fbpx

Otsing

Avaldatud 07.05.2020 | 14.36

Niguliste „Surmatantsu“ lugu jõudis tuntud näitlejate esituses veebi

Lübecki meister Bernt Notke. Surmatants. 15. saj lõpp.
Surmatants. Lübecki meistri Bernt Notke töökoda. 15. saj lõpp. Eesti Kunstimuuseum

Tallinna „Surmatantsuga“ saab nüüd video vahendusel tutvuda viies keeles. Niguliste muuseum tõi Bernt Notke maaliga seonduva loo Eesti näitlejate ja ajaloolaste abil Youtube’i. Kuulsal teosel kujutatud seisuste tants Surmaga kulgeb erinevate tegelaste ja Surma vahelise dialoogi saatel. Esmakordselt saab veebis osa mõlemast – sõnast ja pildist.

Maalil oleva dialoogi teksti Surma ja tegelaste vahel on viies keeles sisse lugenud tuntud Eesti näitlejad Jaanus Rohumaa, Sergo Vares, Nikolai Bentsler ja ajaloolane Juhan Kreem. Videoid saab vaadata Eesti Kunstimuuseumi Youtube’i kanalil ja muuseumi kodulehel. Eraldi on võimalik kuulata ka algset, maalil olevat alamsaksakeelset teksti.

Niguliste kiriku Antoniuse kabelis asuv maal „Surmatants“  on kõige tuntum ja hinnalisem keskaegne kunstiteos Eestis. Tallinna „Surmatantsust“ on alles vaid seitsme ja poole meetri pikkune algustükk. Maal võis algselt olla koguni 30-meetrine ning sellel võis olla kujutatud kuni 50 figuuri. Tantsu juhatab kantslist sisse jutlustaja, kellele järgnevad torupilli mängiv Surm ja sarka kandev Surm. Esimeseks tantsijaks on paavst, surelikest jätkavad tantsu keiser, keisrinna, kardinal ja kuningas. Figuuride all on tekstilint, kuhu on maalitud alamsaksakeelne värssdialoog Surma ja kujutatud tegelaste vahel. „Surmatantsu“ on Niguliste kirikus esmakordselt mainitud 1603. aastal ning see telliti tõenäoliselt 15. sajandi lõpul Antoniuse kabelisse.

Maal on omistatud hiliskeskaegse Põhja-Euroopa ühele kuulsamale kunstnikule Bernt Notkele, kes maalis samateemalise teose 1463. aastal Lübecki Maarja kirikusse. Tallinna maal on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatants kogu maailmas. Aastate jooksul on maal saanud ka palju rahvusvahelist tähelepanu.

Eestikeelne video asub siin.
Ingliskeelne video asub siin.
Venekeelne video asub siin.
Saksakeelne video asub siin.
Originaal alamsaksa keeles asub siin.