Niguliste muuseum alustab vaimse tervise teemalise muuseumitunniga
Et vaimse tervise teema on ühiskonnas ja ka noorte ja laste seas üha aktuaalsem, on Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseum alustanud koostööd Peaasi MTÜ-ga ning loonud vaimse tervise teemalise muuseumitunni. Muuseumitund on seotud Niguliste muuseumis hetkel avatud näitusega „Meeletu Dymphna järele“ ning spetsiaalsed tunnid toimuvad 26. novembrini.
Koroonakriisi, koduõppe, sotsiaalse distantseerituse ja noorte vaimse tervise kehvenemise valguses on väga oluline, et ka noored õpiksid mõistma selle teema tõsidust ja õpiksid märkama abivajajat ning vajadusel aitama. Esmaspäeval, 20. septembril 2021 kell 16.00 kutsub Niguliste muuseum pedagooge veebinarile, kus tutvustatakse silmapaistvat näitust „Meeletu Dymphna järele“ ja räägitakse lähemalt gümnaasiuminoortele suunatud Niguliste muuseumi haridusprogrammist, kus uuritakse vaimse tervise ja stigmatiseerimise teemat keskaegse kunsti toel.
Veebinaril teeb näitusest ülevaate Niguliste muuseumi programmijuht-kuraator Merike Kurisoo. Muuseumi haridustöö kuraatorid Keidi Kaitsa-Pihlamägi ja Mia Maria Rohumaa tutvustavad gümnaasiumile suunatud muuseumitundi „Kuidas aidata sõpra“, mis lõimib kunstiajaloo ja psühholoogia õpiväljundeid. Näituse kangelannalt, Püha Dymphnalt, on sadade aastate jooksul palutud abi vaimse tervise murede korral. Dymphna loost inspireerituna uuritakse muuseumitunnis, kuidas on vaimsete probleemidega tegelemine ajas muutunud, kuidas märgata abi vajavat sõpra ning kuidas keerukatel ja tundlikel teemadel rääkida.
Tasuta tunniajane veebinar toimub Microsoft Teamsi keskkonnas. Kõigile registreerunud õpetajatele saadetakse veebikoolitusega liitumise info ja juhised e-posti teel. Üritusel osalemiseks tuleb end registreerida hiljemalt 16. septembril.
Näitus toob vaatajateni Püha Dymphna altariretaabli, mille maalis umbes 1505. aastal Goossen Van der Weyden. See esitleb märterpühaku Dymphna traagilist elu- ja kannatuslugu, tema tänapäeva ulatuvat pärandit ning näituse keskmes oleva hiliskeskaegse Madalmaade kunstiteose ajalugu ja tehnilisi uuringuid. Näitus pöörab tähelepanu ka laiematele, ühiskondlikult olulistele küsimustele vaimsest tervisest ja naiste õigustest. Näitus jõudis Eestisse koostöös The Phoebus Foundationiga, mis on üks olulisemaid ja suurimaid Belgia kunsti erakogusid maailmas.
Registreeri veebinarile siin.