Eesti Kunstimuuseumi töötajad on oma ala kõrgelt hinnatud professionaalid, kes on pälvinud mitmeid mainekaid rahvusvahelisi ja kodumaiseid auhindu. Aktiivselt osaletakse iga-aastasel Eesti muuseumide aastaauhindade konkursil, kus on saavutanud häid tulemusi.
Auhind omistati Maire Männiku skulptuuride pikaajalise restaureerimise eest Kumu kunstimuuseumi näitusele „Maire Männik. Eesti legend Pariisis“ (23.08.2019 – 05.01.2020). Projekti teostasid Eesti Kunstimuuseumi skulptuurirestauraatorid Isabel Aaso-Zahradnikova ja Ales Zahradnik. Pariisis elanud ja end erialaselt teostanud eesti skulptori Maire Männiku enam kui sada kuju saabusid skulptori poja Erki Männiku kingitusena Eesti Vabariigile 2004. aastal. Väga raskete kahjustustega ebatraditsioonilises tehnikas, osaliselt väga suure formaadiga kipsist vabaskulptuure, portreeloomingut ning medalikavandeid konserveeriti kümme aastat.
Tiitli pälvis Eesti Kunstimuuseumi kirjastuse välja antud ja Mai Levini koostatud monograafia „Johann Köler“. Raamatu projektijuht ja toimetaja oli kirjastusosakonna juhataja Renita Raudsepp. Raamat sisaldab põhjalikku artiklit Johann Köleri elu- ja loometeest ja kunstniku praegu teadaolevate teoste illustreeritud kataloogi, mille koostamisel on autor kaasanud arvukalt publitseerimata arhiivmaterjale.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.
Mai Levini koostatud monograafia „Johann Köler“ valiti konkursi žürii poolt 25 kauneima raamatu hulka. Sellele omistati Eesti Rahvusraamatukogu eriauhind Kuldraamat ja rahvahääletusel valiti teos ka lugejate lemmikute hulka. Raamatu kujunduse ja pilditöötluse on teinud Eesti Kunstimuuseumi kirjastusosakonna graafiline disainer Külli Kaats.
Eesti 25 kauneima raamatu ja viie kauneima lasteraamatu konkurss toimub igal aastal ning selle eesmärk on kunstiliselt kujunduselt ja trükitehniliselt teostuselt parimate raamatute kui vaimse kultuuri nähtuse väärtustamine.
Parima ajutise näituse tiitli pälvis Kumu kunstimuuseumis toimunud näitus „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“ (08.06–16.09.2018), kuraatorid Greta Koppel (Kadrioru kunstimuuseum) ja John Oliver Hand (Washingtoni Rahvusgalerii). Näitus tutvustas Eestist pärit maalikunstnikku Michel Sittowit (u 1469–1525), kes oli 15.–16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud portretist. 500 aastat pärast kunstniku eluaega toimunud isikunäitus tõi esimest korda kokku tema säilinud maaliloomingu ja võimaldas sellega tutvuda kunstniku kodulinnas. Näitus oli erakordselt menukas, seda külastas ligi 65 000 inimest. Näitus toimus ka Washingtoni Rahvusgaleriis (28.01–13.05.2018).
Parima teadusürituse tiitli pälvis Eesti Kunstimuuseumi rahvusvaheline sümpoosion „Michel Sittowi elu ja kunsti lood. Faktid ja väljamõeldised“ (14.–15.09.2018). Kumu auditooriumis toimunud sümpoosioni peakorraldaja oli näituse kuraator Greta Koppel (Kadrioru kunstimuuseum). Ingliskeelne sümpoosion kaasnes Kumu kunstimuuseumis korraldatud suurejoonelise monograafilise näitusega Tallinnast pärit renessansiajastu maalikunstnik Michel Sittowist (1469–1525). Kunstnik tegutses oma eluajal nii hinnatud portretistina Euroopa õukondades kui ka kunstnikkäsitöölisena hansaaegses Tallinnas. Ometi unustati meister pärast tema surma sajanditeks. 19.–20. sajandil toimus kunstniku järk-järguline taasavastamine, kuid esimese isikunäituseni jõuti Eesti Kunstimuuseumi ja Washingtoni Rahvusgalerii.
