Kai Aareleiu loeng. Sõjajärgse Tartu kajad
Näitusega „Kaja Kärner. Sõprus ja aeg” kaasneval loengul räägib kirjanik Kai Aareleid sõjajärgsest Tartust 1940.– 60. aastatel: sõprusest, armastusest, lootusest ja värvidest keset ülesehitustööd.
Kuidas aitab kunst taastada kadunud aega? Kes või mis laseb põgeneda kõledast tegelikkusest? Kaja Kärneri maalide Tartu võiks vabalt sobida illustreerima „Linnade põletamine” vahelehti: on argisust ja laiemat vaadet; varemeid ja värve; inimesi otse- ja kõverpeeglis; üksikasjadesse peidetud kurbust ja muigeid ning igavikulisi hetkepilte.
Kirjanik ja tõlkija Kai Aareleid on kirjutanud proosat, luulet ja draamat ning tõlkinud ilukirjandust inglise, hispaania ja soome keelest. Tema romaan „Linnade põletamine” (Varrak, 2016) on üleskasvamise, sõpruse ja perekonnalugu 1950. ja 1960. aastate Tartust. Autori samanimeline näidend (lavastanud Priit Pedajas) oli Eesti Draamateatri repertuaaris 2019–2024. Lavastus ja romaan oma ajatute teemadega olid ka käesoleva loengu ajendiks Kaja Kärneri näituse kontekstis.
Näitus „Kaja Kärner. Sõprus ja aeg“ tutvustab Kaja Kärneri (1920–1998), Eesti esimese sõjajärgse mitteametliku kunstirühmituse ühe keskse liikme loomingut ning jätkab muuseumi pikaajalist näituste sarja „Naiskunstnik ja tema aeg“.
Sündmusel osalemine muuseumipiletiga.