Uus näitus! „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“

Uudiskiri 14.05.2019
Elo ja Friedebert Tuglase koduaia eri tähenduskihte käsitlev näitus Kumus
17.05.–27.10.2019

Alates reedest, 17. maist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Aiapagu. Tuglaste koduaed Tanja Muravskaja fotoobjektiivis“, mis ühendab nõukogudeaegset fotoarhiivi ja kaasaegset fotouurimust.
Näituse lähtepunktiks on Elo ja Friedebert Tuglase koduaia fotodokumentatsioon – esteetiliselt ja kontekstuaalselt väga põnev materjal. Tuglaste – praeguseks Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse – aia fotorepresentatsiooni, aeda ennast ja laiemalt aeda kui sümbolit on aastatel 2016–2019 uurinud kaasaegse fotokunsti meetodite abil Tanja Muravskaja.

Tanja Muravskaja. Projektist „Aiapagu“. 2016–2019. Foto

Teemaõhtu „Keskööpäike“
Teisipäev, 14. mai kell 17.00

2010. aasta aprillis jõudis Tallinna Linnateatris publiku ette lavastus „Keskööpäike”, mis rõõmsalt otsingulises võtmes interpreteeris salapärase elukäiguga Eesti kirjaniku Artur Valdese 1927. aastast pärinevaid teatriuuendust käsitlevaid märkmeid. Valdese teatriuuenduse põhimõtetest, lavastusprotsessist ja väljakutseid pakkunud näitlejatehnilistest võtetest tuleb juttu etenduse „Keskööpäike” lavastaja Anu Lambi ja trupi liikmetega.

Kumu Dokumentaal: Studio 54
Kolmapäev, 15. ma
i kell 18.00
Kes siis ei oleks kuulnud maailma kõige legendaarsemast klubist, kus šampanja voolas ojadena, mida väisasid kõik rikkad ja glamuursed ning mille pidudest tehtud fotod säravad ajalooarhiivides tänaseni nii nagu ei ükski teine? Filmiõhtu juhatab sisse Olav Osolin.

Loeng-ekskursioon „Idealiseeritud alastus kui moraali turvatsoon“
Kolmapäev, 15. ma
i kell 18.00
Kadrioru kunstimuuseumis annab kunstiteadlane ja kuraator Tiina Abel loengu teemal „Idealiseeritud alastus kui moraali turvatsoon“, mis keskendub aktifiguuri kunstilistele tõlgendustele ja vaatamisviisidele.
Loengul kutsutakse mõtisklema ka muutuvate kehaideaalide, natuuri ja kunsti suhte, kehalise ja vaimse identiteedi, siivsuse ja nilbuse üle.

Õlimaalikursus – Kevadised õied
Neljapäev, 16. mai kell 16.30

Natüürmordi maalimine on suurepärane võimalus algajale kunstihuvilisele esmasteks katsetusteks. Õppinud meistrile pakub vaikelu mitmekesist ainest kauni teose loomiseks. Meie natüürmordi kursusel maalitakse õlivärvidega ateljees üles seatud kompositsioon. Juhendaja Malle-Reet Heidelberg. Kursus on kaheosaline.

Giidituur näitusel „Pirosmani. Üksildase geeniuse maailm“
Kolmapäev, 15. mai kell 18.00 vene keeles
Laupäev, 18. mai kell 15.00
 eesti keeles
Ekskursiooni käigus tutvustatakse Priosmani keerulist ja traagilist elulugu ning analüüsitakse tema elujaatavaid ja südamlikke kunstiteoseid, vaadeldakse kunstniku rolli nii Gruusia 20. sajandi alguse kultuuri kui ka 20. sajandi kunstiajaloo perspektiivis.

Eelregistreerimisega:
eestikeelsele giidituurile siin

venekeelsele giidituurile siin

Muuseumiöö „Öös on mustreid“
Laupäev, 18. mai kell 18.00–23.00
Kord aastas ühel laupäevasel maikuuõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapäraselt hilisemal ajal aja tasuta, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd. Eesti Kunstimuuseumi filiaalid kutsuvad kõiki huvilisi uudistama mustreid meie näitustel ning osa võtma mustrijahist.

Muinasjutud Mikkeli muuseumis: Inglise muinasjutt
Pühapäev, 19. mai kell 13.00
Südamlik ja tark muinasjutuvestja ootab külla 5–9aastaseid lapsi muinasjuttu kuulama ja meisterdama. Seekordne lugu viib salapärasesse inglise parki, kus muinasjutuvestjaga mööda maagilisi teid jalutades võib kohata haldjaid ja päkapikke, aga ka kiirustavat valget küülikut, kes kella vaatab.

Suur maalilaupäev
Laupäev, 25. mai 12.00–17.00
Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeliaasta raames toimub 25. mail inspireeriv, mänguline ja hariv kunstipidu – „Suur maalilaupäev“. Aastaid Kadriorus toimunud „Suur maalilaupäev“ on tänavu eriti suurejooneline, hõlmates tegevustega kolme Kadriorus asuvat Eesti Kunstimuuseumi filiaali: Kumu kunstimuuseumi, Kadrioru kunstimuuseumi ja Mikkeli muuseumi. Päev algab kell 12.00 ja jätkub vabas õhus maalimise ja joonistamisega kolme muuseumi ümbruses. Lisaks toimuvad ekskursioonid näitustel ning kunstipäeva lõpetab pidulik kontsert Kadrioru lilleaias, kus esineb Politsei- ja piirivalveorkester ja solistid.

Kutsume kõiki vabas õhus joonistama ja maalima!

Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeli veebileht!
Valminud on Eesti Kunstimuuseumi 100. juubelile pühendatud veebileht, kus saab tutvuda muuseumi värvika ajaloo, kogude ja juubeliaasta programmiga.
Loe edasi

KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM
Kuni 26.05.2019: Alguses olid … Köler ja Weizenberg
MIKKELI MUUSEUM