Esitleme raamatut „Johann Köler“

Uudiskiri 23.04.2019
Raamatuesitlus: „Johann Köler“
Kolmapäev, 24. aprill kell 17.00 Kadrioru kunstimuuseumis

Mahukas monograafia koondab endas eesti esimese professionaalse maalikunstniku Johann Köleri biograafiat ja loomingu ülevaadet, mille koostamisel on kaasatud arvukalt publitseerimata arhiivimaterjale ja teadaolevate teoste kataloogi.
Raamat on välja antud „Eesti Kunstimuuseum 100“ juubeliprogrammi raames.
Esitluspäeval saab raamatut soodsamalt soetada nii kohapeal kui ka Eesti Kunstimuuseumi e-poes.

Kumu Dokumentaal: Klucis. Kunstniku dekonstrueerimine
Kolmapäev, 24. aprill kell 18.00
Konstruktivismi ja fotokollaaži teerajaja ja eestkõneleja Gustav Klucis (1895–1938) on ühtlasi üks vastuolulisemaid tegelasi Läti kunstiareenil. Talupoja peres sündinud Klucist võib pidada üheks tuntumaks Läti päritolu kunstnikuks maailmas, iroonilisel moel aga nimetatakse teda kunstikataloogides ja -kirjanduses hoopis vene kunstnikuks ning Lätis peetakse teda senini „kadunud pojaks“. Filmis püütakse Klucise isikut avada tema kunstiloome kaudu. Filmi juhatab sisse kunstiajaloolane Karin Pastak.

Giidituur näitusel „Pirosmani. Üksildase geeniuse maailm“
Kolmapäev, 24. aprill kell 18.00 vene keeles
Laupäev, 27. aprill kell 15.00
 eesti keeles
Ekskursiooni käigus tutvustatakse Priosmani keerulist ja traagilist elulugu ning analüüsitakse tema elujaatavaid ja südamlikke kunstiteoseid, vaadeldakse kunstniku rolli nii Gruusia 20. sajandi alguse kultuuri kui ka 20. sajandi kunstiajaloo perspektiivis.

Eelregistreerimisega:
eestikeelsele giidituurile siin

venekeelsele giidituurile siin

Kitarriõhtu
Neljapäev, 25. aprill kell 17.00

Esinevad Agni-Sandia Hallik ja Ivo Laanelind
Kavas: W. Matiegka, A. Tansman, A. York, F. Moreno-Torroba
Koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga

Klaveriõhtu
Neljapäev, 25. aprill kell 18.00

Kontserdil kõlavad J. S. Bach – J. Brahms “Chaconne” vasaku käele, C. Debussy “Estampes” ja F. Liszti “Rhapsody” – meistriteosed klaveril. Iga üks leiab midagi huvitavat enda jaoks. Mängib noor ja andekas pianist Kirill Lissijenko.

Loeng: Surm ja asjade võim Tartu toomkirikus
Neljapäev, 25. aprill kell 18.00
Loeng keskendub Tartu toomkiriku kesk- ja varauusaegsetele matustele. Miks oli toomkirikusse maetud maharaiutud peaga mees või leeprahaige naine? Vaadeldakse maetute ühiskondlikku positsiooni, haiguseid ning haudadest avastatud esemeid. Samuti annab loeng ülevaate, kuidas matusekombestik on muutunud, mil moel annavad luustikud informatsiooni isiku positsiooni kohta ning kui palju esemeid kesk- ja varauusaegsetest haudadest leida võis.

Kunstnikuvestlus: Anu Vahtra dialoogis Paul Kuimetiga
Neljapäev, 25. aprill kell 18.00

Vestlus toimub näitusel „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“. Gordon Matta-Clark (1943–1978) oli USA kontseptuaalne kunstnik, kes muutis fundamentaalselt arusaama arhitektuurist. Tema kohaspetsiifilised teosed paljastasid kaose ja anarhia linnaruumi näilise korrastatuse taga. Anu Vahtra installatsioonid Kumu suures saalis ja Kumu hoovis on dialoogis Matta-Clarki praktikaga.

Kunstisari 60+ „Gustav Klucis. Vene 1920.–1930. aastate avangard“
Reede, 26. aprill kell 12.00

Mõnusas tempos toimuv tunniajaline ringkäik väärikate seltskonnas koos programmijuhiga, mille käigus saadakse lähemalt tuttavaks uute näitustega Kumus. Tegu pole pelgalt juhitud näitusekülastusega, kuna hea seltskond pakub ühtlasi võimalust vestlusringis huvitavatel teemadel arutleda ja oma kunstimuljeid teistega jagada.

Elamusprogramm „Ilu õilmed. Köler ja Weizenberg kunstis ja muusikas“
Reede, 26. aprill kell 19.00
Elamusõhtud „Ilu õilmed“ ühendavad endas eksklusiivse ekskursiooni näitusel „Alguses olid… Köler ja Weizenberg“ ja kauni kontserdielamuse Kadrioru lossi peasaalis. Programm sisaldab temaatilist ringkäiku näitusel koos kunstiteadlasega, kus kajastatakse nii kunstnike loomingut, kui ka avatakse huvitavamaid tahke nende elulugudes. Seejärel toimub lühikontsert Kadrioru lossi peasaalis, kus Arete Kerge (sopran) jaPiia Paemurru (klaver) esitavad August Weizenbergi poolt eesti poeetide luuletustele loodud laule.

Perehommik: Muusika lossis – Akordion
Laupäev, 27. aprill kell 12.00
Lossidaamid ootavad 5–9-aastasi lapsi külla koos ema või isaga, vanaema või vanaisaga, et veeta tore ja muusikaalne hommik kunstimuuseumis. Sellel hooajal keskendume igal kohtumisel kindlale muusikariistale, mis aitab kunstiteoseid uuest küljest avada.

Muinasjutud Mikkeli muuseumis: Saksa muinasjutt
Pühapäev, 28. aprill kell 13.00

Meisseni portselani vaadeldes saame külla minna mitmele muinasjutule. Lapsi tervitavad lustlikud ahvikesed, koerakestega daam, tähelepanelik faasanite pesakond, tugev mooramees kimliga, elegantsed lilleneiu ja noor aednik ning paljud teised. Seekord on loovülesandeks oma loo väljamõtlemine kõige enam meelde jäänud figuurikese kohta. Laseme fantaasial lennata!

Lossimuusika: Mizuki Shindo ja Anneli Tohver
Pühapäev, 28. aprill kell 18.00

Seekordsel kontserdil esinevad:
Mizuki Shindo – flööt (Jaapan)
Anneli Tohver – klaver
Kavas:
Mozart, Takemitsu, Widor

Kontserdipilet kehtib samal päeval ka näitusepiletina

KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM

KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM