fbpx

Otsing

Avaldatud 12.09.2022 | 09.01

Kadrioru kunstimuuseumis näeb kuulsate saksa kunstnike teoseid

Franz ja Johannes Riepenhausen. Victoria. 1810. Kriidijoonistus. Tartu Ülikooli raamatukogu

Alates 17. septembrist saab Kadrioru kunstimuuseumis vaadata näitust, mis tutvustab ühe baltisaksa tuntuima metseeni kunstikogu, tema 1810. aasta reisi Rooma ja suhteid sealsete kunstnikega.

Kadrioru kunstimuuseumi ja Kasseli Wilhelmshöhe lossi koostöönäitus „Rooma 1810. Balti metseeni von Blanckenhageni kunstiostud“ esitleb üht kõige silmapaistvamat 19. sajandi alguse kunsti kogu Baltimaades. Selle omanik oli rikas riialane Wilhelm von Blanckenhagen (1761–1840). Aasta 1810 veetis ta koos perega Roomas, kus tema suurejoonelised peod, laialdased tutvused ja kunstimetseenlus leidsid kajastust isegi rahvusvahelises seltskonnakroonikas. Blanckenhagenite Rooma-reis on üks säravaimaid näiteid baltisakslaste tollastest grand tour’idest Euroopas. Näitus vaatleb Blanckenhageni arvukaid kunstioste ja läbikäimist Rooma rahvusvahelise loojaskonnaga ning heidab ühtlasi valgust baltisaksa kultuuriloole, tollasele Lääne-Euroopa kunstielule ning metseenide ja kunstnikkonna suhtlusele.

Blanckenhageni kaudu jõudis omal ajal Liivimaale Jakob Philipp Hackerti, Joseph Anton Kochi, Gottlieb Schicki, vendade Riepenhausenite ja teiste nimekate saksa kunstnike looming. Sünnilinn Riia sai temalt juubelikingituseks monumendi kavandi skulptor Bertel Thorvaldsenilt. Maalide ja joonistuste kõrval ei puudunud tema kogust ka trükigraafika: renessansiteoste reproduktsioonid ning Itaalia ja Rooma vaated.

Näituse kuraatori Kadi Polli sõnul täidab näitus lünki kohalikus kultuuriloos ning on samal ajal haruldane võimalus Eestis näha tähtsaimate saksa natsareenlaste originaalteoseid. „Omaette õpetlik on jälgida ka tolle aja metseenide tihedat suhtlust kunstnikkonnaga ja mõelda tehtud ostude tohutult kasvanud väärtusele, mis rõhutab kaasaegse kunsti kogumise perspektiivikust,“ lisas kuraator.

Wilhelm von Blanckenhageni kunstikogu lagunes siiski juba tema eluajal. 1820. aastal omandas kollektsiooni paremad palad – mitu maali, suured joonistused ja hulga graafikat –Tartu Ülikool. Tartus vajus teoste seos Blanckenhageni isiku ja tema Rooma-reisiga aga kiiresti unustusse, lisaks viidi ülikooli maalikogu Esimese maailmasõja ajal Voroneži, kuhu see on jäänud tänaseni.

2019. aasta kevadel ostis Hessen Kasseli muuseum Saksamaal Wilhelm von Blanckehageni uhke mälestusalbumi 1810. aastal Roomas elanud kunstnikelt kogutud joonistustega. Albumi tutvustamiseks ilmus raamat ja Wilhelmshöhe lossis Kasselis korraldati näitus „Kohtumispaik Rooma 1810 – ühe kunstialbumi lugu“ (30. oktoober 2021 – 30. jaanuar 2022), millest kasvas välja ka Kadrioru näitus. See toob Eestisse Blanckenhageni värskelt tähelepanu alla tõusnud albumi, kuid samuti saab näha tema teisi Roomas tehtud oste, mis on praegu Tartu Ülikooli kogudes.

Kuraatorid: Christiane Lukatis (Kassel), Kadi Polli (Tallinn)