fbpx

Otsing

Avaldatud 28.12.2023 | 13.24

Põhja-Rootsis avanes uurimis- ja näituseprojekti “Michel Sittow Põhjas?” teine näitus

""
Hälsinglandi muuseumi näituse lähtekohaks on kodumaakonda tagasi jõudnud Bollnäsi retaabel ja keskaegse kunsti tähendusväljad. Foto: Foto: Eesti Kunstimuuseum – Niguliste muuseum.

Jõulude eel avanes Põhja-Rootsis Hälsinglandi muuseumis Eesti ja Rootsi ühise uurimis- ja näituseprojekti “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” kaasnev teine näitus pealkirjaga “Michel Sittow ja püha hõimkond”.

Hälsinglandi muuseumi näituse peategelaseks on nagu Eesti näituselgi Tallinnas sündinud ning hiliskeskajal Euroopa õukondades tegutsenud ja kõrgelt hinnatud kunstnik Michel Sittowi Tallinna töökojas loodud Bollnäsi püha hõimkonna retaabel (u 1510–1520). Selle kõrval on väljas väga põnevad teosed Rootsi Ajaloomuuseumi keskaegse kunsti kogust.

Hälsinglandi muuseumi näituse lähtekohaks on kodumaakonda tagasi jõudnud Bollnäsi retaabel ja keskaegse kunsti tähendusväljad. Väljapanek kutsub püha hõimkonda ehk Jeesuse suguvõsa kujutavate teoste kaudu mõtlema ka perekonna ja sugulaste muutuvale tähendusele ajas ning läbi haridusprogrammide arutlema selle üle, milline on suguvõsa koht meie elus täna ja kes on meie lähedased. Samuti on näitusel fookuses ajaloolise kirikukunsti kui meie ühise pärandi hoidmise ja vahendamise tähtsus. Selle olulisust rõhutasid oma avakõnedes ka Uppsala piiskop Karin Johannesson ja Rootsi Ajaloo Muuseumite kogude osakonna juht Marika Bogren.

„Varsti lõppev aasta on olnud meie projektile eriline: mai alguses avanes Tallinna näitus, mille avasündmuseks oli Rootsi kuningas Carl XVI Gustafi ja kuninganna Silvia ning Eesti presidendipaari külastus. Sel aastal tähistab Rootsi oma riigi 500. sünnipäeva ja kuningas Carl XVI Gustafi 50 aastat troonil. Näitused Eestis ja Rootsis ning meie projekt laiemalt näitavad kahe riigi sügavaid ajaloolisi ja kultuurilisi sidemeid ning nende jätkumist,“ rõõmustas uurimis- ja näituseprojekti “Michel Sittow Põhjas?” juht ja Niguliste muuseumi kuraator-programmijuht Merike Kurisoo.

Tallinna näitust käis vaatamas ligi 47 000 külastajat. Eesti näituse lõpetas novembri alguses toimunud kahepäevane rahvusvaheline konverents, mis tõi Tallinnasse tuntud kunstiajaloolased ja konservaatorid Soomest Hispaaniani. Tallinna näitusega kaasnes ka tuntud Eesti ajaloolasi kaasav loengusari, Rootsi kunstiajaloolaste seminar ning põnev publikuprogramm. Hälsinglandi näitus, mis on avatud kuni 18. maini 2024, viib järgmisel aastal projekti raskuspunkti Rootsi: ees on ootamas kevadine konverents kultuuripärandi teemadel ning mitmekülgne haridustegevus.

Näituse rootsikeelset tutvustust saab lugeda siit.