fbpx

Otsing

Ants Laikmaa pastellmaal „Väike Alma“ konserveerimislugu

Ants Laikmaa pastell „Väike Alma“ valmis 1900. aastal ning seda esitleti Eesti kunsti esimesel üldnäitusel Tartus 1906. aastal. Teos on maalitud kunstniku sünnitalus Läänemaal ja sellel kujutatud tütarlaps on kunstniku venna Bernhard Laipmanni tütar Alma.

Teos konserveeriti 2006.aastal avatud Kumu kunstimuuseumi esimeses püsiekspositsioonis eksponeerimiseks. Maali  saab imetleda Kumu uues püsiekspositsioonis

Ants Laikmaa. Väike Alma. 1900. Eesti Kunstimuuseum

“Väike Alma”. Ants Laikmaa. 1900

Mõõtmed: 48,8 x 32,5 cm
Alusmaterjal: paber
Tehnika: pastell

Konservaator: Sirje Alter

Maal enne konserveerimist

Teose paberalus oli algselt tugevalt deformeerunud ja murretega ning maalingu pigmendikiht oli kahjustunud.

Teose servadele kleebitud paspartuupapi ribad muutsid pastelli  aluspaberi servadest jäigaks ja ei lasknud paberil õhuniiskuse muutumisel vabalt liikuda. Niiskuse muutuste tõttu paber venis ja tekkisid deformatsioonid, mis surusid paberi vastu klaasi ning osa pastellmaali pealmist kihti nakkus klaasile. Deformatsioonid olid tekitanud paberisse murdeid, mis samuti olid pigmendikihti kahjustanud.

Konserveerimine

  • Konserveerimist alustati paspartuuribade eemaldamisega. Kergelt niisutatud papp ja pealmine liimikiht kooriti skalpelliga kihiti õhemaks.  Et mitte kahjustada maali aluspaberit, eemaldati liimi alumine kiht suurenduse all  silmaskalpelliga paberilt lahti kergitatud üliväikeste tükikeste haaval.
  • Seejärel pandi maal deformatsioonide taandamiseks ja sirgendamiseks lühiajalisse niiskesse kompressi. Sirgenenud teost hoiti stabiliseerimiseks kaks kuud kerges pressis.
  • Peale pressi parandati servarebendid ja paberikaod ning tooniti parandused originaaliga sarnaseks.
  • Et pastell uuesti ei deformeeruks, pingutati see tugipapile.

Fotod Stanislav Stepaško ja Sirje Alter