai filmist kiirelt enim müüdud DVD maailmas. Oma paljude Oscarite, sealhulgas parima animatsiooni ning parima originaalse stsenaariumi eest, on „Kalapoeg Nemo“ tõeline Ameerika kinosensatsioon. Ameerika Filmiinstituut nimetas selle lausa kümne parima animafilmi hulka läbi aegade. Sukeldujad röövivad noore meriroosahvena Nemo ning viivad ta oma isa Marlini juurest kaugele ära. Film toob meieni liigutava loo isast, kes otsib oma kadunud poega.

 
Kolmapäev, 24. oktoober kell 13.00
Koolivaheajal Kumusse – Konrad Mägi
 
Koos tunnijuhi ja Konrad Mägi loominguga minnakse rändama mööda Euroopat. Pikemaid peatusi tehakse nii Norras, Saaremaal, Itaalias kui ka Lõuna-Eestis. Läbi mängude ja teoste vaatluste saavad lapsed märkamatult ülevaate Konrad Mägi värvirohketest maastikumaalidest.  Näituse külastusele järgneb loovtöö hariduskeskuse ateljees, kus püüame meenutada värve ja emotsioone, mida nägime näitusel.
13.00–14.30 4–8-aastased, eesti keeles
14.00–15.30 9–12-aastased, vene keeles
15.00–16.30 9–12-aastased, eesti keeles
 
Kolmapäev, 24. oktoober kell 18.00
Kumu Dokumentaal: „Kui lammastest saavad lõvid“
 
Tänavusel Tribeca filmifestivalil esilinastunud ja palju laineid löönud linateos viib meid Keeniasse, kus eksistentsi ja ellujäämise nimel võitlevad kaks eri poolt: salakütid ja omakorda salaküttide püüdjad. Kuigi mõlema osapoole eesmärgid ja motiivid on väga erinevad, teevad nad oma tööd siiski ühise eesmärgi nimel – jääda ellu karmis olelusvõitluses ja toita oma peret. Põnevusfilmi võtmes kolme aasta jooksul ülesvõetud filmis näeme kolme meest, kellest üks on kogemustega võhkadega kaubitseja, teine piirkonna kõige usaldusväärsem elevandikütt ja kolmas oma tööandajaga maksmata jäänud palga pärast pahuksisse läinud salakütipüüdja.
 

 

Kolmapäev, 24. oktoober kell 18.00

Temaatiline ekskursioon „Pühaduste päästmine“
 
Kuraator, maalikunstnik ja restauraator Orest Kormašov tutvustab oma isa Nikolai Kormašovi ikoonikollektsiooni kujunemist ja teekonda vaatajani, mis kulges läbi keerulise ja aeganõudva restaureerimis-protsessi. Kogu looja ise pühendas mitu aastakümmet ikoonide restaureerimisele – nii Tallinna kirikutes kui ka oma kogus. Mustaks tõmbunud värnitsa alt erksate värvide välja „võlumine“ on keeruline töö, mis on varasematel aegadel olnud ka tervist kahjustav ja vaevarikas, kuid mille tulemus võimaldas paremini kui ei miski muu jõuda ikooni sügava tunnetuseni.
 
Neljapäev, 25. oktoober kell 17.00
Kumu noorteõhtu
 
Kumu noorteklubi kutsub veetma tegevusterohket õhtut muuseumis!  Kumu noorteklubi korraldatud noorteõhtul tutvustatakse lähemalt Kumu näitust “Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“. Leiavad aset juhitud ringkäigud ja ühised arutelud, kus saab jagada oma tõlgendusi ja ideid Kurismaa teostest.  Lisaks näitusetutvustusele saab osaleda erinevates töötubades, mis on saanud inspiratsiooni Kaarel Kurismaa mitmekülgsest loomingust, mille keskmes on kineetiline- ja helikunst. Õhtu lõpetab ainulaadne programm muusikaliste etteastetega.

 
Neljapäev, 25. oktoober kell 17.00
Kuraatori ringkäik Gunnar Neeme näitusel
 
Gunnar Neeme (1918–2005) on oma erakordselt laiahaardelise loomepärandi, mitmes suunas pulbitseva ürgse ande ja energiaga üks kõige märkimisväärsem Austraalias elanud ja töötanud eesti kunstnik ja kirjanik. 2018. aastal, mil tähistatakse Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, möödub ka Tartust pärit kunstniku sünnist terve sajand. Eestist kaugel Austraalias pea 60 aastat tegutsenud silmapaistva loomekarjääriga Gunnar Neeme nimi ja looming on senimaani jäänud Eesti laiemale kunstiavalikkusele siiski üsna tundmatuks. Kunstnikku ja näitust tutvustab kuraator Kersti Koll.
 
Neljapäev, 25. oktoober kell 17.30
Zootroobi töötuba
 
Inspireeritult Eesti kineetilise kunsti pioneeri näitusest „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“ avastame ka Kumu stuudiotes kineetilise kunsti maailma. Zootroop on animafilmi eelkäija ja üks vanimaid kineetilise kunsti tegemise moodused. Arvatavakse, et see on lausa 5000 aastat vana. Kreeka keelest tulnud sõna tähendab “elu ratast”. Silindrisse pandud joonistustejada keerutades jääb kujutiste liikumise illusioon. Igaüks saab luua oma animatsiooni ja seda zootroobis keerutada. Kasutada võib ka olemasolevaid joonistustejadasid või neid oma animatsiooni sisse kopeerida.

 
Reede, 26. oktoober kell 12.00
Kunstisari 60+ „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester“
 
Eesti heli- ja kineetilise kunsti pioneeri seni suurim retrospektiiv võtab vaatluse alla kogu Kurismaa mitmekesise loomingu. Näha saab nii valgus- kui ka heliteoseid, nii nukufilme kui ka avalikku ruumi mõeldud objekte. Mõnusas tempos toimub tunniajaline ringkäik väärikate seltskonnas koos programmijuhiga. Ringkäigule järgneb töötuba: kineetiline objekt, kus valmivad Kaarel Kurismaa teostest inspireeritud kineetilised kunstiobjektid. Liikuvaid pisiteoseid valmistame igapäevastest materjalidest.
 
 
Laupäev, 27. oktoober kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega kell 15.00 tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Rahvusvaheline näitus sümbolismist Baltimaade kunstis on sündinud Eesti, Läti ja Leedu riikide ja kunstimuuseumide koostöös. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.
 
 
Laupäev, 27. oktoober kell 12.00
Perehommik MUUSIKA LOSSIS: KOORILAUL
 
Iga kuu ühel laupäeval kell 12.00 ootavad lossidaamid külla 5–9-aastasi lapsi koos ema või isaga, vanaema või vanaisaga, et veeta tore ja muusikaalne hommik kunstimuuseumis. Sellel hooajal keskendume igal kohtumisel kindlale muusikariistale, mis aitab kunstiteoseid uuest küljest avada. Peale temaatilist jalutuskäiku kunsti keskel, tutvustavad noored muusikud oma muusikainstrumente. Teada saab, millest pill on tehtud ja kuidas heli temast välja võluda. Toredat laupäevahommikut jääb meenutama enda valmistatud kunstiteos.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
TULEMAS 02.11.2018! Salatoimikud. [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
22.10–03.12.2018 muuseum remondi tõttu suletud
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 28.10.2018: Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
AVATUD! Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon