Kunstnikuvestlus ja lühifilmi linastus. Ieva Epnere ja Anu Allas
Vestlusel osalevad Läti kunstnik Ieva Epnere ja näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaité“ kuraator Anu Allas.
Vestlusel linastub Ieva Epnere lühifilm „Paradiisilind“ (9 min 50 sek), mis valmis 2023. aastal Berliini Neuer Berliner Kunstverein näituse jaoks. Film kõneleb DAADi stipendiaatidest 1970.‒1980. aastate Lääne-Berliinis ning kannab lisaks arhiivmaterjalidele ette katkendeid vestlusest näitusel „Raamist lahti“ eksponeeritud kunstniku Maija Tabakaga. 1977. aastal sai Maija Tabaka DAADi stipendiumi, et veeta aasta Lääne-Berliinis. Tollasest Nõukogude Liidust pärit kunstnikule oli see erakordne võimalus; Tabaka lubamine välismaale pidi kinnitama nõukogude korra liberaalsust.
Vestlusel arutatakse Ieva Epnere suhet Maija Tabakaga ning Tabaka rolli Läti kunstiajaloos. Epnere avab valminud lühifilmi tagamaid, koostööd Maija Tabakaga ning arhiivimaterjalidega. Samuti otsitakse vastuseid küsimustele, mida tähendab tema kui kaasaegse kunstniku jaoks suhestumine lähikunstiajalooga ning miks ja kuidas jõuti filmi esteetilise, osalt fiktiivse, teisalt dokumenteeriva stiilini.
Ieva Epnere (1977) on lõpetanud Läti Kunstiakadeemia tekstiili (2001) ja visuaalse kommunikatsiooni erialad (2003) ning HISK Genti magistrantuuri (2012). Epnere fotod, tekstiiliteosed, videoinstallatsioonid ja filmid uurivad isiklike, privaatsete lugude lähtekohtadena identiteedi, traditsioonide ja rituaalide kunstilisi mõtisklusi. 2019. aastal sai ta Purvītise auhinna oma teose „Sea of Living Memories“ eest. 2019. aastal oli DAAD (Saksa Akadeemilise Vahetusteenistuse) kunstnike Berliini programmi stipendiaat. Tema teoseid on eksponeeritud 23 isikunäitusel ning ta on osalenud grupinäitustel ja filmifestivalidel nii Lätis kui ka välismaal.
Üritus toimub inglise keeles.
Üritus on osa näituse „Raamist lahti. Leis, Tabaka, Rožanskaitė“ publikuprogrammist. Näitus keskendub kolme Balti naiskunstniku – Malle Leisi (1940–2017), Maija Tabaka (1939) ja Marija Teresė Rožanskaitė (1933–2007) 1970.–1980. aastate loomingule hilisnõukogude keskkonnas. Kõik kolm astusid vastu tollase kunstimaailma reeglitele nii oma tavapärasest erineva eneseesitlusega kui ka ruumiloome viiside ja kunstnikuks olemise peegeldustega.