fbpx

Otsing

Avaldatud 06.10.2023 | 10.49

Niguliste muuseumis toimub seminar hiliskeskaegse Rootsi kunstikontaktidest

""
Bernt Notke töökoda. Püha Jüri ja lohe skulptuurigrupp. Storkyrkan, Stockholm

Niguliste muuseumi korraldataval seminaril  „Kunstikontaktid hiliskeskaegses Rootsis“ esitlevad Rootsi kunstiajaloolased uusi uurimusi Rootsi keskaegsest kunstist.

19. oktoobril toimuval seminaril esinevad Uppsala ülikooli kunstiajaloo kaasprofessor ja Upplandi muuseumi (Upplandsmuseet) teadur Herman Bengtsson ja Rootsi Riiklike Ajaloomuuseumite (Statens Historiska Museer) keskaja ja kirikukunsti peakuraator Pia Bengtsson Melin.

Herman Bengtsson tutvustab oma 2022. aastal monograafias „Riddaren och draken: en rekonstruerad historia“ („Rüütel ja lohe. Rekonstrueeritud ajalugu“) ilmunud kõige uuemat käsitlust Stockholmi Storkyrkanis asuvast Bernt Notke töökojale omistatud püha Jüri ja lohe skulptuurigrupist. Pia Bengtsson Melin vaatleb oma ettekandes seni kunstiajalookirjutuses vähem tähelepanu saanud Västra Edi suurejoonelist altariretaablit (1526). Retaabel on nii stiili kui ka ikonograafia poolest põnev segu keskajast ja renessansist ning siiani ei ole päris selge, kus see on valmistatud.

Niguliste muuseumi programmijuht-kuraatori Merike Kurisoo sõnul on Eesti ja Rootsi ajaloo- ja kultuurisidemed sajandite vanused. „Juba keskajal kuulusime me koos ühtsesse Läänemerd siduvasse hansaruumi, mida ühendasid ka kunst ja kunstnikud. Samuti seob Eestit ja Rootsit ühine kunstiajaloo uurimise ja õpetamise ajalugu: Tartu Ülikooli esimesed kunstiajaloo professorid 1920.-1930. aastatel olid rootslased Helge Kjellin ja Sten Karling. Viimase õpilaseks Tartus oli eestlane Armin Tuulse, kellest sai Karlingi järel Stockholmi Ülikooli kunstiajaloo professor. Nende mõlema üliõpilased on olnud õpetajateks täna tegutsevatele Rootsi kunstiajaloolastele, sealhulgas Niguliste seminaril esinejatele,“ tutvustab Kurisoo.

Näituse „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ kuraator Kurisoo lisab, et Niguliste muuseumis toimuval seminaril on kuulajatel erakordne võimalus kohtuda koduses Tallinnas kahe tuntud Rootsi kunstiajaloolase viimaste aastate uurimustega: „Herman Bengtsson räägib oma äsjailmunud raamatu peategelaseks olevast Bernt Notke töökojast pärinevast Stockholmi Püha Jüri grupist. Notke erakordne ja monumentaalne looming seob eestlasi ja rootslasi tänaseni, ka Tallinnas on kaks tema töökoja teost – Niguliste „Surmatants“ ja Püha Vaimu kiriku retaabel. Pia Bengtssoni Melini toob vaatajate ette põneva teose, mis avab laiemalt Läänemere piirkonna kunstisuhete ja -loomise küsimusi.“

19. oktoobril kell 15 algav seminar toimub näituse „Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes“ raames. Seminarile on oodatud kõik kunsti- ja ajaloosõbrad, osalemine muuseumipiletiga.

Seminar „Kunstikontaktid hiliskeskaegses Rootsis“ eelneb 2.-3. novembril Niguliste muuseumis toimuvale konverentsile „Michel Sittow Põhjas? Kunstikontaktid hiliskeskaegses Läänemere piirkonnas“.