Niguliste muuseumi kuraator Kerttu Palginõmm sai doktorikraadi
10. detsembril kaitses Niguliste muuseumi kuraator-koguhoidja doktoritöö ajaloo erialal hindega „summa cum laude“ Tartu Ülikoolis ja Dortmundi Tehnikaülikoolis. Doktoritöö kannab pealkirja “Pracht und Luxus zwischen Brügge und Reval: Retabel des Marienaltares der Bruderschaft der Revaler Schwarzenhäupter des Meisters der Legende der Hl. Lucia” (“Hiilgus ja luksus Brugges ja Tallinnas: Püha Lucia legendi meistri Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaabel”). Töö juhendajateks olid Tartu Ülikooli professor Anti Selart ja Dortmundi Tehnikaülikooli professor Barbara Welzel, oponentideks Tallinna Ülikooli vanemteadur dr. Anu Mänd ja Hamburgi Ülikooli professor dr. Iris Wenderholm.
Doktoritöö keskendub Niguliste muuseumi ühele tähtteosele, Mustpeade vennaskonna Maarja altari retaablile, mis jõudis Tallinna arvatavasti 1493. aastal. Teose tellisid dominiiklaste Katariina kirikule kaupmeesteühendused nagu Suurgild ja Mustpeade vennaskond. Teos paistab silma luksusesemete kujutamise erakordse rohkuse poolest. Nende seas on kallid siid-, samet- ja kuldkangad, orientaalne vaip, verdüür, lüsterkeraamika, manuskriptid, raudrüüd ja kullassepateosed. Retaabli avamisel luksuse aste järjest kasvab, alates tagasihoidlikutest esemetest, lõpetades väga kallihinnalistega. Sellisena sobis teos materiaalse kultuuri uurimiseks iseäranis hästi ning seda võib pidada isegi Madalmaade maalikunsti omamoodi võtmeteoseks. Esemete süvauurimine (dateerimine, geograafiline ja terminoloogiline paigutamine) võimaldas vastuse leida enamikule Tallinna retaablit puudutavatele olulistele küsimustele, nagu maalikunstniku, tellija ja nõuandjate ajendid ja taotlused, mida antud allikate ja meetoditega oli võimalik uurida. Strateegiliselt käiku lastud luksusesemete kaudu jõustas maalikunstnik oma tellijaid ja saatis neist sõnumi kui tohutute ressursside valdajatest.
Kerttu Palginõmme sõnutsi valmistab doktoritöö ette tulevast uurimis- ja konserveerimisprojekti Eesti Kunstimuuseumis: “Luksusesemete kontekstualiseerimisel põhinev uurimus loob põhjaliku vundamendi edasistele täiendavatele tehnoloogilistele uuringutele. Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseum planeerib mitmeaastast uurimisprojekti, mis on pühendatud Püha Lucia legendi meistri Tallinna retaablile. Projekt keskendub kunstitehnoloogilistele uuringutele, nagu pigmendianalüüsid, röntgenograafilised ja lähi-infrapunafotograafia uuringud ning UV-fluorestsentsuuringud. Analüüside tulemustest lähtudes on võimalik mitut dissertatsioonis esitatud teesi kontrollida ja edasi sünteesida.“
Doktoritöö kaitsmisele eelneval päeval tehtud intervjuud Klassikaraadios saab kuulata siit, intervjuud ERR-i portaalis siit. Doktoritööga saab tutvuda Tartu Ülikooli DSpace’i keskkonnas.