Eksklusiivne näitus „Pirosmani. Üksildase geeniuse maailm“

Uudiskiri 19.03.2019
Uus näitus „Pirosmani. Üksildase geeniuse maailm“

Pirosmani erandlikku ja lummavat loomingut tuntakse kogu maailmas. Ta on üks neid kunstnikke, kelle elust on saanud legend ja keda on käsitletud nii 20. sajandi avangardi olulise mõjutaja, naivistliku kunsti esindaja kui ka gruusia kunstile alusepanija ja rahvusliku identiteedi sümbolina.
Eesti Kunstimuuseumi 100. aastapäeva puhul õnnestus saavutada kokkulepe Gruusia Rahvusliku Muinsuskaitseametiga Niko Pirosmani maalide toomiseks Eestisse. Enamik neist maalidest kuulub Mirzaani muuseumi püsiväljapanekusse, mida ei ole varem väljaspool muuseumit eksponeeritud. Näituse Kadrioru kunstimuuseumis juhatab sisse Pirosmani graafiline portree, mille on loonud Pablo Picasso Pariisis 1972. aastal.
 
23.03.2019 kell 12.00 Loeng: Gruusia – tsivilisatsioonide kokkupõrgete tallermaa“ inglise keeles 
24. märts kell 15.00 Kuraatoriekskursioon ja kell 17.00 vene keeles
Niko Pirosmanašvili. Naine lihavõttemunadega. 1916–1918. Niko Pirosmanašvili Riiklik Muuseum – Gruusia Rahvuslik Muinsuskaitseamet

 
Teistmoodi teisipäev: mustrid. Juhendab Illu Erma 
Teisipäev, 19. märts kell 17.30
 
Kunstistuudios vaadeldakse erinevaid mustreid ja ornamente lähtuvalt nende stiilist, kandmisajast ja leiukohast. Keskendutakse mustrite olemusele, ornamendi loomeloogikale ja lihtsamatele kujundusvõtetele ruumilistel objektidel. Uuritakse ornamentide struktuure, rütme ja värve ning arutletakse ornamendi tähenduse muutumise üle kaasaja disainis.
 
 
Pastellmaalikursus – Kunst on ainuke pääsetee!
Kolmapäev, 20. märts kell 17.30
 
Ühekordsel pastellmaalikursusel saab vaadata elu läbi loovuse. Meil igaühel on võime olla loominguline ja selle kaudu oma elusündmusi läbi mängida. Elu varjupooled saab peita värvide taha, rõõmsad päikeselaigud aga endast välja kanda, et neid teistega jagada. Jagamine paljundab rõõmu mitmekordselt ja vähendab samavõrra muret.Juhendaja Lembe Ruben

 
Temaatiline ekskursioon „Eesti esimese skulptori August Weizenbergi elu ja looming“
Kolmapäev, 20. märts kell 18.00
August Weizenbergi viimaseks elupaigaks oli Kadrioru loss, tema korter asus merepoolses tiibhoones, lossis endas aga asusid tema teosed. Viimati toimus Weizenbergi näitus Kadrioru lossis 1987. aastal. Nüüd, enam kui kolmkümmend aastat hiljem on publikul võimalus taaskord näha nii suurt hulka selle suurepärase meistri teoseid.
 
 
Kumu Dokumentaal: RBG
Kolmapäev, 20. märts kell 18.00
 
„RBG” on ootamatult romantiline, viisakalt lõbus ja klaar portreelugu New Yorgis sündinud Ruth Bader Ginsburgist, 85-aastasest USA ülemkohtu kohtunikust. Naine, ema ning kõige väiksem ja napisõnaliselt otsekohesem võrdõiguslikkuse eest seisja alates viiekümnendatest. Filmi juhatab sisse Eesti Kohtunike Ühingu aseesimees Anu Uritam.
 
Teemaõhtu: Ehtekunstnike vaatepunktid materjalidele ja tehnoloogiatele. 
Neljapäev, 21. märts kell 17.00
Fookuses on ehteloominguga seotud materjalid ja tehnoloogiad läbi ajaloo. Selgub, milliseid metalle, sulameid ning ainete kooslusi on erinevatel ajastutel eelistatud. Uuritakse ka autoritelt täpsemalt, kuidas ning milliste kanalite kaudu tänapäeval Eestis unikaalehted väärikate kandjateni jõuavad. Modereerib Tanel Veenre.
 

 
Kuraatoriekskursioon näitusel „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“
Kolmapäev, 21. märts kell 18.00
Kas nõukogude aeg saab olla inspiratsiooniks kunstile ja moekunstile? Kas pärast raudse eesriide langemist tekkinud Ida-Euroopal võib olla oma postsovetlik šikk? Näitusel „Sots art ja mood“ tuuakse kokku kaks siinsest regioonist alguse saanud originaalset kunstiliikumist, mida on saatnud märkimisväärne rahvusvaheline tähelepanu: 1970.–1980. aastate sots art kujutavas kunstis ning 2010. aastate postsovetlik esteetika moekunstis. Kuraator Liisa Kaljula.
 

 
Kuraatorituur näitusel „Asjade võim“
Kolmapäev, 21. märts kell 18.00
Kuraatorituur tutvustab Niguliste muuseumi kunstiteostel kujutatud luksuslikku esemelist kultuuri ning loob paraelleele teostega Tallinna Linnamuuseumi ja Eesti Ajaloomuuseumi kogudest. Kõiki esemeid tutvustatakse lähtuvalt võimuprintsiibist, mis on näitusel vahendatud väga erinevas vormis.  Näitust tutvustab näituse kuraator ja kunstiajaloolane Kerttu Palginõmm.
 
 
 
Perehommik: Muusika lossis – Poogenkeelpillid
Laupäev, 23. märts kell 12.00
 
Lossidaamid ootavad 5–9-aastasi lapsi külla koos ema või isaga, vanaema või vanaisaga, et veeta tore ja muusikaalne hommik kunstimuuseumis. Sellel hooajal keskendume igal kohtumisel kindlale muusikariistale, mis aitab kunstiteoseid uuest küljest avada.
 
Konrad Mägi näituse finissage
Laupäev, 23. märts kell 13.00
Kumu kunstimuuseumis on võimalik viimast nädalat külastada Konrad Mägi (1878–1925) näitust. Väljapanek hõlmab rohkem kui 40 maali kunstniku erinevatest loomeperioodidest ning võtab fookusesse tema dramaatilised, intensiivse värvikasutuse ja tundliku loodustajuga teosed. Laupäeval toimub näitusel eesti- ja venekeelne ekskursioon ning lastele töötuba.
 
 
Lossimuusika
Pühapäev, 24. märts kell 18.00
 
Esinevad:
Mari-Liis Uibo – viiul
Toomas Nestor – vioola
Aare Tammesalu – tšello
Kava:
Ernst von Dohnányi – Serenaad op 10
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertisment Es-duur KV 563

 
Viimast nädalat avatud näitus „Eesti ehted läbi aastatuhandete“
Adamson-Ericu muuseumis on võimalik viimast nädalat külastada näitust „Eesti ehted läbi aastatuhandete“. Väljapanekuga tähistatakse muuseumi 35. tegevusaasta täitumist ning tehakse kummardus Eesti territooriumil elanud varasematele põlvkondadele. Tegemist on arheoloogilise pärandi, Adamson-Ericu meisterliku loomingu ja nüüdisaegsete unikaalehete võluva kooslusega.
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 24.03.2019: Konrad Mägi
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.08.2019: Asjade võim
Tallinna Surmatantsu” uus ekspositsioon