Tiitel anti Eesti Kunstimuuseumile ulatuslike kahjustustega Ivan Aivazovski maali “Stseenid antiikelust” konserveerimise ja selle töö käigu dokumenteerimise eest Kadrioru kunstimuuseumi toimunud näitusel „Aivazovski. Ideaali otsinguil“ (09.03–08.07.2018). Projekti teostaja oli muuseumi konservaator Alar Nurkse.
Tiitli pälvis Adamson-Ericu muuseumi pimedatele ja vaegnägijatele suunatud projekt “Kunst “nähtavaks”!”, mis võimaldab nägemispuudega inimestel kogeda kunstnik Adamson-Ericu loomepärandit. Ettevõtmise käigus loodud materjali kasutades on võimalik kuulmis- ja kompimismeele abil tutvuda kunstniku teoste ja isikumuuseumiga. Projekti tulemusel valmis Adamson-Ericu laua intarsiatehnikas plaadil olevatest kujunditest ettekujutuse andmiseks üle 20 reljeefse kujundi; kirjeldati ja varustati helifailidega liikumisjuhis majas, muuseumimaja saamislugu ja Adamson-Ericu kunstnikutee; loodi kirjeldustõlked ja reljeefsed joonised viiele teosele (kolm maali, mööblikomplekt ja vaip). Materjale saab laenutada muuseumi kassast ning kirjeldustõlked on leitavad muuseumi kodulehelt. Tehtule tuginedes valmis 2018. aastal spetsiaalne haridusprogramm nägemispuudega õpilasgruppidele. Projekti juhtis muuseumi haridustöö kuraator Liisi Selg.
Eesti Kunstimuuseum pälvis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse turismiarenduskeskuse Visit Estonia poolt välja antava auhinna aastatepikkuse kultuuriekspordi, hindamatu Eesti maine kujunduse ning edukate 2018. aasta välisnäituste eest. Eesti Kunstimuuseum on aastaid viinud tippkultuuri piiri taha ja näidanud paljudele hilisematele estofiilidele esimest korda, mis on Eesti. 2018. aastal saavutas Eesti Kunstimuuseum ühe suurema külastajate arvu oma tegutsemise ajaloos ja muuseumi näituseid välismaal käis vaatamas üle 330 000 inimese.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.
Tiitli pävis Adamson-Ericu muuseumi pimedatele ja vaegnägijatele suunatud projekt “Kunst “nähtavaks”!”, mis võimaldab nägemispuudega inimestel esmaskordselt kogeda kunstnik Adamson-Ericu loomepärandit ning toob neile selle kaudu lähemale tükikese eesti kultuurist. Vt ka „Muuseumihariduse edendaja 2018“.
Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Royal British Columbia Museum’i välja antava IIC Kecki preemia. Tunnustuse saamisel oli otsustav konservaatori rolli ja eriala populariseeriv töö, tänu millele tutvustati mitmekülgselt selle ameti nüansse laiale publikule.
Royal British Columbia Museum’i rahvusvahelist IIC Kecki preemiat antakse välja 1994. aastast. Iga kahe aasta järel kuulutatakse IIC Kecki kongressil välja preemia pälvinud üksikisik või meeskond, kelle tegevus on kõige enam konservaatori tööd väärtustanud ja selle olulisust avalikkusele tutvustanud.
