Ilmunud on Eesti Kunstimuuseumi Toimetiste uus number
Ilmunud on Eesti Kunstimuuseumi Toimetiste uus number „Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas 1880–1930“. Käesolev number põhineb Kumu kunstimuuseumis toimunud rahvusvahelise konverentsi „Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas 1880–1930“ (31.01.–02.02.2019) tõstatunud teemadel. Kogumikus on avaldatud seitsme konverentsi esineja ettekannetest välja kasvanud käsitlused.
Antud konverentsi ning kogumiku koostamise tõukejõuks oli läti, leedu ja eesti 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse keskseid kunstnikke koondanud näitus „Âmes sauvages. Le symbolisme dans les pays baltes“ („Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“) 2018. aasta kevadel ja suvel Pariisis Orsay muuseumis. Sarnases koosseisus näitust eksponeeriti seejärel ka Kumu kunstimuuseumis ning 2020. aastal Leedu Kunstimuuseumis ja Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis. Koostöös prantsuse kuraatori Rodolphe Rapettiga valminud näitus mainekas Pariisi muuseumis lennutas Baltikumi kunstiklassikud esimest korda rahvusvahelise publiku ning tähelepanu fookusesse. Balti kunstnike loomingu tutvustamine laiemale Lääne-Euroopa publikule oli tähtsaks sammuks, kinnistamaks nende kuulumist Euroopa sümbolismi voolusängi. Samal ajal tõi näitus selgelt esile Balti kunstnike päritolust ja keskkonnast tulenevad iseärasused ning individuaalsed omadused.
Liis Pählapuu koostatud kogumik avab sümbolistliku kunsti kujunemise ilminguid kaardistades need Skandinaavia ja Baltimaade tärkava rahvusliku eneseteadvuse kontekstis ja tuues esile, kuidas 19.–20. sajandi vahetusel kujunenud visuaalkultuuri müüdid piiravad endiselt sel perioodil loodud teoste sügavamate tähendustasandite tõlgendamist.
Ajakiri on müügil Eesti Kunstimuuseumi poodides ja e-poes.