Kumu näitus “Kunst antropotseeni ajastul” pälvis 2023. aasta parima näituse auhinna
Pärnu kontserdimajas 2. veebruaril toimunud Eesti muuseumide aastaauhindade galal pälvis 2023. aasta parima näituse Muuseumiroti tiitli Kumu kunstimuuseumi näitus “Kunst antropotseeni ajastul”.
Mullu maist oktoobrini avatud seni suurim kunsti ja keskkonna suhteid vaadelnud näitus Eestis uuris kunsti võimalusi keskkonnakriisi ajajärgul. Kuraator Linda Kaljundi sõnul on iga näitus ning eriti selline suur ja eksperimentaalne näitus nagu “Kunst antropotseeni ajastul” kollektiivne looming: „Sellesse on panustanud suur hulk suurepäraseid inimesi kuraatoritest ja kujundajatest koguhoidjate ja näitusetiimi ning publiku- ja haridusprogrammide koostajate ja läbiviijateni – Muuseumirott on nende kõigi auhind!“
Kaljundi tõi eraldi välja näituse idee algataja Eha Komissarovi rolli, kes rõhutas, et kui seda näitust üldse teha, siis teha seda ambitsioonikalt. „Olles praegu Ameerikas ja nähes, kuidas ka suured maailmakuulsad muuseumid alles otsivad viise keskkonna ja kestlikkusega tegelemisel, oskan eemalt veel rohkemgi hinnata mitte ainult antropotseeni näituse ja Eesti Kunstimuuseumi roherühma, vaid ka Eesti muuseumimaastiku kui terviku senist panust ja häid võimalusi kestlike praktikate arendamisel. Väikesel on sageli kergem suuri muutusi ellu viia! Eriline aitäh nende muutuste eestvedamise eest Karin Vicentele!“ ütles Kaljundi.
Kumu kunstimuuseumi direktori Kadi Polli sõnul on Kumu näituse „Kunst antropotseeni ajastul“ mulluseks aasta näituseks pärjamine suur tunnustus. „See näitab, et näitus tegi tavapärasest palju enamat: oli oluline, puudutas ja muutis maailma ka näitusesaali piiridest väljapool ning avaldas mõju muuseumiväljale laiemalt,“ märkis Polli. Näitus kutsus kokku keskkonna- ja kunstiajaloolased, kunstnikud ja arhitektid ning uuris koos nendega läbi keskkonnateemadega seonduva pildipärandit Eesti muuseumide kogudes. Sellest sündis ka mitmeid uusi, spetsiaalselt Kumu kunstimuuseumi näituseks valminud kunstiteoseid. „Ent Kumus, Eesti Kunstimuuseumis ja kogu Eesti muuseumimaastikul algatas näitus ka keskkonnamõju kaardistamise ja oma kestliku toimimise, sealhulgas kestliku näituseloome põhimõtete sõnastamise. 2022. aastal pälvis Kumu esimese muuseumina Eestis rohelise muuseumi sertifikaadi. 2023. aastal valmis näituse „Kunst antropotseeni ajastul“ näitel kõigile kohalikele muuseumile teedrajav kestliku näituse mudel,“ tõi Polli välja näituse laiema mõju.
Aasta näituse Muuseumirotile olid nomineeritud lisaks Eesti Rahva Muuseumi näitus “Õige keha, vale keha?” ja Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi näitus “Ain Toim. Insenerikunst”.
Näituse meeskond
Kuraatorid: Linda Kaljundi, Eha Komissarov, Ulrike Plath, Bart Pushaw, Tiiu Saadoja
Roheliste praktikate kuraator: Karin Vicente
Näituse kujundus: LLRRLLRR (Laura Linsi, Roland Reemaa)
Graafiline disain: Maria Muuk
Koordinaator: Triin Tulgiste-Toss
Näituse korraldaja: Aleksander Meresaar
Näituse töörühm: Isabel Aaso-Zahradnikova, Richard Adang, Andres Amos, Kaarel Eelma, Pärtel Eelma, Siim Hiis, Darja Jefimova, Liisa Kaljula, Juta Kivimäe, Maris Klaas, Kaie Kukk, Kaja Kährik, Tambet Kütt, Uku Langebraun, Liina Lepik, Ahti Lill, Tõnis Medri, Alar Nurkse, Margit Pajupuu, Kristina Papstel, Kaisa-Piia Pedajas, Johann Põldra, Renita Raudsepp, Brigita Reinert, Agathe Marie Sarap, Mati Schönberg, Sirje Säär, Laura Tahk, Elnara Taidre, Allan Talu, Eva Tammekivi, Kail Timusk, tõlkebüroo Avatar, Uve Untera, Tõnu Uusküla, Hendrik Vahter, Ave Vellesalu, Raivo Väliste, Jelena Yurieva
Näituse tekstide autorid: Liisa Kaljula, Linda Kaljundi, Eha Komissarov, Ulrike Plath, Bart Pushaw, Ingrid Ruudi, Tiiu Saadoja, Elnara Taidre, Eda Tuulberg