Kumu püsiekspositsioon pälvis kultuuri riikliku aastapreemia
Kumu direktori Kadi Polli ja ajaloolase Linda Kaljundi kureeritud Kumu püsiekpositsioon “Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700 – 1945” pälvis kultuuri riikliku aastapreemia.
Valitsus kinnitas neljapäeval, 10. veebruaril riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid. 23. veebruaril antakse Teaduste Akadeemias üle kolm elutööauhinda, aastapreemiatega tunnustatakse viit inimest või meeskonda, kelle tegemised 2021. aasta kultuurielu tugevalt mõjutasid. Aastapreemia suurus on 9600 eurot, loomingulise kollektiivi puhul läheb preemiasumma jagamisele. Ühe elutööpreemiatest pälvis kunstiteadlane prof.emer. Jaak Kangilaski, kes kuulub ka Eesti Kunstimuuseumi nõukogusse.
Kumu kunstimuuseumi püsinäitus avati 2021. aasta veebruaris ning see keskendub siinsele vanemale kunstile Eesti mitmerahvuselise ajaloo taustal, kus põimuvad baltisaksa, vene ja eesti traditsioonid. Fookuses on kunsti roll ühiskonnas ning selle mõju eri kogukondade enesekuvandile.
Näitusel tõusevad omaette teemadena esile baltisaksa ja eesti visuaalkultuuri seosed, piltide tähendus noores Eesti rahvusriigis, unistused moodsast elust, naiskunstnike hääl, vaikiva ajastu ja sõjaaja kunst ning kohalike identiteedimaastike kujunemise lugu. Kõrge kunsti kõrval uuritakse harrastajate, hariduse, tarbegraafika ja disaini mõju visuaalsele identiteediloomele. Uusi vaatenurki kunstiajaloole pakuvad projektiruumid ja kaasaegsete kunstnike sekkumised näitusel.
Loe püsinäituse kohta lähemalt siin.