5 kunstiteost, mis muutsid ajalugu. Erituur Sirje Helme ja Kadi Polliga
Eesti Kunstimuuseumi 105. aastapäeva tähistamine ulatub muuseumi kõigisse viide filiaali! Sel puhul viivad muuseumite direktorid ja kunstiteadlastest kuraatorid läbi tuure, kus iga kord on tähelepanu keskmes üks muuseumikogude tähtteostest, mis on muutnud arusaama kunstist ja maailmast.
Kas ajastu ja selle vaim saavad mahtuda lõuendile, mõtiskleb Sirje Helme:
„Eelmise sajandi kuuekümnendate aastate algus oli noortele kunstnikele väljakutse: kunstiuuendused sajandi algupoolest jõudsid kaarega uuesti kohale ja segunesid kaasaegse elurütmiga, kosmoseajastuga. Kuidas kujutada kahemõõtmelisel lõuendil liikumist, ruumitaju, mõtlemist, kuidas mahutada oma ajastut maalile? Kas seda kõike suudab ühendada abstraktne kunst?“
Kadi Polli avab samal tuuril tutvustava teose tausta järgmiselt:
„Sellel portreel on näidatud uue ajastu iseseisvat naist, kes oma jõulise ja enesekindla hoiakuga kehtestab ennast meestest domineeritud kunstiväljal. Kujutatud poisipea, triiksärgi ja lipsuga, meenutab ta poisitari – 1920. aastate naisi, kes oma välimuse ja käitumisviisiga irriteerisid soolisi ja ühiskondlikke norme.“
Kas aimad, millisest kunstiteosest on jutt? Tule Kumu kunstimuuseumisse tuurile ja saad teada!
SA Eesti Kunstimuuseum juhatuse liige Sirje Helme (PhD) on Eesti üks nimekamaid kunstiteadlasi-kuraatoreid, II maailmasõja järgse kunsti hinnatumaid eksperte Eestis. Eesti Kunstimuuseumi pikaajalise juhina on ta tuntud ja hinnatud arvamusliider kunsti-, muuseumi- ja laiemalt kultuurivaldkonna küsimustes ja teemadel. Tema konkreetsed, kuid empaatilised sõnavõtud on aidanud kunsti- ja muuseumivaldkonda lähemale tuua, mõistetavaks ja isiklikumaks muuta väga laiale auditooriumile. Sirje Helme on pälvinud Vabariigi Presidendi kultuuri elutööpreemia.
Kumu kunstimuuseumi direktor Kadi Polli (PhD) on tegelenud oma uurimistöös ja kureerimisprojektides Balti valgustusajastu kunstipärandiga, käsitlenud kunsti rolli baltisaksa identiteedi, mälupaikade, monumentide ja (mälu)maastike ülesehitamisel. Töötades Eesti Kunstimuuseumis aastast 2000 ja alates aastast 2016 Kumu kunstimuuseumi direktorina, on tema juhtimise all teoks saanud mastaapsed rahvusvahelised näitused „Dresdeni ja Peterburi vahel. Kunstnikest kaksikvennad von Kügelgenid“ koostöös Dresdeni Riiklike Kunstikogude, Riikliku Ermitaaži ja teistega, samuti Kumu kunstimuuseumi praegune püsiekspositsioon „Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945“.
Kestus kuni 90 minutit.
Eesti Kunstimuuseumi aastakaardi omanikule osalemine tasuta!
Eesti Kunstimuuseumi sünnipäeva puhul toimuvate erituuride fookusesse on Eesti Kunstimuuseumi filiaalide juhid ja kunstiteadlastest kuraatorid valinud just sellised teosed, mis oma kunstimeisterlikkuse ja sõnumiga on teinud ja muutnud ajalugu.