Auhinna pälvis Eesti Kunstimuuseumi konserveerimisprojekt „Tõenäoliselt 1760ndate lõpust pärineva ovaalse pärgamendil pastellmaali „Tütarlaps koeraga“ ja teose raami konserveerimine“. Projekti teostajad olid konservaatorid Merily Paomets ja Sirje Säär. Projektis osalesid ka Greta Koppel, Alar Nurkse, Allan Talu, Margit Pajupuu, Stanislav Stepaško. Projekti eesmärk oli konserveerida Mikkeli muuseumi 20. aastapäeva tähistaval näitusel „Kollektsionääril külas“ eksponeerimiseks ovaalne pärgamendil pastellmaal koos raamiga. Johannes Mikkelit (1907–2006) kui kollektsionääri tutvustaval näitusel oli vanahärrast loodud dokumentaalfilmi alusel kujundatud üks tuba tema korterist, kus oli eksponeeritud tema kollektsiooni graafikat, maale ja mööblit.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Euroopa kõige mainekama, Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi. Nende teadustöö tõi märkimisväärseid uusi teadmisi ühe Eesti olulisima kunstiteose kohta. Võrdlusanalüüsid tehti ka teistele Hermen Rode töökojale atribueeritud teostele. Uurimisprojekti jooksul sündinud uued teadmised on aluseks muinsuskaitseliste uuringute arengule Eestis, Euroopas ja mujal. „Entusiastlik ja sünergiline meeskond saavutas suurepärase tulemuse suhteliselt tagasihoidliku eelarvega. Projekt esindab absoluutselt parimat maali- ja skulptuuri konserveerimise ning uurimise praktikat ning on suurepärane näide valdkondade- ja rahvusvahelisest koostööst,“ lisas žürii.
Auhinna pälvis Niguliste muuseumi projekt „Rode altar lähivaates“ (2013–2016), mis keskendus Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabli (1478–1481) tehnilistele uuringutele ja konserveerimisele. Projektis oli oluliseks pildindus- ja infotehnoloogiliste ning loodusteaduslike uuringute kaasamine, teose põhjalik dokumenteerimine ja info kaardistamine. Suurt tähelepanu pöörati teaduse populariseerimisele haridusprogrammide, töötubade ja uurimistulemusi kajastavate multimeedialahenduste kaudu (veebileht, blogi, interaktiivne multimeedia programm, teadusveeb jne).
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Aasta muuseumihariduse edendaja auhinna sai Kadrioru kunstimuuseumi haridustöö kuraator Jane Meresmaa-Roos koolituskava „Kunst kõnetab kõiki. Puuetega inimesed kunstimuuseumides“ ja skulptuuriprogrammi „Käegakatsutavad kangelased“ eest.
Parima teadusürituse tiitli sai Kumu sügiskonverents “Jagatud praktikad: kunstiliikide põimumised sotsialistliku Ida-Euroopa kultuuris”, mis oli pühendatud Teise maailmasõja järgsele kunstile Ida-Euroopa kontekstis. Konverents toimus Kumu kuraator Anu Allase juhtimisel.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Kumu kunstimuuseumi kuraator Eha Komissarov sai elutööpreemia aastakümnete pikkuse silmapaistva kuraatoritöö eest Eesti kunsti- ja muuseumiväljal.
Kadrioru kunstimuuseumi kuraator Greta Koppel pälvis auhinna julge ja põhjaliku kriitika ning eriala spetsiifika avamise eest ajalehes Sirp ja vastutustundliku töö eest Kadrioru kunstimuuseumis.
Eesti Kunstimuuseumi pälvis tunnustuse nägemispuudega inimestele skulptuurinäituste kättesaadavaks muutmise eest.
Eesti Teadusagentuuri andis Niguliste muuseumi projektile “Rode altar lähivaates” II preemia kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ projekti raames läbiviidud teaduse populariseerimise, humanitaar- ja reaalteaduste lõimimise ning pärandi laiema tutvustamise eest.
Aasta koguhoidja tiitli said Eesti Kunstimuuseumi koguhoidjad Liisa Kaljula ja Annika Räim ning konservaator Helen Volber, kes viisid läbi suuremõõtmelise interdistsiplinaarse kunstpealkiri oli „Muuseum omandab muuseumi“.
