Katharsis. Rhodos-Reval. Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Savvas Karantzias
Katharsis
Vambola Krigul (löökpillid)
Chrysanthos Antoniou (viiul)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor
Dirigent Tõnu Kaljuste
Eesti publiku ette jõuab esmakordselt Rhodosel resideeruva kreeka helilooja Savvas Karantziase looming. Tema 9-osaline teos „Katharsis“ segakoorile, löökpillidele ja sooloviiulile (2023–2024) viitab võimsale kirgastunud emotsionaalsele seisundile, mis kreeka keelest tõlgituna tähendab puhastumist. Katarsist tõlgendatakse kui kirgedest vabanemist, hinge puhastumist ja õilistumist kunstielamuse mõjul.
Tõnu Kaljuste: „„Katharsis“ on Savvas Karantziase meditatsioon mälupildist, mis tal tekkis kuulates Eesti Filharmoonia Kammerkoori esituses eesti muusikat. Pärdi ja Tormise looming on tema inspiratsiooni peamised allikad.“
Teos on pühendatud Arvo Pärdile ja Veljo Tormisele, Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ning Tõnu Kaljustele.
Savvas Karantzias on kirjutanud arvukalt teoseid orkestrile, koorile ja erinevatele kammerkoosseisudele. Tema loomingut on esitatud lisaks tema kodumaale ka Prantsusmaal, USAs, Austraalias ja teistes riikides. Eesti publikul on võimalus avastada tema loomingut esmakordselt.
Kontsert toimub ajal, mil muuseum ja ekspositsioon on külastajatele suletud.
Sissepääs saali 30 minutit enne kontserdi algust.
Kontserdi korraldaja: Eesti Filharmoonia Kammerkoor koostöös festivaliga European Polyphony.
23.11 kell 17 näituse „Lõimumised“ fototuur koos autorite Peggy Herbeau ja Christophe Fillieule’ga Kloostri Aidas. Fototuur on tasuta!
Fotograafiline rännak viib Rhodose saarele, mis asub Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika ristteel, põimides erinevaid kultuure oma pika ajaloo vältel.
Sissejuhatus: Kristel Schwede (galerii Positiiv)
Fotonäitus on avatud Kloostri Aidas 11.-29.11.2024.
Rhodos-Reval kultuurisündmustel Tallinnas on võimalik osa saada Kreeka muusikast ja kultuurist, mille keskmes on Rhodose saar oma rikkaliku kultuuripärandi ja ürgse loodusega. Sündmustega luuakse uusi kultuurisidemeid Prantsusmaa, Kreeka ja Eesti vahel, tuues kokku nende riikide muusikud, kunstnikud ja kultuurikorraldajad.