Külasta Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeli tuliuut veebilehte!

Uudiskiri 07.05.2019
Külasta Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeli tuliuut veebilehte!
 
Valminud on Eesti Kunstimuuseumi 100. juubelile pühendatud veebileht, kus saab tutvuda muuseumi värvika ajaloo, kogude ja juubeliaasta programmiga.
 
Teemaõhtu: „Ekspressionistlikud otsingud 1920. aastate Eesti teatris“
Teisipäev, 7. mai kell 17.00
 
Näitus „Laval ja lõuendil“ eksponeerib 20. sajandi esimesel poolel tegutsenud eesti kunstnike vabaloomingut kõrvuti teatrilavadele looduga. 20. sajandi alguses loodud kutseliste teatrite soov visuaalselt kõrgetasemeliste lavamaailmade järele ning kunstnike huvi teatrikunstis kiiresti kehtestunud modernistlike ja ekspressionistlike väljendusviiside vastu innustas autoreid, nagu Roman Nyman, Peet Aren ja Henrik Olvi, katsetama teatrikunstiga. Teemaõhtul on külas on teatriteadlane Luule Epner.

Loe edasi

 
USA saatkond esitleb: Rent
Teisipäev, 7. ma
i kell 18.00
Rent on 2005. aastal Chris Columbuse loodud ameerika muusikalidraama. Film on kohandatud samanimelisest 1996. aastal etendunud Broadway muusikalist, mis omakorda aga põhineb kuulsal Giacomo Puccini ooperil „Boheem“.
 
 
Väikelastehommik „Tasapisi”: Jooksvad jooned
Kolmapäev, 8. mai kell 11.00
 
Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste.

 
Akvarellmaali kursus
Kolmapäev, 8. mai kell 17.30
Akvarell on kaunis ja maalilisi tulemusi andev meedium, mis pakub avastamisrõõmu nii algajale kui ka edasijõudnud kunstihuvilisele. Kunstnik Andrei Kedrinijuhendamisel õpitakse vesivärvide abil visandamist, figuuri kujutamist ning värvide kooskõla. Kolmeosaline akvarellmaali kursus. Kursus toimub vene keeles!

 
Kumu Dokumentaal: Barbara Rubin ja plahvatuslik New Yorgi underground
Kolmapäev, 8. mai kell 18.00
Olles vaid 18aastane, jahmatas Barabara Rubin (1945‒1980) kogu New Yorgi underground-skeenet oma kunstilise orgia(porno)filmiga „Christmas On Earth“ (1964). Hetkega oli Barbarast saanud kuum nimi, kellega tahtsid sõbrutseda ja ennast näidata nii Bob Dylan kui Andy Warhol, ning kelle kõrval nähti alatasa sebimas selliseid New Yorgi kunstiringkonna jumalusi nagu Robert Francki, Jack Smithi, Allen Ginsbergi jpt. Mõne aastaga oli Barbara Rubini pöörane elu pööranud uue lehekülje ja temast sai maailma esimene naisrabi, kes otsis oma teed…Seansi juhatab sisse filmitegijaPiibe Kolka.
 

 
Nigulapäeva ekskursioon
Neljapäev, 9. mai kell 13.00
 
Niguliste kirik on pühitsetud pühale Nikolausele, kes oli laste, noorte tütarlaste, meresõitjate ja kaupmeeste kaitsepühak. Tema pühakupäev on 9. mail. Niguliste muuseum tähistab oma nimipühaku sünnipäeva igal aastal, mil avatakse pidulikult ka Lübecki meistri Hermen Rode Niguliste peaaltari retaabel (1478–1481). Ekskursioon keskendub just sel päeval nähtavatele pühakuskulptuuridele ja pühakute legendidele. Ekskursiooni viib läbi Niguliste muuseumi direktorTarmo Saaret.
 
Kitarriõhtu
Neljapäev, 9. mai kell 17.00
 
Esineb Saskia Kiting, kaastegev Ivo Laanelind
 
Kavas:
F. Sor, J. S. Bach, L. Brouwer, N. Koškin
 
Koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga
 

 
Nigulapäeva kontsert-loeng
Neljapäev, 9. mai kell 18.00
 
Õhtu jooksul jutustatakse muuseumis pühakulegende, kõlab orel ning õhtu kulminatsiooniks on retaabli järk-järguline pidulik avamine. Sellist vaatepilti näeb muuseumis haruharva. Miniloengu peavad Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret ja kuraator-koguhoidjaKerttu Palginõmm. Orelil Tiit Kiik.

