Eha Komissarov pälvis Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia
Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on Kumu kunstimuuseumi programmijuht-kuraatori Eha Komissarovi pikaaegset tööd ja tegevust kunstiväljal raske ülehinnata ning see ei vaja kindlasti kunstipublikule laiemat tutvustamist.
„Lisaks kuraatoritööle Kumus on Eha Komissarov aastakümneid kaasa löönud erinevate kunstielu tähtsündmuste korraldamisel, millega on ta andnud suure panuse sellesse, kuidas me oleme harjunud kunsti nägema ja mida kunstina mõistma,“ rääkis Oja Tallinna linnameedia vahendusel.
Tallinna linnavalitsus otsustas anda tänavuse aasta Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia Eha Komissarovile oma 19. aprilli istungil. Pealinn on tunnustanud tallinlastest teenekaid kultuuritegelasi juba aastast 2008, et esile tõsta ja tänada inimesi, kes on andnud oma loomingulise tegevusega olulise panuse meie kultuuriellu.
Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia suurus on 4430 eurot. Preemia ja sellega kaasnev tunnistus antakse tänavusele laureaadile üle Tallinna päeval, 15. mail Estonia kontserdisaalis.
Eha Komissarov on tunnustatud kunstiteadlane ja Eesti kunstimuuseumi programmijuht-kuraator. Komissarov oli murranguajal üks esimesi, kes hakkas suhestuma uue, avatud, lääneliku kunstimaailmaga ning importima probleemipüstitusi, kunstivorme ja kõige nüüdisaegsemaid tehnilisi lahendusi, aga näiteks ka turundusmõtet. Koostöös toonase Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse kollektiiviga, eesotsas Sirje Helmega, aitas ta kaasa Eesti kunstnike rahvusvahelisele tähelennule. Kultuurkapitali taastamisel kuulus ta aastatel 1994-1997 esimesse kunsti sihtkapitali nõukogusse ja aitas luua osalt praeguseni kehtivaid rahastuspõhimõtteid. Pärast Kumu kunstimuuseumi valmimist 2006. aastal asus Komissarov sinna tööle kuraatoriprogrammijuhina. Umbes viiendiku üle kahesajast Kumu kunstimuuseumi näitusest on kureerinud just Komissarov. Tema portfooliosse kuuluvad mahukad püsiekspositsioonid, ülevaatenäitused ja kaasaegse kunsti projektid.
Komissarov on kureerinud eesti kunsti tutvustavaid näitusi ka Soomes, Rootsis, Prantsusmaal, Venemaal, Poolas, Sloveenias ja mujal. Ta viimased suured välisnäitused olid „Ekraani arheoloogia. Eesti näide“ Bozari Kaunite Kunstide Keskuses Brüsselis (2017) ja „Piiride poeetika“ Tretjakovi galeriis Moskvas (2018-2019).