Aeglase kunsti erituur näitusel “Konfliktid ja kohandumised”
Näitusel “Konfliktid ja kohandumised” toimuva erituuri käigus kutsuvad tantsu- ja liikumisterapeut Mari-Liis Parts ning kunstiterapeut Maria Šulman uurima piiride ja struktuuride suhet kunstniku (ja inimloomuse) vajadusega eneseväljenduse järele. Kammitsetus versus vaba tahe, individuaalne eneseväljendus versus kohandumine väljastpoolt seatud reeglitega. Töötuba annab võimaluse teadvustada ka enda sees olevaid loovaid impulsse ja vabadust neid erinevatel viisidel rakendada või rakendamata jätta.
Kasutame liikumist, arutleme ja suhestume teistega turvalisel ja mängulisel moel. Tuur laiendab nõukogude perioodi vastuolulist kuid põnevat temaatikat subjektiivse kogemuse kaudu. Samuti keskendub erituur indiviidi vajaduste ja loova eneseväljenduse allikate uurimisele läbi kirjutamise ja vaba joonistamise. Osalejad saavad astuda dialoogi valitud kunstiteosega, avastada isiklikke ressursse ning leida vastuseid, mis on just neile olulised. Loominguline protsess pakub võimalust süveneda iseendasse ja märgata uusi viise oma vajaduste mõistmiseks ja väljendamiseks.
Erituur koos loovtegevusega kestab kokku kaks tundi.
Aeglase Kunsti Päev (5. aprill) kutsub kunstihuvilisi aega maha võtma ning süvenema muuseumikülastuse jooksul vaid mõnda teosesse. Ülemaailmses üleskutses osaleb Eesti Kunstimuuseum terve aprilli ja maikuu jooksul ning pakume koostöös Eesti Loovteraapiate Ühinguga erituure kõigis viies filiaalis. Erituuride käigus tutvustatakse uutel näitustel ning püsiekspositsioonidel teoseid nii näituse kuraatori või haridustöötaja vahendusel, kuid kunsti vaatluseks aeglustavaid näpunäiteid jagavad loovterapeudid, kes kaasavad osalisi nii käelistesse tegevustesse kui tantsulistesse loovülesannetesse.
Eesti Loovteraapiate Ühing koondab endas erinevate väljunditega loovterapeute, kes viivad aprilli ja maikuu jooksul läbi mitmeid erituure ja töötube, mis aitavad osalejatel korraks aeglustada oma igapäeva kiiret rütmi. Koos süvenetakse näitusel välja valitud kunstiteostesse, tehakse loovtegevusi mis ei vaja eelnevaid oskusi ning arutletakse turvalises grupis oma kogemusest tekkinud mõtete ning emotsioonide üle. Aeglane vaatamine ja sellega seonduvad loovtegevused pakuvad sügavat ning rahulikku kunstielamust.
Eesti Loovteraapiate Ühing asutati 2004. aastal. Ühing koondab loovteraapiatega tegelevaid spetsialiste, aitab kaasa loovteraapiate arengule ja professionaalsele rakendamisele ning seisab loovterapeutide kutse väärtustamise, nende õiguste ja huvide eest.