EKMi uudised: Uus näitus „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“, KUFF ja konverents Kumus

Uudiskiri 30.10.2018
UUS NÄITUS! EV 100 programmi kuuluv „Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]“ alates reedest, 2. novembrist Kumus!
„Salatoimikud“ on näitus, mis kaevab kümnendi süvakihtides, üritab heita valgust pisut varju jäänud, unustatud ja kultuurimälus isegi kaduma läinud teostele; osutada mõningatele teostele suhteliselt hästi välja kujunenud üheksakümnendate kunsti põhinarratiivi eirates; taastada fenomenaalseid teoseid sellest teoste säilimise suhtes nii ükskõiksest kümnendist ning ühtlasi otsida teatud algusi kohalikul kunstiväljal nii üldisemate suundumuste kui ka üksikute autoripositsioonide osas. Sealjuures üritab näitus välja joonistada ka ühiskondlikke metamorfoose, mis seda plahvatuslikku kümnendit iseloomustasid, nii nagu see peegeldus kunstis väljaspool kanoonilisi teoseid. Kuraatorid Anders Härm ja Eha Komissarov.
 
Näitus on osa Kumu kunstimuuseumi 1990. aastatele keskenduvast uurimisprojektist. Projekti raames toimub lisaks näitusele Kumu kunstifilmide festival KuFF ning konverents.
 
Peeter Laurits. Pietá 7 Anesteesia. 1992/2003. Eesti Kunstimuuseum
Kumu kunstifilmide festival KuFF
31.10–4.11.2018 Kumu auditooriumis
 
KuFFi eesmärk on muu hulgas uurida kunstifilmi piire ja võimalikke määratlusi ning filmi- ja visuaalse kunsti suhteid. Kolmanda KuFFi programm keskendubki sellele, mida tõid neisse suhetesse uut 1990. aastad. Dialoogis näitusega „Salatoimikud“ esitleb KuFF 1990. aastate videokunsti, mis hõlmab Eesti, Läti ja Leedu programme. Ühe alateemana kõrvutatakse Eesti ja Euroopa 1990. aastate filmi- ja videokunsti samal ajal Põhja-Ameerikas toimunuga.
 
KuFFi õpitoa teemaks on seekord PXL2000 ehk Pixelvisioni kaamera – Euroopas vähe tuntud, ent Põhja-Ameerikas ikooniliseks saanud kaamera.
 
Kõik seansid on tasuta. Kõik filmid on originaalkeeles ja/või ingliskeelsete subtiitritega.
 
 
01.–03.11.2018 Kumu auditooriumis
Kumu kunstimuuseumi sügiskonverents 2018
 
Kumu kunstimuuseumi kuues sügiskonverents keskendub 1990. aastate ühiskonnale ja kultuurile postsotsialistlikus Ida-Euroopas. Eesmärk on vaadata senised käsitlused üle lähtuvalt „ruumi“ ja „ruumilisuse“ mõistetest ning uurida 1990. aastate Ida-Euroopa ühiskondi ja kultuuriprotsesse läbi ruumiliste suhete. Konverentsi avaloengu peab Viktor Misiano (Moskva), kutsutud esinejad on Boris Boden (Berliin), Renata Salecl (Ljubljana Ülikool), Madina Tlostanova(Linköpingi Ülikool) ja Larry Wolff (New Yorgi Ülikool).

 
01.–04.11.2018 Kumu auditooriumis
Pixelvisioni õpituba
 
Selleaastane KuFFi õpituba tutvustab Põhja-Ameerika legendaarset eksperimentaalkaamerat PXL2000. PXL2000 ehk Pixelvision on üheksakümnendate kaamera, mis salvestab mustvalgeid madala resolutsiooniga visuaale helikassettidele. Algselt lastele mõeldud kaamera sai Põhja-Ameerika kunstnike seas populaarseks ja visuaali kasutati nii eksperimentaal- kui ka mängufilmides. Õpituba viivad läbi Pixelvisioni entusiast ja arendaja Thomas Kinsman Austraaliast ja Piibe Kolka. Töökeeleks on inglise keel. Eelduseks on sülearvuti ning montaažiprogrammi ja monteerimise baasteadmiste olemasolu.
 
Kolmapäev, 31. oktoober kell 18.00
Kumu Dokumentaal: Jaar, Lament of the Images
 
Esimene põhjalik dokumentaal Tšiili tuntuimast rahvusvahelisest multidistsiplinaarsest kunstnikust Alfredo Jaarist (1956) on kui tema avalik loeng oma töömeetoditest, mõtteskeemidest ja tõekspidamistest. Jaar uurib kunstipraktikates võimusuhteid, ühiskondlikke ja poliitilisi erinevusi, tegeleb migratsiooni ja diskrimineerimise teemadega.
 

