Hannes Vinnali loeng. Sinise teekond. Vaateid värvikaubanduse ajalukku
Iga ajaloolist kunstiteost võib vaadata kui rännakut kunsti loomisel kasutatud materjalide tootmise ja kauplemise põnevasse ajalukku. Võib väita, et maalikunsti arengut ja lokaalseid eripärasid on muude tegurite kõrval mõjutanud ka kunstimaterjalide kättesaadavus. Loeng tutvustabki Sittowi loomingu taustal ühe värvipigmendi – sinise – tootmise, kauplemise ja kasutuse ajalugu hiliskeskaja ja varauusaja perioodil toetudes peamiselt Tallinna rikkalikult säilinud arhiivimaterjalile.
Hannes Vinnal on Tartu Ülikooli üldajaloo osakonna ja Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teadur. Ta on tegelenud peamiselt kaubandusajaloo ja materiaalse kultuuri uurimise probleemidega. Viimasel ajal on tema üheks uurimissuunaks olnud ajalooliste kunstimaterjalide – eelkõige pigmentide ja värvainete – tootmise, kauplemise ja kasutamisega seotud küsimused ning nende seosed kaasaegse konserveerimisega.
Loeng kaasneb näitusega “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”, mis vaatleb esmakordselt Michel Sittowi (u 1469–1525) Tallinna töökoja tegevust ja võimalikku loomingut dialoogis teiste temaga 16. sajandi alguses Tallinnas tegutsenud rahvusvaheliste meistritega. Näituse keskmes on suurejooneline Bollnäsi püha hõimkonna altariretaabel Põhja-Rootsist, mis valmis Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510.-1520. aastatel. Samal perioodil maalis Sittow ka Tallinna Kannatusaltari välistiivad.
Näituse “Michel Sittow Põhjas?” sügisprogramm keskendub rändamisele ja teekonnale. Loengutes räägitakse keskaegsetest palverändudest, kunstnike ja nende teoste teekondadest, materjalide (pigmentide) päritolust ja hankimisest, Põhjamaade pühakutest ning rannarootslastest, sajandeid meiega koos olnud hääbunud rahvast.