 
Giidituur näitusel „Pirosmani. Üksildase geeniuse maailm“
Kolmapäev, 8. mai kell 18.00 vene keeles
Laupäev, 11. mai kell 15.00
 eesti keeles
Ekskursiooni käigus tutvustatakse Priosmani keerulist ja traagilist elulugu ning analüüsitakse tema elujaatavaid ja südamlikke kunstiteoseid, vaadeldakse kunstniku rolli nii Gruusia 20. sajandi alguse kultuuri kui ka 20. sajandi kunstiajaloo perspektiivis.

Eelregistreerimisega:
eestikeelsele giidituurile siin

venekeelsele giidituurile siin
 

 
Vestlusõhtu „Mida peale hakata kasutuks muutunud arhitektuuriga?“
Laupäev, 11. mai kell 16.00
Vestlust modereerib Eesti arhitektuuriajakirja MAJA peatoimetaja Kaja Pae ning vestlusel osalevad Valga linnaarhitekt Jiri Tintera, arhitektuurikriitik ja Arhitektuurimuuseumi kuraator Carl-Dag Lige ning sisearhitekt ja ajakirja SISU_LINE peatoimetaja Tüüne-Kristin Vaikla.

 
Kumu perehommik: Julgus eksperimenteerida!
Pühapäev, 12. mai kell 12.00
Kumu tunnijuht ootab 4–8-aastaseid lapsi koos nende vanematega näitustele „Tommy Cash ja Rick Owens. Süütud ja neetud“ ja „Gustav Klucis. Vene 1920.–1930. aastate avangard“. Põgusalt tutvutakse näitustega ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes.
 

 
Kontserdisari „Helisevad šedöövrid“ Gambavaim
Pühapäev, 12. mai kell 18.00
Esineb ansambel Väike rinG
Martin Karu (kontratenor)
Villu Vihermäe (viola da gamba)
Peeter Klaas (viola da gamba)
Arvo Haasma (viola da gamba)
Tõnu Jõesaar (viola da gamba)
Kavas:
Lawes, Hume, Dowland, Telemann, barokkaariad
 

 
Teemaõhtu „Keskööpäike“
Teisipäev, 14. mai kell 17.00

2010. aasta aprillis jõudis Tallinna Linnateatris publiku ette lavastus „Keskööpäike”, mis rõõmsalt otsingulises võtmes interpreteeris salapärase elukäiguga Eesti kirjaniku Artur Valdese 1927. aastast pärinevaid teatriuuendust käsitlevaid märkmeid. Valdese teatriuuenduse põhimõtetest, lavastusprotsessist ja väljakutseid pakkunud näitlejatehnilistest võtetest tuleb juttu etenduse „Keskööpäike” lavastaja Anu Lambi ja trupi liikmetega.

 
Muuseumiöö „Öös on mustreid“
Laupäev, 18. mai kell 18.00–23.00
Kord aastas ühel laupäevasel maikuuõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapäraselt hilisemal ajal aja tasuta, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd. Eesti Kunstimuuseumi filiaalid kutsuvad kõiki huvilisi uudistama mustreid meie näitustel.

 

 
Suur maalilaupäev
Laupäev, 25. mai 12.00–17.00
Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeliaasta raames toimub 25. mail inspireeriv, mänguline ja hariv kunstipidu – „Suur maalilaupäev“. Aastaid Kadriorus toimunud „Suur maalilaupäev“ on tänavu eriti suurejooneline, hõlmates tegevustega kolme Kadriorus asuvat Eesti Kunstimuuseumi filiaali: Kumu kunstimuuseumi, Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi. Päev algab kell 12.00 ja jätkub vabas õhus maalimise ja joonistamisega kolme muuseumi ümbruses. Lisaks toimuvad ekskursioonid näitustel ning kunstipäeva lõpetab pidulik kontsert Kadrioru lilleaias, kus esineb Politsei- ja piirivalveorkester ja solistid.
 
Kutsume kõiki vabas õhus joonistama ja maalima!
 
 
KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!   
KUMU KUNSTIMUUSEUM
 
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM
ADAMSON-ERICU MUUSEUM
Kuni 04.08.2019: Laval ja lõuendil
NIGULISTE MUUSEUM
Kuni 12.08.2019: Asjade võim
Tallinna “Surmatantsu uus ekspositsioon
Eesti Kunstimuuseumi 100. sünnipäevale pühendatud rändnäitus
Kuni 02.06.2019 Haapsalu raekojas „Avatud kollektsioonid. Kunstimuuseum sinu linnas