 
Kolmapäev, 31. oktoober kell 18.00

Kuraatoriekskursioon näitusel „Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust“
 
Näitusest ja ekspositsiooni ülesehitusest räägib näituse kujundaja ja kuraator Andrei Kormašov.  Ringkäik võimaldab saada osa kuraatori ja kunstniku erilisest vaatenurgast eksponeeritud ikoonidele, teada saada kogu kujunemisest ja kollektsiooni loojast – Nikolai Kormašovist. Teemaks tuleb ka ikooni olemus ja ikoonikunsti ajaloo olulisemad tugipunktid.
 
 
Neljapäev, 1. november kell 16.30
Natüürmordikursus – Sügise annid
 
Natüürmordi maalimine on suurepärane võimalus algajale kunstihuvilisele esmasteks katsetusteks. Õppinud meistrile pakub vaikelu mitmekesist ainest kauni teose loomiseks. Meie natüürmordi kursusel maalitakse õlivärvidega ateljees üles seatud kompositsioon. Juhendaja Malle-Reet Heidelberg.
 
Kursus on 2-osaline. Toimumisajad:
01.11, 08.11 kell 16.30–19.30

Loe edasi


 
Neljapäev, 1. november kell 18.00
Pühakutepäev koos ansambel Rondellusega
 
Niguliste muuseum tähistab kõigile pühakutele pühendatud päeva Hermen Rode peaaltari retaabli (1478-1481) piduliku avamisega. Sel aastal tähistab Niguliste muuseum pühakupäeva koos tunnustatudvanamuusikaansambliga Rondellus, kes esitab pühakute auks ja hiilguseks kirjutatud muusikat. Muusika saateks jutustab muuseum erinevaid pühakulegende,
 
 
Laupäev, 3. november kell 15.00
Lühitutvustus näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“
 
Igal laupäeval algusega tutvustavad Eesti Kunstimuuseumi töötajad ja kutsutud spetsialistid näitusel „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ lühituuri raames mõnda teemat või kunstiteost. Umbes 30-minutilised tutvustused aitavad näituse temaatikat avada ja valitud teostesse põhjalikumalt süüvida.

 
Pühapäev, 4. november kell 12.00
Kumu perehommik: Loodusmüstika
 
Iga kuu esimesel ja teisel pühapäeval ootab Kumu tunnijuht  4–8-aastasi lapsi koos nende vanematega elava kunsti keskele. Igas kalendrikuus tehakse põgusalt tutvust ühe uue näitusega Kumus ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes. Sel korral külastatakse näitust „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“.
 
Teisipäev, 6. november kell 17.30
Joonistamiskursus – Alateadvuse väljund
 
Pliiats on kui antenn. Keerake oma „vastuvõtjad“ õige „sageduse“ peale!„Sagedus“ on igaühel pisut erinev aga kõigil inimestel on ta olemas ehk kõik inimesed on võimelised joonistama oma pöörast ja ainulaadset kujundimaailma! Kujundid tekivad justkui iseenesest, kui alateadvusel õnnestub teadvuse rangest tsensuurist mööda lipsata. Juhendaja Lembe Ruben.
 
Kursus on 6-osaline. Toimumisajad:
06.11, 13.11, 20.11, 27.11, 04.12, 11.12 kell 17.30–19.30

 
Teisipäev, 6. november kell 18.00
Eriekskursioon „Sümbolismi meistriklass“
 
Teisipäeva õhtuti, kui muuseum juba tavakülastusteks suletud, avaneb publikuprogrammis „Sümbolismi meistriklass“ osalejatel eriline võimalus tutvuda rahvusvahelise näitusega, millega tähistati mainekas Orsay Muuseumis Balti riikide iseseisvuse 100. sünnipäeva. Ekskursioonis osalejad saavad ajastut hästi tundva Kumu kuraatori ja kunstiajaloolase Liis Pählapuu toel süveneda valitud sümbolistide erakordsesse loomingusse ning tutvuda laiemalt Baltimaade 20. sajandi alguse kunstilooga.  Kohtade arv on piiratud, mistõttu soovitame piletid soetada varakult. Piletid saadaval Piletilevis.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 09.12.2018: Kadunud eesti skulptorid. Linda Sõber ja Endel Kübarsepp
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
TULEMAS 02.11.2018! Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.12.2018: Muuseum sueltud remondi tõttu
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 11.11.2018: Päästetud pühadus. Ikoonid Nikolai Kormašovi kogust”
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 08.11.2018: Muuseum suletud näituse vahetuse tõttu
TULEMAS 09.11.2018! Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon