fbpx

Otsing

Kontsert-loeng Soli Deo Gloria 28.07.2023 | 18.00

Kadrioru kunstimuuseum
Hind alates
15 €
Georg Gsell. Püha õhtusöömaaeg. 1720.–1730. aastad. Eesti Kunstimuuseum
Kontsert
Loeng või vestlus

Kontsert-loeng Soli Deo Gloria

Kontsert Soli Deo Gloria“ on pühendatud Johann Sebastian Bachi 273. surma-aastapäevale

Kavas

Johann Sebastian Bachi teosed sooloviiulile
Andres Mustonen
Georg Gselli (1673–1740) teoste „Püha õhtusöömaaeg“ ja „Kristus ristil“ tutvustus
Aleksandra Murre

Johann Sebastian Bach (1685–1750), üks Lääne muusikakultuuri tugisambaid, kirjutas muusikat nii ametikohustusi täites kui ka oma tarbeks, kuid ikka ja alati soli Deo gloria – üksnes Jumala kiituseks. Selle kinnituseks kirjutas ta oma käsikirjade lõppu tähekombinatsiooni SDG. Kui tema teoseid lähemalt uurida, selguvad kõikvõimalikud tähe- ja numbrikombinatsioonid, mis tema teoseid karkassina üleval hoiavad. Kuldlõige on neist üks tuntumaid, aga nähtamatuid, peidetud skeeme ja nende tõlgendamise võimalusi on tohutult. See kõik teeb Bachi teosed interpreetidele ligitõmbavaks ja kuulajatele alati põnevaks. Kes ei tahaks avastada saladusi, leida uksi müstilistesse sügavustesse ja kõrgustesse! Aga ka lihtsalt lasta end sellest rikkaliku salapärase mustriga helikangast mõneks viivuks – või tunniks – kinni katta ja elada nii mõistuse kui ka tunde kaudu läbi midagi, mida ainult muusika – ja eriti Bachi muusika – saab meile kinkida.

Bachi mõtteviis on väga lähedane Andres Mustonenile, mistõttu on soolosonaadid tema esitluses eriti elavad ja filosoofiliselt laetud. Mustonen usub, et barokkmuusika võiks olla see, mis inimesi kõigest ümber toimuvast veidikeseks ajaks kõrgemale tõstaks. „Ma ütleks, et kunst hoiab inimesi üleval. Muusikat ei saa katsuda, seda ei saa kätte võtta. Sa pead seda kuidagi tajuma. Missugune õnn on elada maailmas, kui sa hakkad seda tajuma. See tähendab, et ma tajun ka muid asju teistmoodi. Me ei kujuta ette, kui palju see meid tegelikult aitab ja kui palju rikkamaks teeb ning ka rahustab. Kui sa hakkad seda tunnetama, näed, et ükskõik mis olukord on, elu on ikkagi ilus. See on meile suur kingitus.“
Vanamuusika asjatundjana on ta pidanud loenguid ja juhendanud meistrikursusi nii Eestis kui ka välismaal. Andres Mustoneni repertuaar sooloviiuldaja ning dirigendina ulatub barokist tänapäeva muusikani.

Kontserdil esitletavad maalid, mida tuuakse publiku ette vaid selleks õhtuks, on Bachi ja ka Kadrioru lossi kaasaegsed. Need on maalinud šveitsi päritolu kunstnik Georg Gsell, kes asus 1716. aastal Peterburi Peeter I kutsel ning töötas seal koos oma kunstnikust abikaasaga elu lõpuni. Kuigi tema peamiseks ülesandeks oli harulduste jäädvustamine Kunstkaameras, kuuluvad ta loomingusse ka portreed ja religioossed maalid, millest kaks väga haruldast näidet on hoiul Kadrioru kunstimuuseumis. Kristlikust ikonograafiast ja piltidesse peidetud sümboolikast jutustab kunstiajaloolane Aleksandra Murre.

Kavas:
Sonaat a-moll BWV 1003:
Partiita h-moll BWV 1002:
Chaconne d-moll partiitast BWV 1004