Loeng “Miks me väärtustame Vana-Egiptuse pärandit?“, kunstiteadlane Krista Kodres
Laupäeval, 14. novembril kell 16.00 toimub näituse „Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst“ raames raames kunstiteadlase Krista Kodrese loeng „Miks me väärtustame Vana-Egiptuse pärandit?“
Loengus tuleb juttu sellest, kuidas Lääne kultuur on aegade jooksul tõlgendanud Egiptuse arhitektuuri- ja kunstipärandit. Vaimustumine sellest algas juba Vana-Roomas, jätkus renessansiajastul ja sai uue hoo seoses Napoleoni sõdadega 18. sajandi lõpul. Uurime, millist rolli mängis Egiptuse pärand kunstiajaloo distsipliini kujundamises, mis sai samuti alguse valgustusajastul ning milliseid esteetilisi ja ajaloolisi väärtusi selles pärandis õieti nähti.
Registreerimine käivitub 2 nädalat enne sündmust.
Krista Kodres (1957) on Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi professor. Tema uurimissuundadeks on varauusaja arhitektuur ja kunst, Nõukogude perioodi arhitektuur ja disain ning kunstiteaduse teooria ja ajalugu. Ta on 6-köitelise „Eesti kunsti ajaloo“ peatoimetaja ning avaldanud raamatud „Ilus maja, kaunis ruum“ (2001) ning „Esitledes iseend. Tallinlane ja tema elamu varauusajal“ (2014). Kodres on pannud aluse reformatsioonijärgse sakraalarhitektuuri- ja kunsti uurimisele Eestis ning on olnud kunstiajalooalaste historiograafiauuringute üks algatajaid. Ta juhtis riiklikku uurimisprojekti „Kunsti ajaloostades: kunstiajalooalane teadmisloome Eestis muutuvate ideoloogiate ja distsiplinaarsete arengute ühisväljal“ (2015‒2018). Professor Kodrest on tunnustatud paljude preemiatega ‒ 2014. aastal omistati talle parima humanitaarteadusliku publikatsiooni riiklik preemia monograafia „Esitledes iseend“ eest.
Eesti esimesel Vana-Egiptuse kunsti suurnäitusel „Egiptuse hiilgus“ on eksponeeritud tuhandete aastate vanused esemed ühest maailma olulisemast Vana-Egiptuse kollektsioonist – Torinos asuvast Museo Egiziost (Egiptuse Muuseum). Samal ajal Kumu kunstimuuseumis toimuva näitusega on Egiptuse Muuseumi aarded eksponeeritud ka Amos Rexi kunstimuuseumis Helsingis. Kolme muuseumi mastaapne ühisprojekt on ainukordne võimalus avastada Vana-Egiptuse muistset maailma kaugele reisimata.
Näituse kuraator on Paolo Marini (Museo Egizio) ning Eesti-poolne kaaskuraator Jaanika Anderson (Tartu Ülikooli muuseum).