EKMi uudised: Teemaõhtud ja artist talk kunstnikuga

Uudiskiri 02.10.2018
Viimase kuu sündmused näitusel „Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias“ Adamson-Ericu muuseumis
 
Veel kuu aega, 28. oktoobrini on Adamson-Ericu muuseumis avatud näitus, mis pakub Eesti publikule esmakordselt võimaluse tutvuda Austraalias aastakümneid elanud ja töötanud pallaslase Gunnar Neeme kunstiloominguga. Gunnar Neeme (1918–2005) on oma erakordselt laiahaardelise loomepärandiga üks kõige märkimisväärsem Austraalias elanud ja töötanud eesti kunstnik ja kirjanik. Sündinud Tartus, alustas ta kunstiõpinguid Kunstikoolis Pallas. 1944. aasta sügisel pages ta koos abikaasa Hiljaga Nõukogude okupatsiooni ja repressioonide hirmus Eestist. Läbi Saksamaa pagulaslaagrite jõuti 1949. aastal Austraaliasse ning rajati oma kodu Melbourne’is. 
4.10 kl 17.00 Teemaõhtu „Zooloogina Austraalias“, esineb Mati Kaal
20.10 kl 12.00 Lastetuur „Muinasunest muinasjutuni“
25.10 kl 17.00 Ringkäik näitusel koos kuraatoriga
Näituse lõpuni on muuseumis avatud Austraalia-teemaline Kunstikelder meisterdamishuvilistele. Lasteaedadele ning põhikoolile on mõeldud Austraalia-teemaline muuseumitund “Muinasuni”.
Gunnar Neeme. Vana Melbourne.
1996. õli, 
puitkiudplaat.
Eesti Kunstimuuseum
 
Kolmapäev, 3. oktoober kell 11.00
Väikelastehommik „Tasapisi”: Liigub ja teeb häält
 
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtumine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 
 

 
Kolmapäev, 3. oktoober kell 18.00
Temaatiline ekskursioon „Sakraalne ruum“ – näitusel „Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust“
Näituse kuraator Orest Kormašov keskendub kirikuruumi sakraalsele ja liturgilisele tähendusele. Erilise tähelepanu all on ikonostaas kui õigeusu kiriku keskne osa, milles kehastub kogu kristlik ajalugu ning mis nii eraldab kui ka ühendab püha altariruumi ja ülejäänud kiriku (koguduse) ruumi. Pühakute ja pühakirja olulisemate stseenide kujutamisest, tüüpilistest ja haruldastest ikonograafiatest tuleb juttu Nikolai Kormašovi kogu ikoonide näidete põhjal, mis pärinevad peamiselt Põhja-Vene piirkonnast ning on valminud 16.–18. sajandil.
 
 
Kolmapäev, 3. oktoober kell 18.00
Kumu Dokumentaal: „Tunded on faktid: Yvonne Raineri elu“
 
Filmi juhatab sisse koreograaf, tantsija ja luuletajaSveta GrigorjevaTunnustatud režissööri Jack Walshi dokfilm portreteerib kaasaegse tantsu sündi panustanud uuendusmeelset koreograafi, kes 1960. aastate USA-s oli üks tantsuuenduse ja postmodernismi eestvedajaid. Walshi dokumentaalfilm jälgib legendaarset loojat tema 80. eluaastais, uurides, mida tähendab uuenduslikkus ja mässumeelsus kunstis ning tuues vaatajateni Yvonne Raineri provokatiivse loojaisiku geeniuse ja elujõu.
Seanss toimub koostöös Sõltumatu Tantsu Lavaga.
 

 
Neljapäev, 4. oktoober kell 17.00
Teemaõhtu „Zooloogina Austraalias“ koos Mati Kaaluga
Teemaõhtu näitusel „Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias“. Austraalia põnevast loodusest räägib Tallinna Loomaaia legendaarne endine direktor Mati Kaal. Kuulda saab fotodega illustreeritud noppeid Austraalias tehtud ringkäikudelt ning neil kogetust. Juttu tuleb põhiliselt sealsest unikaalsest loodusest, kus kolmveerandit kõigist taime- ja loomariikidest võib kohata vaid sellel 30 miljonit aastat tagasi muudest mandritest irdunud 7,7 miljoni ruutkilomeetri suurusel „supersaarel“.
 
 
Neljapäev, 4. oktoober kell 18.00
Artist talk: Deimantas Narkevičius
 
Kumu kaasaegse kunsti näitusel „Ekraani arheoloogia“ toimub artist talk kunstnik Deimantas Narkevičiuse ja näituse kuraator Triin Tulgiste vahel. Deimantas Narkevičius (1964, Leedu) on kunstnik, kes elab ja töötab Vilniuses. Tema tähelepanu keskpunktis on ajaloo uurimine praegusest subjektiivsest vaatepunktist lähtudes. Narkevičiuse filmid, mis kasutavad dokumentaalseid salvestisi, pealelugemist, intervjuusid, taaskehastamist ja leitud fotosid, allutavad ajaloolised sündmused kino ja jutuvestmise narratiivsele struktuurile. Üritus toimub inglise keeles.
 

Neljapäev, 4. oktoober kell 17.30
Joonistamiskursus – krokii
 
Ingliskeelsel joonistamiskursusel keskendutakse kiiretele figuurivisanditele. Krokii harjutustega õpitakse kiirelt tabama modellide figuuri, asendeid ja valgust-varju. Krokii võimaldab loovalt ja vaba käega kujutada paberil loomulikke inimfiguure ning lisada igale joonistusele oma iseloomulikku stiili. Kursust juhendab kunstnik ja graafiline disainer Toon Vugts, kes on muuhulgas Drink&Draw (Joo&Joonista) üritustesarja ellukutsuja Eestis. Juhendaja Toon Vugts. 
Kursus on 3-osaline.  Toimumisajad: 04.10, 11.10, 18.10 kell 17.30–19.30
 
 
 
Pühapäev, 7. oktoober kell 12.00
Kumu perehommik: Kollase valguse orkester
Kumu kunstimuuseumi sari 4–8-aastastele lastele näitusel „Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester”. Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval kell 12.00–13.30 ootab Kumu tunnijuht lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Igas kalendrikuus tehakse põgusalt tutvust ühe uue näitusega Kumus ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes.
 
 

 
Pühapäev, 7. oktoober kell 18.00
Lossimuusika: ERSO solistid Kadriorus
Sel pühapäeval esinevad:
Indrek Vau – trompet
Regina Udod – kontrabass
Lea Leiten – klaver
Kavas:
Adolf Mišek. Sonaat kontrabassile ja klaverile nr 2 op 6
Georg Philipp Telemann. Trompetikontsert D-duur TWV 51:D7
Koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga
Piletid Piletilevist,
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 14.10.2018: Ekraani arheoloogia
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
TULEMAS 12.10.2018! Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 21.10.2018: Juubelinäitus “Kadriorg 300”
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 28.10.2018: Lõunaristi all. Gunnar Neeme – eesti kunstnik Austraalias
NIGULISTE MUUSEUM
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon