Hingedeajast hingeloomadeni: eesti surmapärimuse elujaatavusest 02.11.2024 | 15.00

Kumu kunstimuuseum

Hariduskeskuse auditoorium

Täispilet: Kumu kunstimuuseum
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Jevgeni Zolotko näitusel „Aadama saladus“ eksponeeritud teos, mille Zolotko motiividel teostas kutsutud maalikunstnik Peeter Krosmann. Foto teosest: Stanislav Stepaško
Loeng või vestlus

Hingedeajast hingeloomadeni: eesti surmapärimuse elujaatavusest

Hingedepäeva puhul toimub Kumus folklorist Reet Hiiemäe loeng teemal „Hingedeajast hingeloomadeni: eesti surmapärimuse elujaatavusest“.

Kumu kunstimuuseumis on hetkel eksponeeritud mitu näitust, kus tõlgendatakse eri rahvaste surmakultuuri ja pärimust. Suhtlemine lahkunud lähedastega on eesti pärimuses sage teema. Nii traditsioonilises kui ka tänapäevases materjalis leidub rohkelt suuniseid ja moraalimomente, mille eesmärk on tagada, et see kommunikatsioon oleks ühtaegu turvaline ja hingekosutav. Eriti ilmekad on konkreetsete inimeste kogemuslood, milles tuleb esile, et kokkupuude teispoolse maailmaga kätkeb endas tervet nüansside võrgustikku – sellel on nii geograafiline, ajaline, sooline, sümboolne kui ka emotsionaalne mõõde.

Ettekandes võrreldakse traditsioonilisi ja nüüdisaegseid kogemuskirjeldusi, tõdedes, et surnud on jätkuvalt kaasatud meie ellu – nad mõjutavad meie mõtteid, emotsioone, käitumist ja sotsiaalseid suhteid – ning vastavas pärimuses leidub oma elujaatav ja psühholoogilist toimetulekut toetav alge.

Reet Hiiemäe on folklorist ja usunditeadlane. Ta on kirjutanud arvukalt akadeemilisi ja populaarseid artikleid ning raamatuid folkloorist kui mentaalsest enesekaitsest, analüüsides uskumuste ja usundiliste juttude psühholoogilisi aspekte ning nende mõju inimeste elule.

Üritus ühendab temaatiliselt Kumu näitusi „Jevgeni Zolotko. Aadama saladus“ ning „Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa“.

„Ajalugu ja müstika. Ladina-Ameerika kunst ja Euroopa“ on Eesti seni kõige suuremahulisem Ladina-Ameerika kunstipärandit tutvustav näitus. Näitusele on valitud teosed kahest eri ajastust: 17.–19. sajandi maalid Hispaania koloniaalvõimu aegadest ning 20. sajandi Argentina, Colombia, Kuuba, Mehhiko, Tšiili, Uruguay ja Venezuela modernistlike kunstnike tööd.

Jevgeni Zolotko suur isikunäitus „Aadama saladus“ on ühtaegu nii erinevatest teostest koosnev näitus kui ka Zolotko seni mastaapseim teos, mis sünteesib tema loomingut läbivaid teemasid ja kujundeid. Tema loomingu taustaks on päevakajalise või poliitilise asemel kogu lääne kultuurilugu kõige laiemas mõttes – koos antiigi, Piibli, ilukirjanduse, filosoofia ja rahvapärimusega. Teoste keskmes on inimeseks olemisega seotud teemad nagu elu, surm, üksildus, vaikus ja hääbumine, aga ka lootus.