EKMi uudised: Pariisis avaneb näitus Baltimaade sümbolismist, Mikkeli muuseumis ikoonidest

Uudiskiri 10.04.2018
 
Tänasest, 10. aprillist on Pariisis Orsay muuseumis avatud näitus „Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ (Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes). Näitusel on väljas Eesti, Läti ja Leedu sümbolistlik kunst alates 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. 

 

Näitusega tähistatakse Pariisis Balti riikide iseseisvuse 100. juubelit. Näituse patroonid on Prantsusmaa, Eesti, Läti ja Leedu president, kes eile näituse ka pidulikult avasid. Rahvusvaheline näitus sünnib koostöös nelja Baltikumi muuseumiga: Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumiga. Näituse peakuraator on prantsuse väljapaistev sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti. Pariisi jõuab kokku 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt, Eestist Konrad Mägi, Kristjan Raud, Nikolai Triik jt. Pariisi järel näeb näitust sügisel Kumu kunstimuuseumis.

 

 

Kolmapäevast, 11. aprillist kutsub Mikkeli muuseum külastama uut näitust “Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”.

Kunstnik Nikolai Kormašovi (1929–2012) ikoonide kogu on mitmes mõttes erandlik. „Päästetud pühadus“ pole pelgalt näituse pealkiri, vaid selle kogu kujunemise taga seisnud pikaajaline ennastsalgav tegevus ja elufilosoofia. 
 
Näitusel on väljas üle 150 ikooni alates 15. sajandist kuni 20. sajandini. Siin on nii kõrgel kunstilisel tasemel teostatud ikonostaasi ikoone kui ka rahvapärasemaid provintsiaalikoone.   See haruldasi ikoone sisaldav kogu kujunes rännakutel Põhja-Venemaale, sünnikodusse Muromisse ning ligipääsmatuisse paikadesse rajatud vanausuliste küladesse. Koos pühapiltide leidmise lugudega räägib näitus nende keerulisest saatusest ning rollist 20. sajandi teise poole kunstis ja vaimses kultuuris. Näitus jääb avatuks 11. novembrini 2018.
 
Jumalaema aujärjel
16. sajandi viimane kolmandik. Põhja-Venemaa
Puutahvel, krunt, tempera
Nikolai Kormašovi kogu
 
Kolmapäev, 11. aprill kell 11.00
“Tasapisi” väikelastehommik: MAA JA MUU
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtu-mine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 

 
Kolmapäev, 11. aprill kell 18.00                           
Antiikmütoloogia kunstis. Aphrodite/Venus
 
Vana-Kreekas Aphrodite ja Vana-Roomas Venuse nime all tuntud ilu- ja armastusejumalanna on püsinud igavesti noor ja inspireeriv. Ta on olnud kunsti objektiks läbi aegade, eriti antiik-, renessanss- ja klassitsismi ajastul. Temaga on võrreldud maiste naiste ilu ja oskust armastada, tema nime kasutavad kõikvõimalikke iluteenuseid pakkuvad asutused. Loengut viib läbi Anu Allikvee.
 
 
Kolmapäev, 11. aprill kell 18.00
Kumu Dokumentaal. Hockney
Filmi juhatab sisse kunstnik August Künnapu.  Filmi fookuses on Briti 20. sajandi kunstiikoon David Hockney,.Kes loodab näha kunstikriitilist ülevaadet Hockney töödest, peab pettuma, sest tegemist on kunstniku loomingulist kujunemist ja kõikehõlmavat loomingulist kirge kajastava filmiga, millele annavad äärmiselt sümpaatse ja sooja aktsendi kaadrid kunstniku eraarhiivist, tema riietumisstiil ja filosoofia ning raugematu töövõime.

