Erki Russowi loeng. Sinna ja tagasi: palverännakute ainelised jäljed keskaegsel Liivimaal
Keskaegsest palverännust on Euroopa allikaisse jäänud lõpmata hulga ainest, alates reisiteekonna kirjeldustest ja kujutavast kunstist ning lõpetades pühapaikade ja reliikviatega. Ehkki esmapilgul tunduvad Liivimaa allikad süda-Euroopaga võrreldes kasinamad, on palverändurite ainelisi jälgi sajandite jooksul siiagi maha jäänud.
Ettekandes antakse ülevaade asjasse puutuvaist arheoloogilistest leidudest, paigutades neid avaramasse konteksti: kus ja millal palverännul käidi, milliseid esemeid saab palveränduritega seostada, mida palverännult toodud asjad endast kujutasid ning milline võis olla asjasse puutuvate objektide elukaar jne. Nende põhjal joonistub välja pilt, mille järgi vähemalt väliste kriteeriumite alusel ei erinenud siinne palverännukombestik mujal olnust.
Erki Russow (PhD) on arheoloog ja ajaloolane ning Tallinna Ülikooli vanemateadur. Ta tegeleb peamiselt kesk- ja varauusaegse linnaarheoloogiaga. Tema uurimishuvide hulka kuuluvad linnade esemeline kultuur, eriti keskaegne keraamika. Argikultuuri kõrval on ta vaadelnud ka usuliste praktikate kajastumist linnaarheoloogias. Ta on juhtinud arheoloogilisi väljakaevamisi nii Eestis kui Saksamaal. Erki Russowilt on ilmunud arvukalt teadusartikleid ja uurimusi, sh raamat “Lood ja leiud Tallinna algusest” (2020). Ta on kureerinud mitmeid näitusi, viimati “Linnusest linnaks. Taanilinna sünd 800 aastat tagasi” Tallinna Linnamuuseumis. Järgmise aasta kevadel avaneb Niguliste muuseumis Erki Russowi, Tiina Kala ja Anu Männi kureeritud näitus keskaegsetest palverändudest.
Näituse “Michel Sittow Põhjas?” sügisprogramm keskendub rändamisele ja teekonnale. Loengutes räägitakse keskaegsetest palverändudest, kunstnike ja nende teoste teekondadest, materjalide (pigmentide) päritolust ja hankimisest, Põhjamaade pühakutest ning rannarootslastest, sajandeid meiega koos olnud hääbunud rahvast.