Ilmunud on Eesti Kunstimuuseumi Toimetiste uus number „Naiskunstnikud Balti- ja Põhjamaade muuseumides“
Ajakirja number toetub Kumu kunstimuuseumi rahvusvahelisele konverentsile „Naiskunstnikud Balti- ja Põhjamaade muuseumides“ (05.‒06.03.2020), mis saatis Kumus toimunud näitust „Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis“ (19.12.2019–26.04.2020).
Kui näitus „Eneseloomine“ esitas kõrvuti Eesti ja Soome (sealhulgas baltisaksa ning soomerootsi) naiskunstnike loomingut ning asetas rõhu regionaalsele, mitte rahvuslikule kunstiajaloole, laiendas konverents oma fookuse kõigile Balti- ja Põhjamaadele. Konverentsi eesmärk oli kõnelda sellest, kuidas muuseum osaleb diskussioonis naiskunstnike teemal, milline on muuseumi keskkonna spetsiifika, tema võimalused, piirid ja vastutus.
Ajalooliste naiskunstnikega tegeledes selgub sageli, et nad pole mitte ainuüksi eksisteerinud, vaid on olnud mõnigi kord omas ajas aktsepteeritud, isegi edukad. Nii pole need sugugi ainult kunagised ajaloolised tingimused, mis on naiskunstnikud kõrvale surunud, vaid sageli veel enamgi hilisem kunstiajalookirjutuse narratiiv, mis on tõelise, suveräänse ja geniaalse loojana esile tõstnud eelkõige meeskunstnikku. Naiskunstnike loomingu uurimine paneb kahtluse alla kunstiajaloo kui geeniuste ja šedöövrite paraadi ning peegeldub omakorda tagasi meeskunstnikele, kelle hulgas leidub samuti palju neid, kes on kõrvale jäänud teatud ühiskondlike mehhanismide või hoiakute tõttu. Naiskunstnike esiletoomine ei lahenda ainuüksi kunstiajaloo „naisküsimust“, vaid vaatab kogu seda ajalugu kriitilise pilguga.
Numbri „Naiskunstnikud Balti- ja Põhjamaade muuseumides“ koostaja ja toimetaja on Anu Allas (Eesti Kunstiakadeemia). Tekstide autorid on Ulla Angkjær Jørgensen, Agnė Narušytė, Baiba Vanaga, Linda Hinners, Jana Kukaine, Ingrid Ruudi, Katrin Kivimaa, Joanna Hoffmann, Julia Polujanenkova, Kadi Polli, Kristiina Tiideberg.
Numbri täpsema tutvustuse leiate siit.
Toimetised on müügil Eesti Kunstimuuseumi muuseumipoodides ja e-poes.