Kohtumine kunstnikuga: Lucia Nimcová
Virtuaalkohtumine Slovakkia kunstniku Lucia Nimcovága. Näitusel osalev kunstnik tutvustab valitud projekte oma loomingust. Ettekande järel vestleb kunstnikuga näituse kuraator Eda Tuulberg. Üritus on osa Kumu 5. korruse näituse „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ publikuprogrammist.
Oma ettekandes keskendub Nimcová peamiselt kahele projektile. Esiteks räägib ta videoteosest „Võimlemine“ („Exercise“, 2007), mis on praegu väljas ka Kumu näitusel. Selles humoristlikus videos püüavad kommunismi ajal elanud inimesed meenutada riigi propageeritud hommikuvõimlemise harjutusi. Kehapoliitikat käsitlevas teoses tuleb esile pinge kollektiivse ajaloo ja isiklike kehamälude vahel.Teiseks avab Nimcová oma projekti „Khroniky“ (2014–2016), mille käigus jäädvustati koos helikunstnik Sholto Dobiega Lääne-Ukrainas elavate vähemusrahvaste eluviise. Projekt, mida autorid nimetavad rahvaooperiks, sisaldab laule, lugusid, etendusi ja igapäevaelu salvestusi ning kujutab endast midagi etnograafilise välitöö ja muusikali vahepealset. Nimcovát huvitavad peamiselt lood, mis kirjeldavad traagilises, brutaalses või koomilises võtmes koduvägivalda, mõrva, konflikti, seksi, armastust ja vihkamist. Kunstnik on öelnud: „Tahan näidata, et piirkonna alternatiivfolkloor – karm mägede räpp, vintage feminism ja räme Karpaatia hiphop – on endiselt elus ja aktuaalne.“
Lucia Nimcová on fotograaf ja filmitegija, kes elab ja töötab Jeruusalemmas ja Humennés. Teda paeluvad keerulised, vastuolulised, traagilised, humoorikad ning vahel ka absurdsed sotsiaalsed ja kultuurisuhted, mis on Ida-Euroopa elu osa. Nimcová looming toob kokku erinevate inimeste ja kogukondade kollektiivsed ja isiklikud kogemused. Selles ristuvad fotograafia, video, performance ja helikunst. Mitmed tema projektid käsitlevad naiste eluolu ja saatust Kesk– ja Ida-Euroopa regioonis pärast 1989. aastat. Nimcová töid on omandanud Stedelijk Museum Amsterdam, Mudam Luxembourg, Slovakkia rahvusgalerii, Vitols Contemporary, Bratislava linnagalerii ja erakollektsionäärid üle maailma. Kunstniku koduleht: https://www.luco.sk/
„Mälu arheoloogid“ on esimene põhjalik sissevaade Baltimaade ühte huvitavamasse kaasaegse kunsti kogusse Vitols Contemporary, mis keskendub Ida- ja Kesk-Euroopa kaasaegsele kunstile ja kuhu kuulub ligi 1000 teost enam kui 150 autorilt. Näitusel on väljas teosed Lätist, Rumeeniast, Poolast, Venemaalt, Tšehhist, Leedust, Eestist, Gruusiast, Slovakkiast, Albaaniast ja Ukrainast.