Tiitli pälvis Kadrioru kunstimuuseum tootesarja „Eveline von Maydell. Mustvalge maailm“ eest. Tooted valmisid samanimelise näituse (29.03.–07.09.2014) tarbeks.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Eesti Kunstimuuseumi peadirektor dr Sirje Helme pälvis kultuuripreemia 2014. aastal Eestis toimunud Euroopa Muuseumifoorumi aastakonverentsi ja Euroopa Aasta Muuseumi auhinnagala korraldamise ning pikaajalise maailmakultuuri tutvustamise eest. Ürituse võõrustajaks saavad kandideerida üksnes Euroopa Muuseumi tiitli pälvinud muuseumid. Kumu kunstimuuseum pälvis selle tiitli 2008. aastal.
Eesti Kunstimuuseum pälvis tiitli „Universaalse disaini edendaja 2013″, mis antakse välja avaliku ruumi planeerimisel erivajadustega inimestega arvestamise eest.
Niguliste muuseum pälvis maineka turismiinfo keskkonna TripAdvisori poolt tunnustuse, mis kajastab külastajate poolt antud positiivset tagasisidet. Auhinna on pälvinud ka Kumu kunstimuuseum ja Kadrioru kunstimuuseum.
Auhinna pälvis Eesti Kunstimuuseum trükise “Friedrich Ludwig von Maydelli pildid Baltimaade ajaloost” eest. Teose koostajad olid ajaloolane Linda Kaljundi ja Kadrioru kunstimuuseumi kuraator-koguhoidja Tiina-Mall Kreem. Raamat kaasnes Kadrioru kunstimuuseumis toimunud näitusega „Kui kunstnik kohtus Kleioga. Ajaloopildid 19. sajandil“ (07.09.2013–09.03.2014).
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Eesti Kunstimuuseum pälvis Euroopa keeleõppe tunnuskirja kunstnäituste keelekümblusprojekti “Komm herein“ eest. Tunnustuse eesmärk on tunnustada ja populariseerida keeleuuenduslikke algatusi, nüüdisajastada keeleõpet ja tõsta õpetamise kvaliteeti. Esile tõstetakse algatusi, millega õpetatakse uuenduslikult võõrkeeli, väärtustatakse ja tutvustatakse teisi keeli ja kultuure.
Eesti Kunstnike Liidu ja Tallinna linna poolt antav preemia omistati Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogu hoidjale Juta Kivimäele Eesti skulptuuri uurimise ja tutvustamise eest. Silmas peeti tema pikaajalist tööd Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogu hoidjana ja Vabaduse galerii galeristina aastatel 2007-2013.
Auhinna parima näituseprojekti eest pälvisid kuraatorid Eha Komissarov ja Berit Teeäär Kumu kunstimuuseumist näituse „Mood ja külm sõda” (13.09.2012–20.01.2013) eest. Näitus uuris moodi ja sellega seotud nähtusi 1950.–1970. aastate Eestis, võimaldades köitvat sissevaadet Nõukogude Eesti naise eluolusse ning dialoogi Lääne moega. Näitusega kaasnes samanimeline raamat.
Tiitli sai Eesti Kunstimuuseumi koguhoidja Elnara Taidre väljaande „Tõnis Vint ja tema esteetiline universum” eest. mitmeplaaniline käsitlus 20. sajandi eesti kunsti klassiku, Tõnis Vindi (s. 1942) loomingulisest tegevusest ja teoreetilistest tõekspidamistest.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Kategoorias „Eestis elavate erinevate rahvuste kultuuride tutvustamine ja kultuuritraditsioonide säilitamine“ sai arendusstipendiumi Kadrioru kunstimuuseumi kuraator Aleksandra Murre näituse „Eesti ikoonikunst“ (07.5.–02.10.2011) ja sellega kaasnenud kunstiajalooprogrammide eest Kadrioru kunstimuuseumis.
Tiitli pälvis Eesti Kunstimuuseumi konservaator Hilkka Hiiop. Tunnustuse tõi näitus „Simson ja Deliila. Itaalia maali lugu” (13.11.2010–30.04.2011 Mikkeli muuseumis), ja multimeediaprojekt „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge”(samanimeline näitus 22.10.2011–04.03.2012 Kadrioru kunstimuuseumis).
Teadusauhind sündmuste kategoorias omistati Kadrioru kunstimuuseumi kuraatorile Greta Koppelile rahvusvahelise tehnilise kunstiajaloo projekti „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ eduka läbiviimise eest.
