EKMi uudised: Uus näitus „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“

Uudiskiri 19.02.2019
Uus näitus „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“ alates reedest, 22. veebruarist!
 
Radikaalsete linnaruumipraktikatega kuulsaks saanud USA kunstniku Gordon Matta-Clarki ja Eesti kunstniku Anu Vahtra ühisnäitus Kumu kunstimuuseumi suures saalis. 
Gordon Matta-Clarki looming muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuuri rollist tänapäeva inimese elus. Matta-Clark on kuulsaks saanud mahajäetud ja lammutamisele määratud hoonetesse loodud kohaspetsiifiliste installatsioonidega nii New Yorgis kui ka Pariisis, Antwerpenis ja mujal.
Anu Vahtra on Eesti kunstnik, kes on õppinud fotograafiat Eesti Kunstiakadeemias ja Amsterdamis Gerrit Rietveldi Akadeemias ning saanud 2015. aastal Köler Prize’i peapreemia. Vahtrat huvitab ruumiline ja arhitektuurne keskkond, sealhulgas galeriiruumide ja muuseumihoonete spetsiifika.
 
Neljapäeval, 21. veebruaril enne näituse avamist kell 16.30 toimub Sergio Bessa ja Jessamyn Fiore kuraatorituur inglise keeles.
 
Gordon Matta-Clark (1943–1978). Bronxi põrand: Boston Road. 1973. Hõbeželatiinfoto
 
Kolmapäev, 20. veebruar kell 18.00
Loeng ja temaatiline ekskursioon „August Weizenberg Peterburis“
 
Näituse „Alguses olid … Köler ja Weizenberg“ kuraator – kunstiteadlane Mai Levin selgitab, missugused olid kunstnik August Weizenbergi seosed Peterburi linnaga.
August Weizenberg elas ja õppis 1865–1870. aastatel Peterburis ning naasis Neevalinna Roomast 1890. aastal, jäädes sinna pea 25 aastaks, kuni kodumaale kolimiseni 1914. aasta suvel.
 
 

 
Kolmapäev, 20. veebruar kell 18.00
Kumu Dokumentaal: See külm elu
 
Norrale kuuluval Teravmägede suurimal saarel asuv Longyearbyen on teadaolevalt maailma kõige põhjapoolsem asula, kus praegu elab hinnanguliselt 2000+ inimest. Keskmine õhutemperatuur on seal keskmiselt kuni 6 plusskraadi, veebruaris langeb aga temperatuur sageli alla 40 miinuskraadi. See on külm maa, kus elanikel tuleb külg külje kõrval elada nii jääkarude kui ka teiste samasuguste „hulludega“, kes siia külmast hoolimata on soetanud endale eluaseme. Miks?
 
 
Neljapäev, 21. veebruar kell 16.30
Õlimaalikursus – Natüürmort
 
Natüürmordi maalimine on suurepärane võimalus algajale kunstihuvilisele esmasteks katsetusteks. Õppinud meistrile pakub vaikelu mitmekesist ainest kauni teose loomiseks. Meie natüürmordi kursusel maalitakse õlivärvidega ateljees üles seatud kompositsioon. Juhendab Malle-Reet Heidelberg.
Natüürmordikursus on kaheosaline.

 
Neljapäev, 21. veebruar kell 18.00
Kuraatorituur näitusel „Asjade võim“
 
Näituse „Asjade võim“ kuraator ja kunstiajaloolaneKerttu Palginõmm tutvustab näitusel Niguliste muuseumi kunstiteostel kujutatud luksuslikku esemelist kultuuri ning loob paraelleele teostega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Kõiki esemeid tutvustatakse lähtuvalt võimuprintsiibist, mis on näitusel vahendatud väga erinevas vormis
 
 
Reede, 22. veebruar kell 12.00
Kunstisari 60+ „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“
 
Tegemist on mõnusas tempos toimuv tunniajaline ringkäik väärikate seltskonnas koos programmijuhiga, mille käigus külastatakse näitust „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“ . Gordon Matta-Clark (1943–1978) oli USA kunstnik, kes muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuurist
Töötuba: ruumilised nihked. Inspireerituna Gordon Matta-Clarki jõulistest sekkumistest linnaruumis loome paberist kolmemõõtmelisi keskkondi.
 

 
26.–27. veebruar kell 11.00–15.00
Koolivaheaja kunstilaager „Ehtemaagia“
Registreerumine on alanud!
 
Avastatakse ühiselt mustrite, materjalide ja maagia mõjujõudu näitusel „Eesti ehted läbi aastatuhandete“. Mängitakse, vestleldakse ja meisterdatakse.
Osalejatel valmivad enda loodud kaunid ja tähendusrikkad ehted ning aksessuaarid. Proovile saab panna oma loovust ning meisterdamisoskust.
Tule leia sõpru ning saa uusi teadmisi Adamson-Ericu muuseumis!
 

Kolmapäev, 27. veebruar
Koolivaheajal Kumusse – Meele ja kehaga ruumis
Koolivaheajal kutsume lapsi Gordon Matta-Clarki ja Anu Vahtra arhitektuuri käsitlevale näitusele. Näeme, kuidas kunstnikud on muutnud ja sekkunud näituse keskkonda (ruumi). Läheneme arhitektuuri mõistmisele tavapäratult (uuel moel) kasutades seekord oma meelt ja keha. Loovtööna katsetame arhitekti ametit. 
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 10.03.2019: Rahakunst
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.08.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu uus ekspositsioon
24. veebruaril on muuseumid suletud. Head Eesti Vabariigi aastapäeva!