Hinnaline pärand
Johannes Mikkeli graafikakogu teoste väljapanekut Kadrioru kunstimuuseumis tutvustab kunstiajaloolane Anu Allikvee
Eesti ühe tuntuima kunstikoguja Johannes Mikkeli (1907–2006) kunstikogu, milles on Lääne-Euroopa maalikunsti ning eri maade portselani, mööblit ja graafikat, jõudis eesti kunstimuuseumisse juba omaniku eluajal hinnalise kingitusena kui pärast tema lahkumist pärandina. Mahuliselt moodustab sellest suurima osa graafika, hõlmates 413 teost.
Mikkeli kogusse kuulunud vanimad gravüürid pärinevad selle fenomeni algusaegadest, 15. sajandist. Praegune ekspositsioon koosneb peamiselt 16.–18. sajandi graafilistest teostest, milles leiduvad olulised näited nii saksa kui itaalia renessansskunstist ja manerismist. Barokk-ajastust tuleks esile tõsta mitme 17. sajandi Flaami ja Hollandi meistri loomingut.
Kui itaallaste teostele omane rahutus võib viia lausa nägemuslikkuseni, siis gravüürikogu tuumiku moodustavad hollandi kunstnike teosed peegeldavad pigem vaimset tasakaalu ning uhkust oma väikse ja edasipüüdliku kodumaa üle.
18. sajandi graafikat esindavad eranditult vaid perioodi parimad autorid. Nende seas on ühiskonnakriitiline ja vaimukas inglane William Hogarth ja näivalt realistlikke, kuid veduutide ja antiikvaremete kaudu elu igavest ringkäiku kujutav itaallane Giovanni Battista Piranesi.
Osalemine muuseumipiletiga
Juulis ja augustis on Eesti Kunstimuuseumi muuseumide külastus kolmapäeviti eriti soodne – kõigile vaid 3 eurot.