Tiitli pälvis Kadrioru kunstimuuseumi direktor Kadi Polli näituse „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ (22.10.2011–04.03.2012) turundustegevuse juhtimise eest.
2011. aasta teadusauhinna eriauhind omistati Aleksandra Murrele Kadrioru kunstimuuseumist parima näitusega seotud teadustrükise, kataloogi „Eesti ikoonikunst“ eest.
2011. aasta muuseumipoodide edendamise eriauhind omistati Eesti Kunstimuuseumile ja poe juhatajale Marge Kõivule.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus tunnustas Eesti Kunstimuuseumi hea koostöö eest turismikorraldajatega.
Eesti Kunstimuuseumi kirjastatud teos “Naiskunstnikud Ahvenamaa Önningeby kunstnike koloonias” valiti konkursi žürii poolt 25 kauneima raamatu hulka. Autor: Kjell Ekström, toimetaja: Kersti Koll (Adamson-Ericu muuseum), kujundaja: Tiit Jürna.
Eesti 25 kauneima raamatu ja viie kauneima lasteraamatu konkurss toimub igal aastal ning selle eesmärk on kunstiliselt kujunduselt ja trükitehniliselt teostuselt parimate raamatute kui vaimse kultuuri nähtuse väärtustamine.
Preemia pälvisid Kadrioru kunstimuuseumi kuraator Greta Koppel ja Eesti Kunstimuuseumi konservaator Hilkka Hiiop näituse „Bosch & Bruegel. Ühe maali neli jälge“ (22.10.2011–04.03.2012) eest. Kadrioru kunstimuuseumi 2011. aasta suurnäitus paistis silma ettevalmistustöö põhjalikkuse ja ideestiku ning teostusvahendite uuenduslikkuse poolest. Näitus panustas maalikunsti ajaloo erinevate uurimisvahendite populariseerimisse, kaasates tänapäevaseid multimeedialahendusi, mis andsid igas vanuses külastajale võimaluse tutvuda kunstiteose uurimise ning tähenduse kõikide tasanditega.
Auhind omistati publikatsioonile „Kadriorg. Lossi lugu“. Autorid: Aleksandra Murre, Jüri Kuuskemaa, Kadi Polli, Mart Kalm.
Tiitli pälvis Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret tähelepanuväärse panuse eest muuseumi ja muinsuskaitse lähendamisel.
Tiitli pälvis Kumu kunstimuuseumi haridustöö kuraator Jelena Tšekulajeva 4K meetodil juhitud kaasaegse kunsti haridusprogrammi eest.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Läti Vabariigi president Valdis Zatlers tunnustas riikliku tunnustusristiga Adamson-Ericu muuseumi direktorit Ülle Kruusi Läti kultuuri tutvustamise eest.
Aasta parimaks näituseks tunnistati Kumu kunstimuuseumi näitus „Ülo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajal“ (19.06-01.11.2009, kuraator Juta Kivimäe). Esile tõsteti Ülo Õuna loojanatuuri ja loomingut põhjalikult tutvustava ülevaatenäituse emotsionaalselt mõjuvat kujundust, suurepäraseid haridus- ja filmiprogramme ning kõrgetasemelist kataloogi.
Auhinna pälvis Mikkeli muuseumi, Ajaloomuuseumi ja Pekka Erelti erakogul põhinev ühisnäitus „Kadunud aegade aarded. Egiptuse, Kreeka, Vana-Ida ja Kolumbuse-eelsete Ameerika kultuuride muistised Eesti muuseumides ja erakogudes“ (07.02.2009–31.01.2010 Mikkeli muuseumis). Näitus sai preemia muuseumide ja erakogu omaniku uudse koostöö ning haridusprogrammi ettevalmistamise eest. Koolide õppekaval põhinev programm valmis koostöös ajalooõpetajaga.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Eesti Kunstnike Liidu ja Tallinna linna poolt antav preemia omistati Adamson-Ericu muuseumi direktorite Ülle Kruusile ja kuraator-koguhoidjale Kersti Kollile muuseumi profiiliga huvitavalt lõimuva ja põhjaliku näitusetegevuse eest, millega kaasneb heatasemeline kirjastustegevus ja tulemuslik töö publikuga.
