Otsing

Avaldatud 02.05.2025 | 11.20

Niguliste muuseumis alustab „Surmatantsust“ inspireeritud tantsusari „Elutantsud igavikule“

""
Maria Solei Järvet ja Juulius Vaiksoo. Foto: Mia Tohver

Koreograaf-lavastaja Teet Kase eestvedamisel algab Niguliste muuseumis sellest kevadest tantsusündmuste sari, mille käigus avavad tantsukunstnikud oma nägemust Lübecki meistri Bernt Notke töökojas 15. sajandi lõpul maalitud Tallinna surmatantsust ning mõtestavad tantsuliselt elu ajalikkust ja surmakultuuri. Sarja avasündmus toimub Niguliste Antoniuse kabelis 6. mail. Esimestes etendustes astuvad üles Maria Solei Järvet ja Juulius Vaiksoo. Lavakujunduse autor on arhitekt Ülar Mark.

Elu kaduvust ja surma kõikvõimsust rõhutav „Surmatants“ on rahvusvaheliselt tuntuim kunstiteos Eestis, kõnetades vahetult ka tänapäeva vaatajat. „Tantsusari „Elutantsud igavikule“ annab mõtteliselt edasi maali keskse motiivi, surmatantsu sisu. Surm on elu lahutamatu osa, kuid see ei pea olema lõpp, vaid võib olla uue teekonna algus. Oleme kõik surma ees võrdsed ja tantsule võib ta kutsuda igaüht, aga see on vaid suurema rännaku osa. Lavastus kutsub mõtlema aja, elu tsüklilisuse ja üksikindiviidi enesetähtsuse üle, põimides omavahel visuaalset, helilist ja tantsulist maailma,“ tutvustas sarja esimestes etendustes tantsiv Maria Solei Järvet.

Niguliste muuseumi inspireeriv atmosfäär on samuti üks lavastuse osaline. Peale maali kohalolu võimendab kogemust ajaloo puudutus kõrgete võlvide all ja mälestustest „hingavate“ seinte vahel. Nii on vaataja justkui samaaegselt olevikus ja ajatu ruumi keskel ning tunneb end kuuluvat suuremasse tervikusse.

Tantsusarja „Elutantsud igavikule“ etendused toimuvad 6., 13., 20., 28. mail ning 2. ja 3. juunil. Kõik etendused algavad kell 19. Piletid on müügil Piletilevis.

Maria Solei Järvet on rahvusvaheliselt tegutsev tantsija ja koreograaf. Ta on lõpetanud Kopenhaageni Kaasaegse Tantsu Kooli tantsukunsti eriala. Hetkel tegutseb ta nii Eestis kui ka välismaal, tehes koostööd rahvusvaheliste koreograafide, kollektiivide ja institutsioonidega. Sel kevadel esietendus Sõltumata Tantsu Laval tema soololavastus „STRATA“.

Juulius Vaiksoo on Eestist pärit tantsija, kes lõpetas äsja Islandi Kunstiülikooli kaasaegse tantsu eriala. Nüüd tegutseb ta aktiivselt nii eesti kui ka islandi etenduskunstimaastikel – peamiselt tantsijana, aga ka tantsualaste ürituste läbiviijana.

Teet Kask on tunnustatud lavastaja, koreograaf, külalisprofessor, mentor ja kuraator. Ta on töötanud balletiartistina Rahvusooperis Estonia, Stockholmi Kuninglikus Ooperis ja Norra Rahvusooperis. Juhtgrupi liikme ja loovjuhina on Kask tegutsenud MUBAs, praegu on ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias külalisprofessor. Teet Kask on olnud lavastaja-koreograaf enam kui 60 projektis nii Eestis kui ka välismaal.