Uus näitus „Laval ja lõuendil“

Uudiskiri 02.04.2019
Uus näitus „Laval ja lõuendil“
5. aprill – 4. august 2019

Näitus kõrvutab 20. sajandi esimese poole kunstnike Roman Nymani, Ado Vabbe, Henrik Olvi ja Adamson-Ericu vabaloomingut nende teatrilavadele loodud kujundustega. Fookuses on soov uurida, millisel kujul ilmnesid modernistlikud suundumused kummaski kunstivaldkonnas ning kuidas väljendus autorite looming neis rollides. Lavakujunduste puhul on kunstniku loominguline vabadus piiratud näidendi, režii, teatri tehniliste võimaluste ja veel muudegi teguritega. Näitusel saab näha, kui julgelt rakendasid kunstnikud uusi futuristlikke ja ekspressionistlikke stiilivõtteid mitte ainult oma vabaloomingus, vaid ka teatrilaval.
Kuraator Kerttu Männiste.
Peet Aren. Dekoratsioonikavand August Strindbergi näidendile „Tontide sonaat“. 1923. Eesti Kunstimuuseum

Väikelastehommik „Tasapisi”: Rääkivad riided
Kolmapäev, 3. aprill kell 11.00

Iga kuu esimesel ja teisel kolmapäeval toimuvad Kumu kunstimuuseumis väikelastehommikud, mis on mõeldud neile kõige pisematele vanuses 1–3 eluaastat. Koos lapsevanema või saatjaga on nad oodatud tutvuma kunstiga läbi lugudejutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste.

Graafikakursus: Materjalitrükk
Kolmapäev, 3. aprill kell 17.30

Materjalitrükis kasutatakse erinevaid materjale põnevate tekstuuride ja omadustega, mis jätavad kombineerides kauneid ja erilisi tulemusi. Juhendaja Lembe Ruben.

Kuraatoriekskursioon – Köler ja Weizenberg vene keeles
Kolmapäev, 3. aprill kell 18.00

Eesti rahvusliku professionaalse kunsti rajajate Johann Köleri (1826–1899) ja August Weizenbergi (1837–1921) loomingu näitus Kadrioru kunstimuuseumis toimub Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal ning ühtaegu Eesti Kunstimuuseumi 100. juubeliaasta künnisel.

Kumu Dokumentaal: Sõbrake
Kolmapäev, 3. aprill kell 18.00
Erakordselt südamlik dokumentaalfilm inimeste ja koerte vahelisest tingimusteta sõprusest, mis on kestnud aastatuhandeid.  Linateose fookuses on kuus erinevat tõugu koera, kes on spetsiaalselt treenitud aitama puuetega inimesi. Filmi juhatab sisse Christel Sogenbits, Eesti Juhtkoerte Kasutajate Ühingu juhatuse liige.

Boris Groysi raamatu „Stalinismi totaalne kunstiteos“ esitlus ja sots art’i kunstniku Vitaly Komari loeng
Neljapäev, 4. aprill kell 17.30

Näitusel „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ toimub Boris Groysi raamatu „Stalinismi totaalne kunstiteos“ esitlus, millele järgneb New Yorgis elava sots art’i kunstniku Vitaly Komari loeng inglise keeles.

Siidimaal – Värvid ja mustrid kangal
Neljapäev, 4. aprill kell 18.00
Kursus toimub vene keeles! Näitusest „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ inspireeritult tegeleme moega ka Kumu stuudiotes. Kunstniku ja kunstiõpetaja Natalja Andrejeva juhendamisel valmivad kaunid siidsallid ja kangad.  Juhendaja Natalja Andrejeva.

Elamusprogramm „Ilu õilmed. Köler ja Weizenberg kunstis ja muusikas“
Reede, 5. aprill kell 19.00

Programm sisaldab temaatilist ringkäiku näitusel koos kunstiteadlasega, kus kajastatakse nii kunstnike loomingut, kui ka avatakse huvitavamaid tahke nende elulugudes. Seejärel toimub lühikontsert Kadrioru lossi peasaalis, kus esinevad Arete Kerge (sopran) ja Piia Paemurru (klaver).

Moodne ja praktiline – punutud kandekott
Laupäev, 6. aprill kell 13.00

Köiest kandekoti punumise kursus. Näitusest „Sots artja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ inspireeritult tegeleme moega ka Kumu stuudiotes. Punutud kandekoti töötoas juhendab huvilisi hinnatud Eesti kotibrändi Märss looja ja disainer Liisi Püss.

Giidituur näitusel „Pirosmani. Üksildase geeniuse maailm“
Kolmapäev, 3. aprill kell 18.00 vene keeles
Laupäev, 6. aprill kell 15.00 eesti keeles

Ekskursiooni käigus tutvustatakse Priosmani keerulist ja traagilist elulugu ja analüüsitakse tema elujaatavaid ja südamlikke kunstiteoseid, vaadeldakse kunstniku rolli nii Gruusia 20. sajandi alguse kultuuri kui ka 20. sajandi kunstiajaloo perspektiivis.

Eelregistreerimisega:
eesti keelsele giidituurile siin

venekeelsele giidituurile siin

Orelipooltunni muusikat mängib prof. Matthias Schneider
6. ja 7. aprill kell 16.00
Orelite valmistamine ja orelimuusika kuuluvad ilma kahtluseta Läänemere ruumi kultuuri kesksete ja ühendavate elementide hulka. See käib nii muusikaajaloo kui ka Läänemere-äärsete linnade tänapäeva muusikaelu kohta. Matthias Schneider on nende traditsioonide silmapaistev tundja.
Üritus toimub festivali Saksa Kevad 2019 raames.

Kumu perehommik: Mood – sõnum seljas
Pühapäev, 7. aprill kell 12.00
Kumu tunnijuht ootab 4–8-aastaseid lapsi koos nende vanematega näitusele „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“. Põgusalt tutvutakse näitusega ja leitakse üles seal peidus olevad lood. Lisaks saavad lapsed võimaluse katsetada ka põnevaid loovtöid ateljeedes.

Lossimuusika: ERSO solistid Kadriorus VII
Pühapäev, 7. aprill kell 19.00

Soo-Young Lee – klarnet
Margus Uus – tšello
Maila Laidna – klaver
Kavas:
Debussy, Frühling, Rheinberger

Koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga

USA saatkond esitleb: Vestes Ameerika lugusid:
Ameerika muusikal: La La Land
Teisipäev, 9. aprill kell 18.00

„La La Land“ on Damien Chazelle’i 2016. aastal loodud romantiline muusikafilm. Filmis mängivad peategelasi Ryan Gosling, kelle kehastatud jazzpianist kohtab ning armub Emma Stone’i kehastatud näitlejannasse, samal ajal kui mõlemad loodavad Los Angeleses oma õnne ja edu leida.

KÜLASTA HETKEL AVATUD NÄITUSEID!
KUMU KUNSTIMUUSEUM
KADRIORU KUNSTIMUUSEUM