 
Neljapäev, 12. aprill kell 17.00
„Pariisi taeva all“. Õhtu muusikaga
Maarja Sukles ja Anna Regina Kalk ühendavad üheks õhtuks Tallinna ja Pariisi taeva. Koos tuuakse publiku ette prantsus- ja eestikeelset muusikat omanäolistes seadetes. Maarja Sukles on mitmekülgne laulja, kellele on hingelähedased prantsuse šansoonid, bossanoova ja džässmuusika. Anna Regina Kalk on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias tudeeriv džässkitarrist. 
 
 
Neljapäev, 12. aprill kell 18.00 
Ringkäik ja töötuba Tarrvi Laamanniga näitusel “Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum”
 
Eesti kunsti klassik Leonhard Lapin on tuntud ka legendaarse õppejõuna, kelle käe all on õppinud paljud eesti loomeinimesed. Neljapäeval, 12. aprillil jagab näitusel oma mõtteid kunstnik Tarrvi Laamann. Juttu tuleb Leonhard Lapinist kui õpetajast ja teerajajast.
Ringkäigule järgneb kompositsiooni töötuba Kumu hariduskeskuse stuudios Tarrvi Laamanni juhendamisel.

 
Laupäev, 14. aprill kell 16.00
Ekskursioon näitusel „Aivazovski. Ideaali otsinguil“
 
Seoses suure publikuhuviga palume ekskursioonile eelnevalt veebis registreeruda. Kuulsa Vene meremaalija Ivan Aivazovski looming ei jäta kedagi ükskõikseks – seda kas imetletakse vaimustunult või peetakse üleolevalt labaseks ja üksluiseks. 62 aastat intensiivselt professionaalse kunstnikuna töötanud meister maalis elu jooksul üle kuue tuhande teose. Ekskursiooni viib läbi atesteeritud giid Külli Kõiv ja/või Urmas Orek.
 
 
Laupäev, 14. aprill kell 16.00 
Kohtumisõhtu „Kas pildid teevad ajalugu?“. Revolutsionäärid ja riigipöörajad Eesti kunstis ja ajaloos
 
On hästi teada, et ajaloopildid peegeldavad kõigepealt oma loomise aega ja alles siis minevikku. Aga kui hästi oskame seda märgata? Ja milline on olnud eri aegadel loodud ajaloopiltide mõju praegustele seisukohtadele ajaloo ja (rahvus)poliitika kohta? Kohtumisõhtud toimuvad valitud laupäevadel algusega kell 16.00 Kumu kunstimuuseumis näitusel „Ajalugu pildis – pilt ajaloos“. 14. aprillil on külas prof Karsten Brüggemann Tallinna Ülikoolist.

 
Pühapäev, 15. aprill kell 17.00
Kontserdisari ”Helisevad šedöövrid Kadriorus”
 
Esineb Tartu Keelpillikvartett.
Kavas: Garrop. Keelpillikvartett nr 3 „Gaia“
Schubert. Kvartett nr 14 d-moll ”Surm ja tütarlaps”
”Gaia” on teos, kus Kreeka mütoloogiline Maajumalanna nutab tänapäeva tsivilisatsiooni keskkonnareostuse pärast. Huvitavaks kõrvutuseks on sild üle kahe sajandi – ameerika nüüdishelilooja Stacy Garropi südamevalu keskkonna allakäigu üle, ja Schuberti romantismiajastule iseloomulik nukrus noore elu kaduvuse ja hapruse pärast
Kunstiajaloolase sissejuhatuse teeb Aleksandra Murre.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 06.05.2018: Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat
Kuni 13.05.2018: Leonhard Lapin. Tühjus ja ruum
Kuni 10.06.2018: Katja Novitskova. Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste
Kuni 05.08.2018: Ajalugu pildis – pilt ajaloos
TULEMAS 20.04.2018! Mõeldes labürindist. 50 aastat Talllinna graafikatriennaali
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 08.07.2018: Aivazovski. Ideaali otsinguil
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 03.06.2018: Kunstiühing Pallas 100. Sünd ja taassünd
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 26.08.2018: Hõbedast dokumendid. Käsitööliste rippsildid 17.–19. sajandist
Kuni 26.08.2018: Viis unustatud maali