Aasta parima näituseprojekti auhinna pälvis Adamson-Ericu muuseum näituse „Iluraam – raami ilu” (08.03.2008–08.06.2008), eest. Koostajad: Sirje Säär (EKMi raami konservaator-restauraator); Alar Nurkse (EKMi maali konservaator-restauraator) ja Ülle Kruus (Adamson-Ericu muuseumi direktor).
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
Tänukiri omistati Eesti Kunstimuuseumile noortele suunatud haridusprogrammide väljatöötamise ja kunstiprojektide läbiviimise eest. Samuti tingimuste loomise eest kunstialaste teadmiste ja oskuste omandamiseks mitteformaalse õppe keskkonnas.
Kumu kunstimuuseum pärjati Euroopa Muuseumifoorumi poolt välja antava tiitliga “Euroopa aasta muuseum 2008”. Auhinnale kandideerisid 140 muuseumi 20 riigist. Lisaks muuseumihoone, näituse- ja koolitustegevuse ning muuseumijuhtimise hindamisele tunnustati ka Eesti kui väikeriigi võimet rajada keerulisel üleminekuperioodil niivõrd esinduslik muuseum. Varasemate Euroopa aasta muuseumi laureaatide hulka kuuluvad näiteks Victoria ja Alberti muuseum Londonis, Guggenheimi muuseum Bilbaos jpt.
Euroopa aasta muuseum (ingl. European Museum of the Year Award) on auhind, mida annab igal aastal välja Euroopa Nõukogu moodustatud Euroopa Muuseumifoorum (ingl. k. European Museum Forum).
Auhind omistati Adamson-Ericu Muuseumi, Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ning Rahvusooper Estonia koostöös sündinud näituse „Kavandist kostüümini. Rahvusooper Estonia 100″ (Annika otsi palun kuup) eest (link). Esile tõsteti teatraalset lavastust ning huvitavaid ja näituse teemat hästi avavaid töötubasid ning vestlusõhtuid. Kuraatorid: teatrikunstnik Kustav-Agu Püüman, teatriteadlane Seidi Raid ja Adamson-Ericu muuseumi direktor Ülle Kruus.
Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.
European Copper in Architecture Campaign tunnustas Eesti Kunstimuuseumi uut hoonet, Kumu kunstimuuseumi, märkides ära selle huvitava materjalikasutuse ning elegantse üldkujunduse.
Chicago arhitektuuri- ja disainimuuseum Chicago Atheneum valis Kumu kunstimuuseumi 2007. aasta parima uue üleilmse arhitektuuri eest auhinnatud ehitiste hulka.
2006. aasta kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiate saajate hulgas olid Kumu kunstimuuseumi kuraator Tiina Abel ning Kumu hariduskeskus.
Eesti Hotellide ja restoranide Liidu auhind „Aasta parim 2006“
Auhinna vääriliseks tunnistati Eesti Kunstimuuseum uue peahoone – Kumu – valmimise ja avamise eest.
Auhind anti Kumu kunstimuuseumile sõbraliku keskkonna pakkumise eest liikumisraskustega inimestele.
Tallinna Linnavalitsus pärjas Kumu kunstimuuseumi “Põhjamaise valguspärli” auhinnaga Kumu hoone valguslahenduse eest.
UNICEF tunnustas Eesti Kunstimuuseumi laste heaks tehtud töö eest “Sinilinnu” aastapreemiaga.
Eesti Turvaettevõtete Liit tunnustas aastal 2006 vastavatud Kumu kunstimuuseumi uue hoone turvalahendust.
Aasta Betoonehitise auhinna eriauhinna ehitajale pälvis AS Merko Ehitus Kumu hoone ehituse eest.
Aukiri omistati Adamson-Ericu muuseumi direktorile Ülle Kruusile Läti visuaalkultuuri tutvustamise eest Eestis.