Lossimuusika Varajase muusika festival Tallinn feat. Reval esitleb: Tormi ja tungi vahel
Kavas Mozart, Haydn, C. P. E. Bach
Lembit Orgse – haamerklaver
Mari-Liis Uibo – viiul
Meelis Orgse – viiul
Johanna Vahermägi – vioola
Johanna Randvere – tšello
Kui barokkmuusikat on Eestis ajastu pillidel esitatud juba aastakümneid, siis käesoleva koosseisu eesmärk on seda piiri laiendada. Just soolkeeled, kerged poognad ja hurmav haamerklaver lasevad C. P. E. Bachi ning Viini klassikute muusikal kõlada eriti elegantselt ning vajadusel ka läbilõikavalt dramaatiliselt. „Torm ja tung” oli liikumine 18. sajandi II poolel, mis muusikas väljendus minoorsetes helistikes, järskudes meelolumuutustes ning ettearvamatus meloodias. Kontserdil põimuvadki need Haydni ja Mozarti helgema poolega oma tuntud headuses.
Mozarti klaverikvintett algabki just sellel lainel, võttes peagi siiski helgemaid toone. Haydni kvarteti alapealkiri on „Nali” – kus see seal täpselt peitub, jääb üllatuseks kontserdil. Kontserdi lõpetab hoogne C. P. E. Bach.
Kavas:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Klaverikvartett g-moll KV 478 Allegro – Andante – Rondo
Joseph Haydn (1732-1809)
Keelpillikvartett op 33 nr 2 Es-duur, Hob III.38 Allegro moderato – Scherzando.Allegro – Largo sostenuto – Finale.
Presto Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788)
Klaverikontsert d-moll Wq 23 Allegro – Poco andante – Allegro assai
Lembit Orgse on lõpetanud Tallinna konservatooriumi prof. Bruno Luki ja Kalle Randalu klaveriklassis ning täiendanud end aastatel 1988-1990 Peterburi konservatooriumis assistentuur-stažuuris prof. Vladimir Nilseni juures. Ta on 1982. aasta Ciurlionise-nimelise konkursi laureaat ning esinenud solistina ja mitmete kammeransamblite koosseisus nii kodu-kui välismaal. Suure osa Lembit Orgse kontserditegevusest moodustavad esinemised klavessiini- ja basso continuo mängijana, mis teeb temast hinnatud varajase muusika interpreteerija. Viimase aja ulatuslikumad kontserdiprojektid on olnud J. S. Bachi Prantsuse ja Inglise süitide ettekanded sarjas ”Tantsud klahvidel” ning Bachi kõikide kammersonaatide esitused koos eesti väljapaistvate keelpilli- ja puhkpillisolistidega. Lembit Orgse on tuntud klaveripedagoogina, kelle õpilased on silma paistnud riigisisestel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Praegu töötab ta klaveri-, haamerklaveri ja klahvpillimuusika ajaloo õppejõuna Eesti Muusika-ja Teatriakadeemias. Lembit Orgse on nõutud lektor ja meistrikursuste läbiviija.
Meelis Orgse lõpetas Tallinna Muusikakeskkooli Mare Teearu viiuliklassis. Aastatel 1999-2004 õppis ta Eesti Muusikaakadeemias viiulit Andrus Haava ja Urmas Vulbi juures. 2005-2009 jätkas ta õpinguid Helsingis Sibeliuse Akadeemias Kreeta-Maria Kentala (barokkviiul) ja Mari Tampere-Bezrodny (viiul) juhendamisel. 2015. aastal lõpetas ta barokkviiuli erialal Bremeni Kunstide Kõrgkooli, õppejõuks Thomas Albert. Barokkviiuliga on ta osalenud Sirkka-Liisa Kaakinen-Pilchi, Anton Stecki, Ann Wallströmi, Veronika Skupliku ja Irina Kisselova meistrikursustel. 2004-2012 töötas ta Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris ning aastaks 2007 valiti Euroopa Liidu Barokkorkestri koosseisu. Vabakutselise muusikuna on Meelis Orgse kaasa löönud paljudes vanamuusika ansamblites ja barokkorkestrites Eestis, Soomes ja Saksamaal. Ta on Ensemble Nylandia (Soome) ning Breemeni Barokkorkestri (Saksamaa) liige ja mängib neis ka kontsertmeistrina. Ta on esinenud barokiaegsetest sooloteostest koosnevate kavadega. Meelis Orgse on barokkviiuli ning varajast keelpillimängu puudutavate teoreetiliste ainete õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias, samuti korraldab ta EMTA barokkorkestri projekte.
Mari-Liis Uibo alustas viiuliõpingutega 6-aastaselt dotsent Ivi Tiviku juhendamisel. 1997-2006 õppis ta Tallinna Muusikakeskkoolis, 2012 lõpetas bakalaureuseõppe Viini Muusika- ja Näitekunsti Ülikoolis prof. Gerhard Schulzi (Alban Berg kvartett) viiuliklassis, jätkas magistriõpinguid USA-s Oberlini Konservatooriumis Artist Diploma programmi raames prof. Milan Viteki juhendamisel ning lõpetas 2014 silmapaistvate tulemustega cum laude. Mari-Liis on edukalt osalenud mitmetel konkurssidel (s.h. Trento I Ülemaailmse noorte viiuldajate konkursi laureaat, Rahvusvahelise Flame konkursi finalist, Danenberg Honors Recital võitja nii kammeransamblite kui ka solisti kategoorias, diplomid ESTA noorte keelpillimängijate konkurssidel). Alates 2001. aastast on Mari-Liis regulaarselt osalenud suvekursustel ning külastanud meistriklasse: Maestro Ivry Gitlis, prof. Alexander Fischer, prof. Anatoli Reznikovski, prof. Per Enoksson, Ilia Korol, Elena Denisova, Areta Zhulla, Sirpa Lannes-Tukiainen, ISA 09 ja ISA 11 – kaasaegse muusika interpretatsioonikursus (Klangforum Wien, Sophie Schafleitner, Nigel Osborne), keelpillikvarteti treeningprogramm (Jupiter String Quartet). Alates 1998. aastast on Mari-Liis Uibo olnud sagedane esineja erinevatel Eesti ja rahvusvahelistel muusikafestivalidel. Ta on edukalt soleerinud erinevate orkestrite ees nagu ERSO, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Tveri Filharmoonia kammerorkester, Moskva Virtuoosid, Sinfonietta Riga, töötanud koos nimekate dirigentidega nagu Paavo Järvi, Vladimir Spivakov, Darrell Ang, Andrei Kruzhkov, Dmitry Banaev, Andres Mustonen, Paul Mägi, Naoki Sugiyama, Timothy Weis.