Lossimuusika: ERSO solistid Kadriorus XVIII
István Baráth – trompet (Ungari)
Indrek Leivategija – tšello
Maksim Štšura – klaver
Kava:
Johann Friedrich Fasch (1688-1758)
Trompetikontsert D – duur FWV L:D3 (u. 1750)
Allegro
Largo
Allegro moderato
Frank Bridge (1879-1941)
„In Autumn“ (Sügisel) H. 162 (1924)
„Retrospect“ (Tagasivaade): Adagio ma non troppo
„Through the Eaves“ (Läbi räästa): Allegro moderato e rubato
Tõnu Kõrvits (s. 1969)
„In the Shadows“ („Varjus“) soolotrompetile (2018)
Benjamin Britten (1913-1976)
Tšellosonaat op 65 (1961)
Dialogo. Allegro
Scherzo-Pizzicato. Allegretto
Elegia. Lento
Marcia. Energico
Moto perpetuo. Presto
Koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga
István Baráth (s. 1987) alustas trompetimänguga 6- aastaselt. 2001. aastal asus ta õppima
Muusikakeskkooli Pécsis Ungaris. Seal veedetud 4 aasta jooksul võitis István kaks korda Ungari Rahvusliku Trompetikonkursi ning saavutas auhinnalise koha Concertino Praga Muusikakonkursil.
Järgnesid ülikooliõpingud Grazis, Austrias professor Uwe Kölleri (German Brassi liige, endine Deutsche Oper Berlin soolotrompetist) juures, kus sai väärtuslikke kogemusi orkestrimängus ning vaskpilliansamblites. Oli Austrian Brass Bandi soolokornetist. Kammermuusikat õppis endise Viini
filharmoonikute soolo-oboemängija Gottfried Boisitzi juhendamisel. (endine sooloboemängija
Viini Bakalaureuseõpingud lõpetas kiitusega. Oma magistriõpinguid jätkas István Nürnbergis professor Christoph Brauni (Nürnbergi Filharmoonia orkestri esitrompetist) juhendamisel. Magistriõpingud lõpetas Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias aastal 2013 (juhendaja Indrek Vau) 2012. aastal asus tööle Rahvusooper Estonia orkestrisse ning kuu aega hiljem jätkas ERSOs, kus töötab tänaseni. 2018 aastal toimunud Eesti Interpreetide konkursil puhkpillidele saavutas István I koha. On osalenud Reinhold Friedrichi, Gábor Tarkövi, Gábor Boldóczki, Lukas Beno ja Martin Wagemanni meistrikursustel. On mänginud mitmete orkestrite koosseisus, nagu nt Recreation- Grosses Orchester Graz, Nürnbergi Filharmooniaorkester, Nürnbergi Sümooniaorkester, Regensburgi Filharmooniaorkester, Põhjamaade Sümfooniaorkester ning esinenud solistina mitmete orkestrite ees Austrias, Šveitsis, Ungaris, Ukrainas, Tšehhi Vabariigis ja Eestis. István on Eesti Akadeemilise Vaskpillikvinteti liige alates selle asutamisest 2015. aastal Alates 2020. aastast juhendab ta noorema põlvkonna vaskpillikvintetti Tuulisbrass.
Indrek Leivategija alustas tšelloõpinguid 5-aastaselt Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis Reet Metsa tšelloklassis, mille lõpetas 2005. aastal. Aastatel 2005/2006 tudeeris ta Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Henry-David Varema juhendamisel, suundudes seejärel Saksamaale, kus lõpetas 2013. aastal Müncheni Muusika- ja Teatrikõrgkooli magistrantuuri prof Wen-Sinn Yangi tšelloklassis. Selle kõrval täiendas ta end Itaalias Fiesole Muusikakoolis Natalia Gutmani juures.
Indrek on osalenud arvukatel meistrikursustel ja konkurssidel nii Eestis kui võõrsil, kus on pälvinud mitmeid preemiaid. Ta on teinud salvestisi Eesti Rahvusringhäälingule, Baieri Ringhäälingule ja Saksa Raadiole. Aastatel 2008–2010 töötas Indrek Baieri Ringhäälingu Sümfooniaorkestris ning alates 2012. aastast on ta Bambergi Sümfooniaorkestri tšellorühma teine kontsertmeister. Alates 2021. aasta augustist töötab Indrek Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri tšellorühma kontsertmeistrina, olles tööalaselt seotud kahe orkestriga. Lisaks on ta tšellorühma kontsertmeistrina sage külaline paljudes Saksamaa tipporkestrites (Leipzigi Gewandhaus-orkester, Edela-Saksa Raadio Sümfooniaorkester Stuttgardis, Baieri Ringhäälingu Sümfooniaorkester jt). Oma põhitöö kõrvalt tegeleb Leivategija aktiivselt õppejõu, solisti ja kammermuusikuna ning on sage külalisesineja festivalidel nii Euroopas kui ka väljaspool. Lisaks juhendab ta Saksa Rahvusliku Noorteorkestris ja Bambergi Sümfooniaorkestri Akadeemias tšelliste ning õpetab Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis “Elleri Akadeemia” programmis.
