Otsing

Avaldatud 03.04.2025 | 14.04

Eesti Kunstimuuseumi kirjastuselt on ilmunud raamat Portugali keraamiliste plaatide azulejo’de ajaloost

""
Raamat annab ülevaate azulejo’de viiesaja aasta pikkusest ajaloost. Foto: Helen Melesk

Raamat kaasneb näitusega „Azulejos. Portugali pärlid“ Adamson-Ericu muuseumis (04.04.–07.09.2025) ning tutvustab Portugali keraamiliste plaatide azulejo’de rikkalikku ajalugu ja kunstilist mitmekesisust. Näitus on korraldatud Eesti Kunstimuuseumi ja Portugali Rahvusliku Azulejo’de Muuseumi (Museu Nacional do Azulejo) koostöös.

Portugali keraamiliste plaatide ehk azulejo’de traditsioon on maailmas ainulaadne. Portugal on tuntud azulejo’dega kaunistatud linnade poolest, aga see nähtus ei sündinud üleöö. Seinte azulejo’dega katmise komme hakkas Portugalis levima 16. sajandi alguses ning oli tugevalt mõjutatud Hispaania ja islami kunstitraditsioonidest. Esialgu kaunistati keraamiliste plaatidega peamiselt interjööre ja neid sai endale lubada vaid jõukam ühiskonnakiht. 19. sajandil jõudsid azulejo’d ka majade fassaadidele, kaitstes neid niiskuse ja ilmastikuolude eest ning muutes Portugali linnad väga omanäoliseks. 20. sajandi alguses mõjutas azulejo’de disaini ühest küljest moodne juugendstiil, teisalt hakati plaatidel traditsioonilisemas historitsistlikus stiilis kujutama Portugali ajaloolisi sündmusi. Pärast monarhia lõppu ja Esimest maailmasõda azulejo’de tootmine vähenes, kuid Teisele maailmasõjale järgnes uus õitseng. Ka 21. sajandil on azulejo’de loomise ja kasutamise traditsioon elujõuline. Tänapäeval leidub neid keraamilisi plaate kõikjal ning selle kunstiliigi uuendamisele on pühendunud uus põlvkond kunstnikke, arhitekte ja disainereid, kes hindavad seda jätkuvalt kõrgelt ning peavad azulejo’sid Portugali kultuuri lahutamatuks osaks.

Raamat annab ülevaate azulejo’de viiesaja aasta pikkusest ajaloost ja nende kasutamisest seinakattena mitmesugustel hoonetel ja rajatistel: kirikutest, kloostritest ja paleedest jõudsid need aja möödudes elamute fassaadidele, raudtee- ja metroojaamadesse, aedadesse ja parkidesse, viaduktidele ja lennujaamadesse. Värvikirevad plaadid jutustavad kaasahaaravalt ajaloost, religioonist ja inimeste igapäevaelust, viies vaataja põnevale rännakule eri ajastutesse.

Raamatu koostajad on Karin Vicente ja Renita Raudsepp Eesti Kunstimuuseumist, teksti on kirjutanud Alexandre Nobre Pais, João Pedro Monteiro ja Rosário Salema de Carvalho Portugali Rahvuslikust Azulejo’de Muuseumist. Raamatu on kujundanud Kätlin Tischler-Süld.

Raamatut saab soetada Adamson-Ericu muuseumi ja teiste Eesti Kunstimuuseumi filiaalide poodidest ning e-poest.