EKMi uudised: Viimast nädalat avatud! Rahvusvaheline näitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“ Kumu kunstimuuseumis

Uudiskiri 29.01.2019
Eesti Kunstimuuseum pälvis Eesti Muuseumide Aastaauhindadel viis tunnustust

25. jaanuaril jagati Ajaloomuuseumis Eesti Muuseumide Aastaauhindu, muuseumirotte. Eesti Kunstimuuseumil oli rõõm pälvida järgmised tunnustused:
– parim konserveerimistöö 2018 – projekt Ivan Aivazovski maali “Stseenid antiikelust” konserveerimine, teostaja Alar Nurkse
– parim muuseumihariduse edendaja 2018 – projekt “Kunst “nähtavaks”!”, läbiviija Liisi Selg
– parim teadusüritus 2018 – rahvusvaheline sümpoosion “Michel Sittowi elu ja kunsti lood. Faktid ja väljamõeldised”, kuraator Greta Koppel
– parim ajutine näitus 2018 – “Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades”, kuraator Greta Koppel
– Visit Estonia kõige külastajasõbralikuma muuseumi auhind “Rotilõks” 
Laureaadid Eesti Kunstimuuseumist. 
Foto: Marii Tunnel
Veel pühapäeva, 3. veebruarini on Kumu suures saalis avatud kolme Balti riigi koostöönäitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“, mis oli algselt eksponeeritud Pariisis mainekas Orsay Muuseumis. See on ainukordne võimalus näha Eesti, Läti ja Leedu kunstiklassika keskseid töid koos ühel näitusel. Näitust jääb lõpetama rahvusvaheline konverents, ekskursioonid ning Maarja Nuut & Ruum eksklusiivkontsert.

 
Näituse lõpuakordiks on 31.01.–02.02 toimuv Kumu konverents „Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas 1880–1930“. Rahvusvaheline konverents pakub kahe päeva jagu uurimuslikke lähivaateid sümbolismi erinevatele avaldumisvormidele ja -viisidele Läänemere regiooni kultuuris. 
 
Näituse viimase laupäeva, 2. veebruari programm:
Kell 14.00 näituse tutvustus vene keeles
Kell 15.00 näituse tutvustus eesti keeles
Kell 13.00–15.00 töötuba lastele Kumu aatriumis
Kell 20.00 Maarja Nuut & Ruum eksklusiivkontsert Kumu auditooriumis
 
Viimasel nädalavahetusel on näituse kataloog müügil soodushinnaga. Soodustusega on saadaval ka mitmed näitusega seotud meened.
Vaade näituselt. 
Foto: Rait Tuulas
 
Kolmapäev, 30. jaanuar kell 18.00
Kumu dokumentaal: „Tinguely“
 
Filmi juhatab sisse kunstiteadlane Ragne Soosalu.  Dokumentaalfilm tuntud Šveitsi maalikunstnikust ja skulptorist Jean Tinguelyst, keda on nähtud ühe kineetilise kunsti pioneerina. Tema mängulised skulpturaalsed masinaid, mis olid sageli mõeldud avalikku ruumi, funktsioneerisid satiiriliste kommentaaridena ületootmisele orienteeritud tööstusühiskonnas, pilates tööstusrevolutsiooni arenguid ning ühiskonna sõltuvust kaasaegsest tehnoloogiast. Tinguely sotsiaalsetest kommentaaridest küllastunud kunstiloomingus peegeldus arusaam, et nii elu kui ka kunsti tuumaks on ebakindlus, pidev liikumine ja muutused.
 

 
Kolmapäev, 30. jaanuar kell 18.00
Vestlusõhtu „Kunst ja raha“
 
Vestlusõhtul jagavad oma mõtteid kunsti ja raha omavahelisest suhtest ning nende muutumisest ajasMall Nukke ja Enn Kunila. Küsime ja arutame, mida Nukke ja Kunila kunsti ja raha puhul tähtsaks peavad, kuidas on nende suhtumises aja jooksul ühte ja teise muutunud, nii ühiskondlikus kui isiklikus plaanis? Kuidas kunstnik ning kunstimetseen ja -koguja rahatähti, olgu Eestis või välismaal, ajaloolisi või kehtivaid, vaatavad? Mis tähtsus on nende jaoks värvil ja kujundil rahatähel ning mis lõuendil? Kuidas tugevdada ajaloolist silda kunsti- ja rahamaailma vahel? Missugune kunstiteos on (sündinud) väljaspool rahamaailma?
 
 
Laupäev, 2. veebruar kell 13.00
Loeng „Johann Köler ja Peterburi patriootide ring“
Peterburi patriootideks nimetatakse 1850. aastate lõpust 1870. aastateni tegutsenud Peterburi eesti haritlaste rühma. Rühma liikmed olid näiteks keisri ihuarst doktor Philipp Karell, mereministeeriumi kõrgem ametnik Aleksander Jurjev, kunstnik ja museoloog Friedrich Nikolai Russow ning ka maalikunstnik ja keisri laste joonistusõpetaja Johann Köler. Just Köleri vahendusel sidusid mitmed Peterburi patrioodid end kodumaalt lähtunud rahvusliku liikumise algatustega. Peterburi patriootide ringi liikmetest ning nende ja Johann Köleri panusest eesti kultuuri ja ühiskondlikesse arengutesse tulebki loengus lähemalt juttu. Loengu annab profLjubov Kisseljova. Loeng on eesti keeles.
 

 
Pühapäev, 3. veebruar kell 12.00

Kumu perehommik: Unustatud raju
 
Veebruari perehommik viib meid Kumu 5. korruse kaasaegse kunsti galeriisse vaatama 90ndate varju jäänud või unustatud kunstiteoseid. Teoste vaatamiseks ja mõistmiseks tuleb seekord dektektiivi kombel lahendada salakirja, mõelda tagurpidi, muukida häälekoodi, astuda ligi ja panna käed külge ning mitte kohkuda ootamatust ja rajust eneseväljendusest. Ateljees saab näitusemuljed vormistada zine-formaadis ajaleheks.
 

Pühapäev, 3. veebruar kell 18.00
Lossimuusika: Duo Alterno (Itaalia)
Seekordsel kontserdil esinevad:
Tiziana Scandaletti – sopran
Riccardo Piacentini – klaver
Kavas:
Cattaneo, Piacentini, Puccini, Tosti
Piletid Kadrioru kunstimuuseumi kassas ja Piletilevis.
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 03.02.2019: Vabad hinged. Sümbolism Balitmaade kunstis
Kuni 23.02.2019: Kaarel Kurismaa. Kollase valguse orkester
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
Kuni 01.04.2019: Agathe Veeber. Tuntud, kuid siiski tundmatu
Kuni 14.04.2019: Salatoimikud [Üheksakümnendate kartoteek]
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
Kuni 10.03.2019: Rahakunst
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Eesti ehted läbi aastatuhandete
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.05.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu” uus ekspositsioon