Maksim Štšura on Eesti pianist, helilooja ja muusikateadlane. Ta on omandanud bakalaureusekraadi cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias prof. Ivari Ilja klaveriklassis ning magistrikraadi ja artisti diplomi Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis (Royal College of Music) prof. Gordon Fergus-Thompsoni klaveriklassis. Aastal 2020. kaitses Maksim RCM’is doktoritööd teemal „Translating Twenty-First-Century Orchestral Scores for the Piano: Transcription, Reduction and Performability“. Alates 2020. aasta septembrist töötab Maksim kammermuusika, klaveri ja muusikaajaloo lektorina Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Maksim on esinenud Eestis, Soomes, Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias, Austrias, Hollandis, Venemaal ning paljudes Suurbritannia kontserdisaalides. Ta on teinud solistina koostööd orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Eesti Rahvusooperi Sümfooniaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkester, Narva Linnaorkester, jt ning teinud koostööd dirigentidega nagu Vello Pähn, Nikolai Aleksejev, Paul Mägi, Jüri Alperten, Aleksandr Titov, Anatoli Štšura, Mihhail Gerts ja Risto Joost. Ta on esinenud mitmetel festivalidel, näiteks Deal, St Magnus ja Brighton Festival Inglismaal, Järvi festival Pärnus, Rahvusvaheline Mravinski-nimeline Muusikafestival Narvas ning “Klaver”, “Virmalised” ja “Beethoven–250” Tallinnas.
Maksim on pälvinud tunnustust paljudel konkurssidel, sh I preemia Rahvusvahelisel Chopini-nimelisel noorte pianistide konkursil Narvas (2000) ja I preemia VII Eesti pianistide konkursil (2008). Samuti on ta on 2013. aasta Suurbritannia Kolledživahelise Beethoveni konkursi võitja. 2021. aastal pälvis Maksim Eesti Kultuurkapitali aastapreemia kõrgetasemelise rahvusvahelise kontserttegevuse eest solisti ja kammermuusikuna.
Aastal 2012 moodustatud Foyle–Štšura Duo võitis 2015. aastal Salieri–Zinetti rahvusvahelise kammermuusika konkursi ja Euroopa Beethoveni Klaverühingu duode konkursi. Muusikud on esinenud kuulsates saalides, nagu Concertgebouw Amsterdamis ja Wigmore Hall Londonis, samuti Cervantino festivalil Mehhikos ning New Yorgi kammermuusika festivalil. 2018–19 hooajal ilmusid duo debüütplaadid: The Great War Centenary Hollandi plaadifirma Challenge Records’i jaoks ning Penderecki and Lutosławski viiuli ja klaveri koguteosed Suurbritannia plaadifirma Delphian Records’i jaoks. 2020.–2021. hooajal ilmusid duolt esimesed kaks plaati Challenge Records’i jaoks lindistatud Beethoveni viiulisonaatide tsüklist. Lindistused on saanud kriitikute heakskiidu sellistes väljaannetes nagu BBC Music Magazine, Gramophone ja Muusika.
LOSSIMUUSIKA on pühapäevaste kontsertide sari, mille eesmärk on pakkuda kõrgetasemelist klassikalist muusikat ainulaadse akustikaga Kadrioru lossi barokses peasaalis ja kontserdisaalides üle Eesti.
Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu
Kontserdi korraldajad: Loovüksus MTÜ, Eesti Kunstimuuseum
Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium
Eesti Kultuurkapital
Eesti Rahvusringhääling
Täname:
Tallinna Turismiinfo
PILETID 10-36 EUR müügil Piletilevis ja Kadrioru kunstimuuseumi kassas. Peredele ja gruppidele alates 5-st inimesest soodushinnad. Kontserdipilet kehtib samal päeval ka muusemipääsmena.
Korraldaja jätab endale õiguse teha kavas täiendusi ja muudatusi.
https://www.facebook.com/lossimuusika/