EKMi uudised: Uus näitus „Eesti ehted läbi aastatuhandete” Adamson-Ericu muuseumis

Uudiskiri 06.11.2018
UUS NÄITUS! “EESTI EHTED LÄBI AASTATUHANDETE”
 
Reedel, 9. novembril avatakse Adamson-Ericu muuseumis näitus „Eesti ehted läbi aastatuhandete“. Väljapanekuga tähistatakse muuseumi 35. tegevusaasta täitumist ning tehakse kummardus Eesti territooriumil elanud varasematele põlvkondadele. Tegemist on arheoloogilise pärandi, Adamson-Ericu meisterliku loomingu ja nüüdisaegsete unikaalehete võluva kooslusega.
Näitus algab arheoloog Ülle Tamla valikuga Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogus leiduvatest ehetest, mis pärinevad ajast, kui materjalina kasutati loomahambaid, -luid ja merevaiku ning seejärel tina, pronksi, hõbedat ja kulda. Näituse vanimad eksponaadid on umbes10 000 aastat tagasi elanud inimeste loodud keed Pulli asulakohast.  Näituse teises osas eksponeeritakse Adamson-Ericu ehteloomingut ja tänapäeval tegutsevate kunstnike autoriehteid. Teiste seas saab näitusel tutvuda Urve Küttneri, Kadri Mälgu, Kärt Summataveti, Tanel Veenre ja Darja Popolitova loominguga.
 
Adamson-Eric (1902–1968)
Käevõru. 1968
Kuld
Eesti Kunstimuuseum
 
Kolmapäev, 7. november kell 11.00
Väikelastehommik „Tasapisi”: Looduse jõud
 
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste. Iga kohtumine tiirleb ümber uue huvitava teema, mida avavad mänguliselt Kumu hariduskeskuse töötajad. 
 

 
Kolmapäev, 7. november kell 18.00
Kumu Dokumentaal: Delfiinimees
 
Sukelduja, seikleja, filosoof ja elunautleja Jacques Mayol, keda maailm tunneb ka Delfiinimehena, oli terve oma elu imetletud superstaari staatuses, kuid sooritas ikkagi teistest hüljatuna 74aastasena enesetapu. Oma pika karjääri jooksul ei tegelenud Mayol mitte ainult sukeldumisega ja sügavuste rekordite purustamisega, vaid püüdis leida vahetut kontakti inimeste ja looduse vahel, tehes seda eelkõige delfiinidega suheldes. Filmi juhatab sisse Eesti Sukeldujate Klubi instruktor Terje Meos. 
 
Kolmapäev, 7. november kell 18.00
Kuraatorituur näitusel “Asjade võim”
 
Kuraatorituur tutvustab Niguliste muuseumi kunstiteostel kujutatud luksuslikku esemelist kultuuri ning loob paraelleele teostega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Kõiki esemeid tutvustatakse lähtuvalt võimuprintsiibist, mis on näitusel vahendatud väga erinevas vormis.  Näitust tutvustab näituse kuraator ja kunstiajaloolane Kerttu Palginõmm.
 

 

Kolmapäev, 7. november kell 18.00

Nikolai Kormašovi mälestusõhtu. Näitusel „Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust“
 
Ootame mälestusõhtule Mikkeli muuseumis kõiki, kes tundsid Nikolai Kormašovi või tunnevad huvi ja peavad lugu temast, tema kunstist ja ikoonide kollektsioonist. Külastajad on oodatud nii kuulama kui ka oma mälestusi jagama. Muuseum palub mälestusi jagada soovivaid osalejaid ennast kindlasti registreerida aadressil kadriorg@ekm.ee või telefonil 606 6400.
 
 
Neljapäev, 8. november kell 18.00
Kuraatoriekskursioon näitusel „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“
 
„Salatoimikud“ on näitus, mis kaevab kümnendi süvakihtides, üritab heita valgust pisut varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele; osutada mõningatele teostele suhteliselt hästi välja kujunenud üheksakümnendate kunsti põhinarratiivi eirates; taastada fenomenaalseid teoseid sellest teoste säilimise suhtes nii ükskõiksest kümnendist ning ühtlasi otsida teatud algusi kohalikul kunstiväljal nii üldisemate suundumuste kui ka üksikute autoripositsioonide osas. Näituse kuraatorid on Eha Komissarov ning Anders Härm.

Loe edasi


 
Laupäev, 10. november kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.
 
 
Pühapäev, 11. november kell 12.00
Kumu perehommik: Loodusmüstika
 
Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval ootab Kumu tunnijuht 4–8-aastasi lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Igas kalendrikuus tehakse põgusalt tutvust ühe uue näitusega Kumus ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes. Sel korral külastatakse näitust „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“.

 
Pühapäev, 11. november kell 13.00
Näituse „Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust“ finissage
 
Näituse viimasel päeval, pühapäeval, 11. novembril kell 13.00–16.00 toimub näituse finissage, mille raames toimuvad ekskursioonid näitusel, kohal on ikoonimaalijaAnna Sviridetskaja, kes näitab ja selgitab, millistest materjalidest ja kuidas ikoone maalitakse. Lapsi ootab loovustuba, kus väiksemad saavad oma pühapilti joonistada ja vanemad lapsed ikoonide pildikeele tähendusi iseseisvalt töölehe abiga uurida. Arvestades publiku suurt huvi otsustas muuseum näituse lahtiolekut osaliselt pikendada. Esimese korruse saalis asuvaid unikaalseid Põhja-Vene kirikute ikonostaasi ikoone saab imetleda veel kuni 18. novembrini.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.12.2018: Muuseum suletud remondi tõttu
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
TULEMAS 09.11.2018! Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon